Header Reklam
Header Reklam

“TTMD Mentorluk Programı, birbirini daha iyi anlayan insanlardan oluşan bir sektörün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir”

10 Şubat 2024 Dergi: Ocak-2024
“TTMD Mentorluk Programı, birbirini daha iyi anlayan insanlardan oluşan bir sektörün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir”

Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden bahseder misiniz? 

1962 yılında İzmir Bergama’da doğdum. İzmir Atatürk Lisesi’nin ardından, 1983 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans derecesini aldım. 

1984-1992 yıllarında endüstriyel tesisler ve otel şantiyelerinin mekanik tesisat uygulamalarında çalıştım. 1992’den itibaren kurucu ortağı olduğum firmalarda havalandırma sistemlerine yönelik imalat, satış ve pazarlama alanlarında yönetici olarak çalıştım, çalışmaya devam ediyorum. İklimlendirme sektöründe 35 yılı aşkın deneyime sahibim. 

Makine Mühendisleri Odası (MMO), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ve İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçılar Derneği (İSKİD) üyeliklerinin yanında 2017-2018 yıllarında İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı ve 2018-2021 yıllarında Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptım.

Kariyerinizin başında, rol modeliniz var mıydı? Bize onlardan bahseder misiniz?

1983 yılında üniversiteden Makine Mühendisi olarak mezun oldum. Askeri darbe sürecinden geçmiş bir ülkede zor şartlar altında yaşamış ve öğrenim görmüştük. Çevremde mesleki olarak rol model olabilecek kimse yoktu. Fabrika stajı yaparken anlamıştım ki seri üretim yapılan tekdüze çalışma ortamları bana uygun değildi. Yaptığım bir iş başvurusu olumlu sonuçlanınca şantiyede mekanik tesisat mühendisi olarak çalışma şansım oldu ve şantiyenin dinamik ortamını sevdim.  

Kariyerinizin başına dönme şansınız olsaydı neyi farklı yapardınız?

Şantiyelerde çalışmak, cephede savaşmak gibiydi, pek çok konuyu kısa sürede ve hızla öğreniyordunuz. Bu nedenle tekrar başlıyor olsam, yine şantiyede çalışarak başlardım. Şantiyeden sonra tasarım ofislerine geçmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Gerçek uygulamaları gören birisi olarak tasarım sürecinde olmak daha gerçekçi ve uygulanabilir işler yapılmasını sağlar diye düşünüyorum. Ben 1992 yılı sonuna kadar çalıştığım şantiyelerde farklı tecrübeler edinmiştim. Türkiye’nin dışa açılım sürecinde olması nedeniyle pek çok yeni malzeme tanıma şansım olmuştu. Bazı Avrupalı üreticilerin temsilciliğini alarak satış organizasyonuna yönelmiş oldum.

Kariyer yolculuğunuzda sektörel ve/veya mesleki STK'ların yeri nedir?

Öğrencilik yıllarımdan edindiğim tecrübeye göre örgütlü olmakla başarılı olunabilirdi. Mezun olur olmaz ilk işim Makine Mühendisleri Odası’na kayıt olmak olmuştu. Odamızın yaptığı faaliyetlere hep katılmaya çalıştım. TTMD’nin kuruluşundan sonra İzmir’deki örgütlenmesinde görev aldım ve sonraki yıllarda İstanbul’da TTMD faaliyetlerinde elimden geldiğince çalıştım. İSKİD’e üye olduktan sonra komisyonlardan başlayarak tüm faaliyetlerine katılmaya çalıştım. Sektörümüzün vakfı ISKAV’da da uzun yıllardır katkı koymaya çalışıyorum. Sektörel ve mesleki gelişim ancak örgütlü STK’ların başarısıyla mümkün olur. STK’lar da üyelerinin ilgisi, isteği ve katkılarıyla yol alabilir. Bu nedenle genç meslektaşlarımızın hem kendi gelişimleri hem sektörün gelişimi hem de dayanışma için STK’larda mutlaka görev alması gerektiğine inanıyorum.   

TTMD Mentorluk Programı’na destek olmanıza etki eden faktörler nelerdir?

TTMD mentorluk programı, yıllar içerisinde biriken mesleki ve STK tecrübelerinin yeni meslektaşlarımıza aktarılması için çok önemli bir imkan veriyor. Bire bir yapılan düzenli ve verimli görüşmelerle tecrübe ve bilgi akışının sağlanıyor olmasını çok önemli buluyorum.

İklimlendirme sektöründe ilk kez yapılan TTMD Mentorluk Programı’nın sektörün ekosistemine nasıl bir katkı sunacağını düşünüyorsunuz?

Suya düşen bir damlanın etkisi yalnızca bir damla değildir. Damlanın sudaki etkisi halkalar halinde genişleyerek yayılır. Bu programa katılıp bundan sonra yapacakları hakkında daha iyi adımlar atabilecek mentiler ve mentilerin çevresindeki diğer arkadaşlarıyla olabilecek etkileşimleri sayesinde sektördeki etkisi programa katılanların sayısından çok daha geniş bir kitleye ulaşacaktır. 

Bir mentor olarak,  TTMD Mentorluk Programı’nın meslektaşlar arası etkileşime katkısı konusunda görüşünüz nedir?

TTMD Mentorluk Programı’nda etkileşim çift yönlü olmaktadır. Daha tecrübeli mentorlar kendi bilgilerini mentilere aktarırken, aynı zamanda mentilerin beklentilerini, dünyaya bakışlarını ve nasıl bir hayat istediklerini de öğrenmektedir. Bu durum, birbirini daha iyi anlayan insanlardan oluşan bir sektörün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Genç meslektaşlarınıza kariyer yolculuklarında tavsiyeleriniz nelerdir?

Özel hayatlarında doğru, adaletli, güvenilir olmak ne kadar önemliyse iş hayatlarında da aynı biçimde olmalarını öneririm.