Header Reklam
Header Reklam

“Enerji verimliliğinde en etkili tasarruf teknolojiye yatırım yapmaktır”

12 Nisan 2017 Dergi: Nisan-2017
“Enerji verimliliğinde en etkili tasarruf teknolojiye yatırım yapmaktır”

The Ritz-Carlton, İstanbul Teknik Müdürü Recep Taşoluk

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden The Ritz-Carlton, İstanbul, enerji ve su tüketiminde kullandığı akıllı sistemler ile su israfında yüzde 50, elektrik sarfiyatında ise yüzde 30 oranında tasarruf sağlıyor. Otel, uluslararası tasarruf kriterlerini gösteren Yeşil Yıldız almaya hak kazandı. The Ritz-Carlton, İstanbul Teknik Müdürü Recep Taşoluk, otelin akıllı otomasyon sistemleri ile yönetildiğini, su ve elektrik enerjisinin en verimli şekilde kullanıldığını söyledi. Taşoluk, “Misafirlerimize azami konforu sunarken, verimliği de göz ardı etmiyoruz” diyor.

Otellerde tasarrufun yolu, eğitimli personelden geçiyor  

Otellerde enerji verimliliğinde her ne kadar işletmeler otomasyon ile kontrol edilse bile tasarrufun eğitimli personelden geçtiğine inanıyorum. İlk yatırım maliyeti yüksek olsa da günümüz teknolojilerine  yatırım yapmak en önemli tasarruf araçlarından biridir.   

Duyarlılığı artırmak için otelin uygun bölümlerine ve personel alanlarına bilgilendirmeler asıldı

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi öncelikli olarak personelin eğitimi ve enerji tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi adına yılda en az 4 kez eğitim verilmektedir. Duyarlılığı artırmak için otelin uygun bölümlerine ve personel alanlarına bilgilendirmeler asılmıştır. Tüm bu alanlarda harekete duyarlı sensörler ve fotoseller kullanılmaktadır. Aynı şekilde misafir alanlarındaki lavabo ve pisuarlar fotoselli armatürlerle değiştirilmiştir. Lavabo ve duşlarda kullanılan özle perletörlerle su kullanımları, lavabolarda 15 L/d - 9 litreye, duşlarda  ise 28 L/d- 20 litreye indirilmiştir.

Yaptığımız 180 bin lira değerindeki yatırımı sekiz ay gibi kısa bir zamanda amorti ettik

Tüm sistemin otomasyona bağlanması, A sınıfı ekipmanların kullanımı ve aydınlatmada LED lambalar kullanılması durumunda otellerde yüzde 30 ile yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. The Ritz-Carlton, İstanbul olarak bizler 2015 yılında otel genelindeki 12 bin adet lambayı 5 yıl bire bir değişim garantili olan LED lambalarla değiştirerek, yapmış olduğumuz 180 bin lira değerindeki yatırımı sekiz ay gibi kısa bir zamanda amorti ettik ve buna ek olarak personel ve saat kazanımımız oldu. Mevcut musluk armatürlerimizi su tüketimi az olan yeni nesil armatürlerle değiştirmek yerine, Mannesman marka musluk perletörleri ve debi tası ile de ölçümlerini yaparak 2016 yılında yüzde 30 su tasarrufu sağladık. Aynı şekilde klozet rezervuarlarının hacimleri ölçülerek su tüketimi 9 litreden 7 litreye düşürüldü ve yukarıda belirtilen yüzde 30’luk tasarrufa katkı sağlandı.

Otomasyon sistemi programlanabilir olduğu için planlanan zamanda elektrik ve su sistemleri otomatik olarak kapanıyor

İşletmemizde bulunan otomasyon sisteminin bağlı olduğu tüm ekipmanlar önceden programlanmıştır. Özel durumlarda da kolay programlanabilmektedir. Bazı yetkileri kısıtlayarak sistemin sorumluluğu benim dışımda, vardiya şefleri tarafından da takip edilmektedir. Bunun için cep telefonlarına otomasyon sistemi tanıtılmıştır. Programlanabilir olmasından dolayı, planlanan zamanda elektrik ve su sistemleri otomatik olarak kapanmaktadır. Unutulan, açık bırakılan sistemler personelin inisiyatifinden çıkarılarak zamanında sistem tarafından kapatılmakta, böylece önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Yeşil yıldıza aday olduk ve çok yüksek bir puanla bu süreci tamamladık

Yeşil yıldıza aday olduk ve çok yüksek bir puanla geçen günlerde bu süreci tamamladık. Öncelikle 2018 yılının Ocak ayına kadar tamamlanmak üzere yapılan planlama kapsamında yenileme çalışmalarına başlanmıştır. Bu program çerçevesinde odalarda  kurmaya başladığımız oda otomasyon sistemi, birçok otelde bulunan kartlı otomasyon sisteminden çok farklıdır. Tamamen varlık sensörleri vasıtasıyla çalışan ve görevli personel dışında müdahale edilemeyen akıllı INCOM  otomasyon sistemini kurmaya başladık. Bu sisteme bağlı olarak çalışan A sınıfı CIAT marka FCU’larla sistem değiştirilerek, enerji tüketiminde, ısıtma ve soğutmada çok daha verimli sonuçlar alınacaktır.