Header Reklam
Header Reklam

Atık Kağıtlar ile Binaları Soğutmak Mümkün

13 Ekim 2021 Dergi: Ekim-2021
Atık Kağıtlar ile Binaları Soğutmak Mümkün

Binalarımızı ve çatılarımızı neyle kapladığımız, onların güneşin ısısını yansıtma, yaşam alanlarını daha serin tutma, klimalara olan bağımlılığımızı ve genel enerji verimliliğini önemli ölçüde etkileyebilir.
Bu yılın başlarında, Purdue Üniversitesi'ndeki bilim adamları, güneş ışığının %98,1'ini yansıttığını ve standart klimalar ile benzer soğutma etkileri üretebileceğini iddia ettikleri, şimdiye kadar yaratılmış en beyaz boyayı ürettiler. Şimdi, Boston'daki Northeastern Üniversitesi'nde Makine ve Endüstri Mühendisliği Doçenti Yi Zheng, “soğutma kağıdı” adı verilen sürdürülebilir bir malzeme kullanarak binaları soğutma sistemi olmadan önemli ölçüde soğutmanın yeni bir yolunu icat etti.

Soğutma Kağıdı Nasıl Çalışır?
Yeni soğutma kağıdı, güneş ışınlarını binalardan uzağa yansıtır ve iç mekanlardaki ısıyı emer. Kağıdın gözenekli mikro yapısı, sıcaklığı emen ve onu binadan uzaklaştıran doğal lifler içerir. Sonuç olarak kağıt, ticari binaların ve evlerin çatılarına uygulanabilir veya inşaat için yapı malzemelerine dahil edilebilir.
Zheng, basılı kağıt atıkları ile dolu bir geri dönüşüm kovası gördüğünde buluşunu yaptı. “Bu atık malzemeyi nasıl basit bir şekilde işlevsel enerji malzemelerine, kompozit malzemelere dönüştürebiliriz?” diye düşündü. Ardından işe koyuldu ve kendi yüksek hızlı karıştırıcısını kullanarak bir hamur yapmaya başladı. Atık kağıttan ve teflon yapımında kullanılan malzemeden yapılan hamur tamamlandıktan sonra, onu binaları kaplamak için kullanılabilecek su itici bir kağıt haline getirdi.
 

Başarılı Sonuçlar
Zheng ve ekibi, soğutma kağıdını farklı nem seviyeleri ve sıcaklıklar altında test ettiğinde, kağıdın iç sıcaklığı -12,2 °C (10°F) düşürdüğünü ve kavurucu bir günde de büyük bir fark yarattığını buldular. “Aynı sonucu aldığımda şaşırdım. Belki %10, %20 kayıp olacağını düşündük ama hayır" diyor Zheng.
The Hill'e göre, ABD'deki tüm evlerin %75'inde klima var ve her yıl atmosfere yaklaşık 117 milyon ton karbondioksit salıyor. Bu cihazların küresel ısınmaya önemli ölçüde etki ettiğine şüphe yok... Zheng'in yeni icadı, bu karbon emisyonlarını ve elektrik kullanımını azaltabilir. Diğer bir artı, malzeme kullanım ömrünün sonuna geldiğinde, yeniden biçimlendirilebilir ve yine de orijinali kadar iyi performans gösterebilir.
Zheng: “Nihai hedef küresel ısınmayı azaltmaktır. Başlangıç noktası, karbon bazlı malzemelerin kullanımını azaltmak ve aynı zamanda küresel ısınmayı azaltmaktır” diyor.
Zheng'in icadı American Chemical Society dergisi Applied Materials & Interfaces'de yer aldı ve 2019'da National Science Foundation CAREER araştırması için onu ödüllendirdi.
 

Serin Bir Çatının Faydaları
Serin bir çatı, bir binaya, sakinlerine ve çevreye önemli ölçüde fayda sağlayabilir:
• Çatı hizmet ömrünün uzatılması
• Klima ihtiyacını azaltarak enerji maliyetlerinin düşürülmesi
• Kapalı teraslar veya garajlar gibi soğutma sistemleri olmayan alanlar için iç mekan konforunu iyileştirme.
Bir topluluktaki birkaç bina serin çatılara sahip olduğunda, şunları yapabilir:
• Yerel hava sıcaklıklarını azaltır (kentsel ısı adası etkisi olarak bilinir)
• Elektrik kesintilerini önleyerek daha düşük tepe elektrik talebi
• Binalarda soğutma enerjisi kullanımını en aza indirerek kükürt dioksit, karbondioksit, azot oksitler ve cıva gibi enerji santrali emisyonlarını azaltmak
 

Kaynak: https://coolcoalition.org/cooling-paper-made-from-paper-waste-keeps-buildings-10f-cooler/