Header Reklam
Header Reklam

Rahmi KOÇ : 'Her ne kadar Avrupa'da tam gümrük birliği varsa da görünen veya görünmeyen vaziyette milletler kendi sanayilerini fevkalade iyi korurlar.'

05 Eylül 1993 Dergi: Eylül-1993
Rahmi KOÇ : 'Her ne kadar Avrupa'da tam gümrük birliği varsa da görünen veya görünmeyen vaziyette milletler kendi sanayilerini fevkalade iyi korurlar.'

Ülkemizin önde gelen holdinglerinden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rahmi Koç ile görüştük. Görüşmemizde, Sayın Koç'un sektörümüzün en büyük ulusal firması Türk Demirdöküm A.Ş.'den övgüyle söz etti. Aynca sayın Koç'un AT'ye tam üyelik sürecinde sanayide korumacılık, teşvik ve rekabet üzerine görüşlerini aldık.

TERMODİNAMİK : Siz büyük ölçüde sanayici kuruluşların biraraya geldiği bir holdingsiniz. Bu kuruluşlar arasında Türkiye'nin önde gelen, etkin ve saygın kuruluşları var. Bir tanesi de bizim sektörümüzde yer alan Demirdöküm firması. Bu çerçevede 2000'li yıllara giderken, özellikle Gümrük Birliği söz konusuyken genelde Türk mühendislik hizmetlerini ve Türkiye sanayi kuruluşlarının ulaştığı teknolojik düzeyi, Demirdöküm örneğinde değerlendirerek, nasıl bir perspektif sunabilirsiniz?

KOÇ : Demirdöküm, enerji kullanımı yanılmıyorsam en azından % 15-16. Bu çok yüksek bir enerji. Bir defa rekabet gücü olması için enerjiyi dünya fiyatında almamız lazım. Enerji tabii gaz da olsa, elektrik de olsa, fuel-oil de olsa dünya fiyatını almak lazım. Bu bir. İkincisi teknolojik bakımdan zannediyorum ki Demirdöküm oturmuştur. Gerekli teknoloji alacak yerleri bulmuştur. Ve bugün gerek ihracatta gerek yerli piyasada rekabet gücü vardır. Dolayısıyla Demirdöküm bakımından bir endişemiz yok. Sadece, "ince ayar meselesi var ki bu da girdilerin dünya fiyatını bulması meselesi. Bu Demirdöküm'ün bulunduğu döküm sanayi döküm radyatör, döküm kazan, döküm soba parçaları sanayi zaten kirli sanayi kabul ediliyor. Ve gelişmiş ülkelerden yavaş yavaş bizim gibi gelişmekte olan ülkelere kayıyor. Nitekim Almanya'dan bize teklif geldi. "Döküm radyatör imalatımızı biz durduruyoruz. Siz bize devamlı olarak verebilir misiniz" diye. Demirdöküm'ün durumu iyidir. Altını çizerek söylüyorum.

TERMODİNAMİK : Genel olarak Türk sanayisine Gümrük Birliği çerçevesinde baktığımızda kamusal ve özel olarak alınması gereken önlemler nelerdir?  Örneğin hükümetin alması gereken önlemler veya teşvikler, yaklaşımlar neler olabilir?

KOÇ : Biz eğer dünya ticaretinde söz sahibi olacaksak ve o sahada oynayacaksak, gümrüklerimizi indirip, "rekabet gücü edinmemiz lazımdır. Bir defa bu prensip olarak kaçınılmaz bir durum. Şimdi bunu ya planlı, yani yedire yedire yapmak var; ya da birden bire buzlu suya girip felç olmak tehlikesi var. Her ne kadar Avrupa'da tam Gümrük Birliği varsa da, görünen veya görünmeyen vaziyette milletler kendi sanayilerini fevkalade iyi korurlar. Dolayısıyla biz öyle zannediyoruz ki, hükümetimiz bunu ayarlaya ayar-laya, planlı olarak yapacaktır. Her ne kadar Avrupa'da tam gümrük birliği varsa da, görünen veya görünmeyen vaziyette milletler kendi sanayilerini fevkalade iyi korurlar. Bunun hiç inkâr edilecek tarafı yok. Görüyoruz da nerede koruduklarını. Dolayısıyla Türkiye'nin bundan korkması gerekmiyor. Yalnız hükümetin gerekli girdileri dünya fiyatında vermelerini temin etmek lazım. Bir de bizde büyük ölçekli sanayilerin kurulmasını teşvik etmek lazım. Mesela Kore'de bir firmaya otomobil işini verdiler, bir firmaya gemi yapım sanayini verdiler, bir firmaya demir çeliği verdiler. Bu firmaların güçlenmesini, kuvvetlenmesini ve ekonomik boyutta fabrikalar kurmasını temin ettiler. Şimdi dünyayla rekabet ediyorlar. Yalnız hükümetin gerekli girdileri dünya fiyatında vermelerini temin etmek lazım. Bir de bizde büyük ölçekli sanayilerin kurulmasını teşvik etmek lazım. Bizde demokrasi var deniyor ve her gelene kapüar açılıyor ve öyle olduğu halde de kapasite gıdım gıdım bölünmüş oluyor. Birbirimizle rekabet etmiş oluyoruz. Bu insiyal gücü bir fabrikayı dünya çapında rekabet edecek büyüklüğe getiremiyoruz. Bunu yapmak zorundayız. Millet olarak, hele hele AT'ye adım atacak olursak gireceğiz. Tabii biz zamanında hareket etmemişiz, fırsatları kaçırmışız. Bize gel dedikleri zaman kendi şartlarımızla girmeyi ertelemişiz. Şimdi kendi şartlarımızla girmemiz mümkün değil artık. Onlar ne derse o şekilde hareket edeceğiz. Para yardımı alamıyoruz maalesef. Ve herhangi bir arih garantimiz yok. Buna rağmen girmek durumundayız ve mecburiyetindeyiz. Başka çıkar yolu yok.

TERMODİNAMİK : Sayın Rahmi Koç, dergimize bu güzel söyleşi imkanını tanıdığınız için teşekkür ederiz.