Header Reklam

Viessmann’dan Sanal Platform: Viessmann.Live

21 Nisan 2021
Viessmann’dan Sanal Platform: Viessmann.Live

Viessmann’ın ISH Fuarı’na paralel olarak 22-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği dijital Viessmann.live etkinliği, çok sayıda zengin içeriğin sektördeki iş ortaklarıyla buluşmasını sağladı. Birçoğu canlı olarak izleyicilerle buluşan programda, bir hafta boyunca; yeni ürün lansmanları, sanal fuar stand turu, konuk uzmanlarla sektörün geleceği hakkında konuşmalar, ürün ve hizmet tanıtımları gibi içerikler, izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Viessmann’ın dijital altyapısının farkını ortaya koyan etkinlik serisinin ilk günü, dijital bir basın toplantısı da gerçekleştirildi.

Corona Krizinde Güçlü Dayanışma Mottosuyla Büyüme Sağladı
Viessmann Grubu, küresel Corona salgınına rağmen geçen yıl büyük başarılara imza attı. Krizin başlangıcında pazardaki global çöküşün ardından, aile şirketi, iş ortaklarıyla birlikte hızlı bir şekilde harekete geçerek, pandemi koşullarında günlük hayatın sürdürülmesine katkıda bulunarak başarılı bir şekilde büyümeye devam etti. 2020'de % 6 oranında artan grup cirosu, toplam 2,8 milyar Euro’ya ulaşarak, yeni bir rekora imza attı.

Toplanrtının açılışında aile şirketinin 4. nesil temsilcisi ve CEO'su Maximilian Viessmann: "Tüm partnerlerimiz ve 12.750 aile üyemiz arasındaki benzersiz dayanışma duygusu sayesinde, bir kriz yılında başarılı bir şekilde büyümeye devam etmeyi başardık. Pozitif enerjimiz ve tek bir ortak amaç ile: Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlamak. Krizler kim olmak istediğinizi değil, kim olduğunuzu açıkça gösterir. Birlikte kim olduğumuzu gösterdik. Sahip olduğumuzu gördüğümüz ekip ruhu, tüm ekip üyelerinin gösterdiği dayanışma ve sorumluluk duygusu için son derece minnettarım.” dedi.

Üç ilkenin yönlendirdiği başarılı kriz yönetimi
Pandeminin başlangıcından itibaren şirket üç temel prensibe odaklandı: Birincisi, dünya çapındaki tüm aile üyelerinin sağlıklı olmasını sağlamak. İkincisi, payımıza düşen sosyal sorumluluğu üstlenmek. Üçüncüsü ise şirketin geleceğini güvence altına almak. Maximilian Viessmann konuyla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Aldığımız aksiyonlar ve elde ettiğimiz sonuçlar, üç prensibin de başarıyla uygulandığını kanıtlıyor: Dünya çapında 20'den fazla üretim tesisimizin neredeyse kesintisiz olarak üretime devam etmesine rağmen, mükemmel hijyen, iletişim ve alınan aksiyonların yanı sıra geniş kapsamlı bir test stratejisi sayesinde şirket içinde, ortalamanın altında korona vakasına rastlandı. Büyük Viessmann ailesi, sosyal sorumluluk açısından da etkileyici bir şekilde yeni zorlukların üstesinden geldi. İklimlendirme çözümleri üretiminin yanı sıra havalandırma cihazları ve yoğun bakım üniteleri, yüz maskeleri ve dezenfektanlar da üretildi. Ayrıca Viessmann mühendisleri, tıp uzmanları ve RWTH Aachen Üniversitesi ile işbirliği içinde, okul dersliklerinde kalıcı olarak temiz hava sağlayan yeni hava temizleme çözümleri geliştirdi. Havayı sürekli arındıran ve ortama temiz hava sağlayan bu cihazlar, aerosolleri uzaklaştırarak, öğrenciler ve öğretmenlerin viral enfeksiyonlara karşı en iyi şekilde korunmasına destek oldular. Ayrıca ailenin bir diğer oluşumu Viessmann Vakfı, kriz sırasında 80'den fazla okula eğitimin kesintiye uğramaması için havalandırma çözümleri, dizüstü ve masaüstü bilgisayar, monitör, dezenfektan ve maske desteğinde bulundu.”

Viessmann İklimlendirme Çözümleri Teknolojiden Sorumlu Başkanı Dr. Markus Klausner ise şunları dile getirdi: "Okullar için mobil havalandırma ekipmanı veya havalandırma çözümleri geliştirmek için teknolojik olarak yaratıcı ve sıradışı fikirlerin tümü kendi ekiplerimizden geliyor. Tüm çözümlerimizin arkasında ileri mühendislik becerisi, ayrıntılara gösterilen özen ve yüksek düzeyde güvenilirlik yatıyor. Çünkü bunlar, 100 yılı aşan Viessmann DNA'mızın ayrılmaz parçaları. Aile üyelerimizin bu yaratıcılığı ve birlikte tasarlama yeteneği ile son derece gurur duyuyoruz."

