Header Reklam
Header Reklam

Wolfgang Marzin: “ISH ekonomik itici bir güç ve yoğun ilgi gören bir etkinliktir”

27 Temmuz 2020 Dergi: Ağustos-2020
Wolfgang Marzin: “ISH ekonomik itici bir güç ve yoğun ilgi gören bir etkinliktir”

Messe Frankfurt Başkanı ve CEO'su Wolfgang Marzin, Mart 2021'de ISH'yi gerçekleştirebilmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana dünya çapındaki ilk Sıhhi ve HVAC etkinliği olarak ISH 2021, sektöre yeniden hız kazandıracak.

ISH 2021 her zamankinden daha fazla önem taşıyan bir platform olacak
İçinde bulunduğumuz mevcut durum, insanlar arasındaki gerçek toplantıların ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. ISH, Mart 2021'de koronavirüsün patlak vermesinden bu yana gerçekleştirilen ilk büyük sağlık ve HVAC etkinliği olacak. Ticaret fuarlar aylarca durduktan sonra, endüstrinin yeni ürünler görmek, kişisel toplantılarda yeni temaslar kazanmak ve iş yapmak için önemli bir talebi, ihtiyacı var. Ticaret fuarlarının ekonomiyi canlandırmak için hayati iş platformları olduğu tespiti, tam da böyle zamanlarda kendisini kanıtlar. İşin düzgün bir şekilde tekrar başlayabilmesi için acilen bu platformlara ihtiyacı var. Sahip olabileceğimiz kısıtlamalar altında bile - belki de özellikle böyle zamanlarda daha çok- işe hayatiyet kazandıracak etkinlikler çok önemli.
ISH, sağlık, ısıtma ve havalandırma sektöründeki kişisel ve iş toplantıları için en önemli platformdur. Artık hem sıhhi tesisat hem de HVAC platformlarının tümü, 2020'de hem Almanya'da hem de Avrupa'da iptal edildiğine göre, ISH çok daha büyük bir önem kazanacak. ISH ekibi, ISH'yi başarılı kılmak için yüksek baskı altında çalışıyor. Katılımcılar ile iletişime büyük bir ihtiyaç var, çünkü güvenlik ve hijyen yönetmeliklerinin nasıl uygulanabileceği konusunda büyük bir belirsizlik bulunuyor.

Hijyen konusunda çalışmalarımız devam ediyor
Frankfurt am Main'deki Fuar ve Sergi Merkezimizde Kitap Fuarı ile ticaret fuarı operasyonlarımız yeniden başlayacak. Elbette hijyen ve korumayı düzenleyen mevcut önlemler dikkate alınmaktadır. Ticaret fuarlarının düzenlenmesi; hava, demiryolu, karayolu yolculuklarında kuralların nasıl uygulanacağına ve seyahat kısıtlamalarının ne kadar kaldırılacağına da bağlı olacaktır. ISH söz konusu olduğunda, Avrupa seyahatinin en azından şimdiki gibi mümkün olacağını varsayıyoruz. Böylece Almanya ve Avrupa'dan ziyaretçiler ISH'ye güvenle seyahat edebilecek. Özellikle Avrupa dışından ziyaretçiler ve yine de Frankfurt'a seyahat etmek istemeyenler için, Messe Frankfurt'ta, devam eden etkinlik sırasında ve sonrasında sunulacak dijital öneriler geliştiriyoruz. Bu şekilde bu ziyaretçileri en azından sanal olarak etkinliğe getireceğiz, böylece katılımcıların erişebilirliğini genişleteceğiz.
Ben bir ticaret fuarı temsilcisi olarak iş ekonomisinin ürünlerini pazarlamak için ticaret fuarlarına ihtiyaç duyduğundan kesinlikle eminim. Ürünleri, canlı ve yerinde olarak, oldukça farklı bir şekilde deneyimliyorsunuz. Her şey dijital olarak çözümlenemez. Odak nokta, her zaman kişisel toplantılar olacaktır ve burada hijyen ve sosyal mesafeyi yöneten tüm önlemlere uymak için doğru hazırlıkları yapıyoruz.

ISH'deki katılımcıların ve ziyaretçilerin çoğunluğu, her zaman çok büyük çoğunlukla ulusal ve Avrupalı kökenli olmuştur. Bu yıl Almanya'da ve yurtdışında ticaret fuarlarının eksikliği göz önüne alındığında, katılımcılar acilen kendilerini gösterebilecekleri uygun bir platforma ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden mümkün olduğunca çok kişinin katılacağını umuyoruz. Rezervasyonlar kesinlikle iyi görünüyor. Ziyaretçi tarafında elbette, durumun Mart 2021'de dünyanın her bir ülkesinde nasıl olacağını tahmin etmek zor. Basitleştirilmiş bir hesaplama yapar ve ISH 2019'da Almanya ve Avrupa'dan gelen ziyaretçileri temel alırsak, bu hala potansiyel olarak 160.000 ila 170.000 ziyaretçi beklentisi anlamına gelebilir. Özellikle hijyen ve HVAC sektörlerini ISH'ye yönlendirmek için büyük ölçekli bir iletişim kampanyası başlatacağımız göz önüne alındığında bu beklentinin gerçekçi olduğunu düşünüyorum. 2003'ün ilk SARS salgını sırasında, 178.000'den az ziyaretçi gelmemişti, 2001'e kıyasla yaklaşık 20.000 ziyaretçinin azaldığını görmüştük. Ayrıca, Avrupa dışındaki ülkeler için seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesinin de burada olumlu bir etkisi olacaktır.

