Header Reklam
Header Reklam

Split Sistem Heat Pump Klimalar

05 Nisan 1994 Dergi: Nisan-1994

Split klima R-22 soğutucu maddesi kullanan, ayırmalı tip bir klima cihazıdır. Split sistem klima bir iç ünite ve bir dış üniteden meydana gelir. Bir soğutma çevrimi, elektrikli üniteleri ve muhafaza kabinleri vardır. İsteğe bağlı aksesuarlar, müşterinin isteği üzerine sağlanabilir.

İç ünite, kapalı yerlerde kullanılmak için üretilir. Dış ünite ise hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve açık hava ortamına monte edilir. Hem iç hem de dış üniteler, fabrikada uygun şekilde monte edilmiş, dahili boruları ve kabloları döşenmiş, uygun şekilde test edilmiş, R-22 soğutucu gazı doldurulmuştur (sadece dış üniteler) ve Japon Sanayi standartlarına ve öteki standart yönetmeliklerine uygundur.

İÇ ÜNİTE

Kabin : Kabin, plastik veya galvanize plakalardan yapılmaktadır. Servis panelleri kolayca çıkartılabilir tiptedir.

Soğutma Çevrimi : Soğutma çevriminde evaporatör, kılcal boru ve kıvrık somunlar bulunmaktadır. Dahili Fan ve Fan Motoru : Dahili

fan, çoklu pervaneli, statik ve dinamik dengeli tip olup ... kw'lık bir motorla doğrudan tahrik edilmektedir. Fan motoru yatakları daimi yağlamalıdır. Fan .... m3/saat hava akımı sağlamaktadır. Fan sürat şalteri ile fan hızını YÜKSEK, ORTA , DÜŞÜK olarak ayarlamak mümkündür.

Dahili Isı Eşanjörü : Isı eşanjörü çoklu geçişli, kesit yüzgeçli boru tipi ve dikişsiz, oksijensiz bakır borulara mekanik şekilde takılmış yüksek verimli alüminyum yüzgeçler bulunmaktadır. Her 25,4 mm'de 12 yüzgeç (fin) bulunmaktadır. Yüzey alanı en az ...m2'dir. Bobin fabrikada temizlenip, suyu alınıp ve sızdırmaya karşı test edilmiştir.

 

DIŞ ÜNİTE

Kabin : Kabin galvanize saçtan imal edilmiş olup sentetik reçine boyası ile fırınlanmaktadır. Elektrikli ünitelere, kompresöre ve harici fan bölümüne kolayca ulaşmak için servis paneli kolayca çıkartılabilir tiptedir.

Soğutma Çevrimi : Soğutma çevriminde kompresör birimi, hava soğutmalı kondenser, biriktirici, dört yollu valf, sıvı soğutma maddesi çıkışı için durdurma valfi ve gaz girişi için bir durdurma valfi bulunmaktadır.

Kompresör Koruması : İki fazlı ve hızlı tepkili bir aşırı akım rölesi, yüksek basınç şalteri, sarmalı tip yağ ısıtıcısı ve ters fazlı koruma rölesi ile arızaya karşı korunmaktadır.

Harici Fan ve Fan Motoru : Dahili fan, pervaneli ve dinamik dengeli tipte olup ve yatay akış hava boşalımı için ...kw'hk bir motorla doğrudan tahrik edilmektedir. Fan motorunun yataklı daimi yağlamalı ve nem birikmesine karşı korunmalıdır.

Harici Isı Eşanjörü : Kondenser çoklu geçişli, kesit yüzgeçli (finli) boru tipi olup, oksijensiz bakır borulara mekanik şekilde takılmış yüksek verimli alüminyum finler bulunmaktadır. Bobin fabrikada temizlenmiş, suyu alınmış ve sızdırmaya karşı test edilmiştir.

Kumanda: Kompresör koruma cihazlarına ek olarak, dahili fan motoru ve harici fan motoru, dahili bir termostat ile donatılmıştır. Harici fan motoru, kompresörle aynı kontaktörü ve iki fazlı, hızlı tepkili aşırı akım rölesini paylaşacak, dahili fan motoru ise kumanda devresinden doğrudan elektrik almaktadır. Bu kumanda cihazları elle çalıştırma ve durdurma için elektronik bir sıralamadan, termostat gerekli gördüğünde otomatik ve sürekli çalışmadan ve çalışmayı sağlayan koruma aygıtlarından meydana gelmektedir. Dış havanın sıcaklığını ölçen zamanlayıcı ve termostat bileşiminin yönetiminde, tersine çevrim işlemi ile sıtma sırasında buzların eritilmesi otomatik olarak sağlanmaktadır. Geliştirilmiş tasarımlı "Split Sistem" klima cihazların da üç özellik bulunmaktadır. Yeni süper güç, Süper sessizlik ve Süper dalgadır. Bu özellikler odanızda konforlu bir ortam oluşturur. Ek olarak, uzaktan kumanda gibi özellikleri ile kullanılması kolay, yüksek verimli klima cihazlarıdır. Ayrıca evin dışına konulan bir dış ünite ile aynı anda iki oda için klima sağlayabilen "Multi Split Sistem"i de bulunmaktadır. Eviniz ya da büronuz için bir klima seçerken geniş çeşit yelpazelerinden gereksinimlerinize en uygun modeli seçebilirsiniz. İki iç ünitenin, tek bir dış üniteye bağlanabilmesi ile elde edilen bu multi split sistem kurulumu kolay, ekonomik ve yerden tasarruf sağlayan bir cihazdır. Çünkü iki içi üniteyi aynı anda çalıştırabilir, ya da iki üniteden birini kendi başına soğutma veya ısıtma konumunda kullanabilirsiniz.