Viessmann, tüm bunlara ek olarak, krize rağmen kendi geleceğine yatırım yapmaya da devam etti. Hidrojene hazır ısıtma sistemleri ve yakıt hücreleri gibi yenilikçi teknolojilerdeki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini genişletirken, dijital enerji yönetimi dahil olmak üzere tamamen elektrikle çalışan evler için bütünsel çözümlere de yatırımlarını sürdürdü. Almanya'nın Dresden kentinde ısı pompaları için yeni bir geliştirme merkezinin kurulması da bu yatırımların bir parçası. 2020 yılında, şirketin geleceğini garanti altına almak için yapılan tüm yatırımların toplamı 120 milyon Euro'nun üzerinde. Benzer şekilde şirket, kriz döneminde kendi çalışanlarına yatırım yapmaya devam ederek toplam çalışan sayısını artırdı;  Viessmann ailesinin üye sayısının 12.750'ye ulaşmasını sağladı. Viessmann Grubu CFO'su Dr. Ulrich Hüllmann: "2020 yılında krize rağmen büyümeye devam edebilmeyi iki şeye borçluyuz: Birincisi, partnerlerimizin ve çalışanlarımızın olağanüstü bağlılığı. İkincisi, karlı büyüme stratejimiz. Birkaç yıl önce çıktığımız bu yolda, tüm gücümüzle geleceğimizin temelini oluşturuyoruz" diyor.

En büyük büyüme ile yenilenebilir enerjiler ve dijital hizmetler
2020'de % 6 büyüme ve 2,8 milyar Euro’luk rekor cironun arkasında, iki ana faaliyet alanı yer alıyor: Yenilenebilir enerji sistemleriyle kurulan iklimlendirme çözümleri ve dijital hizmetler. Çevreci iklimlendirme çözümleri; hidrojen kullanımına hazır kombi ve duvar tipi kazanları, yakıt hücrelerini (yüzde +8), ısı pompalarını (yüzde +35) ve elektrik depolama akülerini (yüzde +48) içerir. Genel olarak, bugün şirket cirosunun yaklaşık yüzde 50'si "Yeşil Enerjiye Hazır Çözümler" ile sağlanmaktadır. Bu olumlu gelişmeye, katma değeri yüksek olan dijital hizmetlerdeki dinamik büyüme eşlik etmektedir. Sübvansiyon yönetimi programı "Förderprofi" (+ % 500), Viessmann Isı / Isıtma Servisi (+ % 450), Viessmann’ın iş ortaklarına yönelik uygulaması VitoGuide (+ % 67) ve tüketici uygulaması ViCare (+ % 47) büyümenin arkasındaki dijital hizmetlere dair örneklerdir. Diğer taraftan online siparişlerin oranı bir yılda % 16 artmıştır.

Corona süresince en büyük cirosal artış Almanya pazarında gerçekleşirken, Polonya, Avusturya, Belçika, İtalya, Türkiye ve İsviçre'de de 2020 boyunca pozitif büyüme ivmesi kaydedilmiştir.

Viessmann İklimlendirme Çözümleri CSO’su Thomas Heim: "2020 her şeyi tamamen tersine çevirdi. Ve alışılmadık zorluklar; üretim, lojistik, satın alma ve pazarlama alanlarında olduğu gibi, iş ortaklarımızla gündelik ilişkilerimizde de alışılmadık çözümler gerektirdi. Almanya'daki dijital hizmetlerimiz ve rekor satışlarımız hakkındaki olumlu geri bildirimler, olağanüstü bir ekip performansının etkileyici bir kanıtı. Özellikle değerli partnerlerimize özel bir teşekkür borçluyuz” dedi.

Daha fazla büyüme fırsatıyla yeni yıla güçlü bir başlangıç
Viessmann, yeni pazarlarda da büyüme amacıyla, geçtiğimiz mali yılda büyük bir Güney Afrika ısı pompası firması olan ThermoWise'ın hisselerini satın aldı. ThermoWise hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller ve büyük ölçekli konut projelerinde uzmanlaşan şirketle yapılan ortaklık, Viessmann'ın Afrika'da hızla büyüyen pazarlara girişinin temelini oluşturacak. Viessmann ayrıca ürün portföyünü de genişleterek, Polonya'daki elektrikli anlık su ısıtıcıları, elektrikli kazanlar ve sıcak kullanım suyu termosifonları konusunda uzman bir üretici olan Kospel'i satın alarak Orta ve Doğu Avrupa pazarındaki faaliyet alanını geliştirdi. Aynı zamanda, Güneydoğu Asya bölgesinde, özellikle Singapur'daki yeni lokasyonlarla uluslararası yapısını da kuvvetlendirdi.
2020'deki olumlu gelişmeler bu yıl da devam ediyor. 2021'in ilk iki ayında satışlardaki çift haneli yüzdelik artış bunun en büyük göstergesidir.

En güçlü büyüme oranlarının, merkezi olmayan yenilenebilir enerjilere dayalı çözümlerden kaynaklanması özellikle sevindirici. Bir yandan Viessmann’ın sunduğu ürün ve sistemler, bağlanabilirlik platformları, dijital hizmetler ve katma değerli satış sonrası hizmetler, diğer yandan sürdürülebilir enerji sistemlerinin daha da geliştirilmesini içeren çözümler ve bu çözümlerin endüstriyel çözümlerle entegrasyonu bu yıl için büyümenin daha büyük ivmeye sahip olacağını gösteriyor.

Viessmann İklimlendirme Çözümleri CPO’su Frauke von Polier: "Kriz sırasındaki olumlu ekonomik gelişmelerimiz arkasındaki temel güç, dinamik olarak değişen bir dünyada, en büyük rekabet avantajımız olan şirket kültürümüzdür. Her başarının arkasında insanlar ve uyumumuz vardır. Bu zamanlar, “Gelecek Nesiller İçin Yaşam Alanlarını” birlikte tasarlarken, gelecekte bizi daha da birleştirecek.”Slider Altına