Üç bölümlü güvenlik planı
Messe Frankfurt, bir plan hazırladı: Hijyen, tıbbi konular ve örgütsel tedbirleri içeren yetkililerle anlaştı. Hijyen ve güvenlik planı elbette yürürlükte olan gereksinimlere dayanmaktadır. Kimse geleceği göremez ve masamda kristal bir küre yok. Bununla birlikte, kısıtlamalar giderek gevşetilmektedir, böylece şu anda gerekenden daha az koşulun uygulanmasına ihtiyaç olacağını kabul etmek makuldur.
Genel olarak, plan üç öğeye dayanmaktadır: Birincisi, 1,5 metrelik sosyal mesafe, böylece maskelerin zorunlu şekilde takılması önlenebilir; ikincisi, ziyaretçi akışlarını daha iyi kontrol etmemizi sağlayacak aktif bir ziyaretçi yönetim sistemi. Toplam ziyaretçi sayısı ile ilgili olarak, Fuar ve Sergi Merkezi'nin büyüklüğü nedeniyle herhangi bir kısıtlama olmayacaktır.
Üçüncüsü, hijyen önlemleri. Tabii ki hijyeni düzenleyen zorunlu önlemlere uymamız gerektiği açıktır. Messe Frankfurt, temas takibi durumunda yetkililere ziyaretçi verilerinin sağlanmasını üstlenecektir. Katılımcıların yapması gereken bir şey olmayacaktır.
Ayrıca, web sitemizdeki olası revizyonlarla ilgili en güncel bilgileri de sunacağız: www.messefrankfurt.com/hygiene

Dahası, tüm salonlarımıza yüzde yüz temiz hava verilebilir, böylece aerosollerle iletim mümkün olduğunca azaltılabilir, hatta engellenebilir. Bu nedenle salonlarımızın içindeki ortam, temel olarak dışarıdakiyle aynıdır, çünkü hava hacmi saatte beş kata kadar değişime tabi tutulur, bu da herhangi bir restoranda veya başka bir binada olabilecek seviyenin çok üzerindedir. Burada havalandırma endüstrisinden katılımcılar, yaptıkları önemli katkıyı gösterebilirler.

ISH 2021 her şeye rağmen katılmaya, ziyaret etmeye değecek bir fuar olacak
Koronavirüs pandemisinin güveni yok ettiği düşünülebilir. Elbette Mart ayında işlerin nasıl olacağını da bilmiyorum. Ama sadece geleceğe olumlu bakabiliriz. Gelecek yıl Mart ayında durumun bugün olduğu gibi olacaksa, o zaman ISH'nin - belirli koşullar altında - gerçekleşmesini kesinlikle bekliyorum. Sonuçta, yetkililerle birlikte geliştirilen koruma ve hijyen planı, bize ISH'yi en sıkı güvenlik önlemleri altında tutma fırsatı verecektir. Neredeyse diyebiliriz ki: Fuar ve Sergi Merkezi'nde insanlar dışarıdakinden daha iyi korunacaktır. Tabii ki her tarafta bazı kısıtlar olabilir. Farklı bir ISH olacak, ancak hala katılmaya ve ziyaret etmeye değer bir ticaret fuarı olacak.
ISH'yi ayakta tutabilmek için, tüm kararları bizimle ortaklaşa veren, fuarın destek noktaları olarak ISH dernekleriyle yakın temas halinde olmalıyız. Bu noktada, Almanya'da önde gelen uluslararası fuarlara sahip olmamızın önemini de açıkça vurgulamak isterim. Bu zor zamanları birlikte geçirmeliyiz. Burada, ulusal ve uluslararası alanda, ticarette ve sanayide sektörde çoğunluğun verdiği desteğin açıkça farkında olduğumuzu belirtmekten memnuniyet duyuyorum.

İkinci bir koronavirüs dalgası nedeniyle etkinlik iptal edilirse?
Ticari fuarların yetkililer tarafından yasaklanması veya makul olmayan koşulların getirilmesi durumunda, hangi kararı alacağımızı belirlemek için ortaklarımıza danışacağız. Olumsuz bir olasılık halinde - bir sonraki ISH, Mart 2023'e kadar gerçekleşmeyecek. Bu tarihten önce, 2021 sonbaharı gibi bir alternatif olmayacak. Frankfurt Fuarı'nda boş bir zaman aralığı olmadığından, her şey anlık karar değişikliği yapılamayacak kadar çok şey kesin. Böyle bir durumda Messe Frankfurt, iptalin yetkililerden gelip gelmediğinden veya bu kararı ortaklarımızla birlikte alıp almadığımızdan bağımsız olarak, stant bedellerini yüzde 100 oranında kesinti olmadan geri ödeyecektir.

Bununla birlikte, bir şeyi netleştirmeliyim: Evet, bu, katılımcılarımız için belirli bir risk faktörü olan bir karar anlamına gelir. Ama sonra, her zaman fuarımızdan ticari fayda sağlamış olan müşterilerimizi düşünüyorum. Korona salgınının zirvesi esnasında bile satışların iyi gitmesini sağladılar. Zaten böyle bir kararı pervasızca almayız. Bizim için, herkesin sağlığı ve güvenliğine odaklanmak, her zaman tüm ticari çıkarlardan öncelikli olacaktır. Ancak fırsatlar iyi kavranmalıdır. Ulusal ve uluslararası sıhhi ve HVAC endüstrileri güvenilir bir platforma ihtiyaç duyar ve bu platform da Frankfurt am Main'de ISH Fuarındadır.

ISH'nin gelecek organizasyonu 22-26 Mart 2021 (Pazartesi - Cuma) arasında Frankfurt am Main'de yapılacak.
ISH ve kayıt hakkında daha fazla bilgi: www.ish.messefrankfurt.com