Konforlu bir yaşam için üretilen split klimalar başta duvar tipi olmak üzere tavan, salon, kaset, yer ve kanallı tipleri olmak üzere toplam 6 ayrı isimde çeşitlendirilebilmektedir. Split klima cihazlarının çeşitli kullanım alanlarının olması, bu cihazların evlerde ve bürolarda çok yaygın bir şekilde (soğutma+ısıtma amaçlı) talep görmeye başlaması bu modeller içerisinde duvar tipini ön plana çıkarmaktadır. Duvara monte edilen split tip klima, kendine özgü özel simetrik tasarımı, kolay kullanımı, sayısız özellikleri ve yüksek performansından ötürü en çok tercih edilen modeldir. Rahat bir ortam sağlamaktadır.

21. yüzyıl serisi, geliştirilmiş tasarımlı, ekonomik ve çevre dostu split klima cihazları yeni süper güç özelliği olan yüksek verimli kompresör veya ısı eşanjörü sayesinde odanızı kısa sürede konforlu bir ortama dönüştürür, cihaz YÜKSEK hız konumunda çalışırken bile süper sessiz olmasını sağlar. İçindeki mikro bilgisayar, havadaki nemi etkin şekilde yok eder, oda sıcaklığındaki değişikliklere uygun olarak hava akışını gereken şekilde, otomatik olarak ayarlar. Hava akışının yönü ve açısı kolayca değiştirilebilir. Isıtma sistemi dış havadaki ısıyı alır ve odanın içine verir. Elektrik kesilmesi halinde, elektrik geldiğinde klima cihazı otomatik olarak aynı çalışma konumunda çalışmaya başlar. Mikro bilgisayar, gece rahat bir uyuma ortamı sağlamak için oda sıcaklığını otomatik olarak değiştirir. Isıtılan hava odanın üst katmanlarından aşağıya yöneltilir ve alt hava akımları ile birleşerek odanın tümünü zemin düzeyinde ısıtan bir hava örtüsü oluşturur. Klima cihazını bir düğmeye dokunarak odanın istediğiniz yerinden yönetebilirsiniz. Otomatik buz eritmelidir. Mikro bilgisayar, duruma göre üç buz eritme (defrost) kademesinden birini seçer. Klima cihazının panelinde bulunan düğme ile, uzaktan kumanda aletinin pilleri bitmiş bile olsa cihaz otomatik olarak çalıştırılabilir. İç ünite hafif ve küçük olduğu için az yer gerektirir, odanın dekorunu tamamlar. Menteşeli ızgara iç üniteye kolayca bakım yapılmasını sağlar. Yeni geliştirilen sıvı kristal içerikli uzaktan kumanda cihazı ile klimayı bir düğmeye dokunarak odanın istediğiniz yerinden yönetebilirsiniz. Çalışma konumu, uzaktan kumanda cihazının sıvı kristal ekranında gösterilir. Mikro bilgisayar, 1 C'lik kademelerle termostatı kontrol eder. Bazı modellerde bulunan ileri Al (Yapay Zeka) teknolojisi, LCD uzaktan kumanda cihazı, istenilen çalışma konumunu seçmenizi sağlar. Örneğin, serin, kuru, ısıtma veya havalandırma. Al (Yapay Zeka) teknolojisi sayesinde, klimayı Auto konumuna getirip Start/Stop düğmesine bastığınızda, cihaz otomatik olarak oda ortamını düzenler ve yüksek konfor sağlar. Ayrıca havalandırma hızı da Yüksek, Orta, Yavaş konumlarında ayarlanabilir. Cihaz, oda ortamını otomatik olarak düzenleyerek yüksek konfor sağlamaktadır. GÜVENLİ, TEMİZ VE EKONOMİK HEAT PUMP (ISI POMPASI) SİSTEMİ Heat pump ısıtma sistemi çevredeki havadan ısı enerjisi çeker. Sonuç olarak güvenli, temiz ve ekonomik bir ısıtma sağlanır. Kaloriferin sağladığına eşit bir ısınma elde edilir.

HEAT PUMP'IN ÖZELLİKLERİ

Emniyet : İçinde alev bulunmadığı için güvenli bir cihazdır. Alevin yol açabileceği zararlar veya yaralanmalardan endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü ısıtma sırasında alev kullanılmaz. Kullanılan yerde sadece çocuklar ve yaşlılar olsa bile güvenlidir.

Temizlik : İnsan sağlığına zararlı olmayan sağlıklı bir ısıtıcıdır. Koku çıkarmayan, kül bırakmayan, duman çıkarmayan temiz bir ısıtıcıdır. Kullanım kolaylığı : Bir düğmeye basılarak istenildiğinde havalandırma cihazı, istenildiğinde de ısıtıcı olarak kullanılabilir. Çok az yer kaplar, bakımı kolaydır.

Tutumluluk : Isıtma için eşsiz "heat pump" (ısı pompası) yöntemini kullandığı için elektrik rezistanslı ısıtıcılara kıyasla % 300 daha verimlidir.

 

Mak. Müh. Orhan İSKENDEROĞLU RAKS Klima Satış Departmanı