Header Reklam
Header Reklam

Olgun SÖNMEZ: 'Birçok sanayici, Türkiye'de mühendislik hizmeti veren firmaları tanımıyor'

05 Ocak 1994 Dergi: Ocak-1994
Olgun   SÖNMEZ:   'Birçok sanayici, Türkiye'de mühendislik hizmeti veren firmaları tanımıyor'

Endüstriyel ve konfor klimasının önde gelen kuruluşu Sönmez Metal End.ve Tic.A.Ş. Genel Müdürü Olgun Sönmez, Türk mühendislik firmaları ve Sönmez Metal End. ve Tic.A.Ş.'nin çalışmalarını değerlendirdi.

TERMODİNAMİK : Endüstriyel Klimada uygulama farklılıkları ve mühendislik hizmetlerinin önemi hakkında bilgi verir misiniz ?

SÖNMEZ : Klima sektöründe üretime yönelik mühendislikle işe başladım. Sönmez Metal olarak müşterimize en gelişmiş teknolojiyi batı firmaları ve kurumları ile işbirliği yaparak getirmeyi amaçladık. 1980'li yılarda tekstil sektöründeki yatırımların artması ile Avrupa'dan tekstil kliması ile ilgili cihazlar gelmeye başladı. Bizim üretimimizi gören yatırımcı yabancı ürünlerden farkı olmadığını görünce bizim ürünlerimize yöneldi. Tekstil klimasındaki cihazların % 40 SÖNMEZ METAL'e ait olduğunu tahmin ediyorum.

Hürriyet Gazetesi Ankara Tesislerinin proje, üretim ve uygulamasını gerçekleştirdik.

Tamamen ayrı sektörler olmasına rağmen gazete baskı holü ve tekstil iplik üretim salonu klimatizasyonu birbirine çok benzer. PFİZER ilaçlarına 1984 yılından bu yana klimatizasyonla ilgili mühendislik hizmetleri vermekteyiz. 1989 yılında penisilin ve cefobid üretim binalarının yapılmasına karar verilince PFİZER Türk'ün yöneticileri projeyi Türk Mühendislik firmaları ile gerçekleştirmeye karar verdiler. Firmanın Amerika'daki merkezinde kendi mühendislik kuruluşu olmasına rağmen ısrarlı oldu ve proje bizim tarafımızdan realize edildi. PFİZER İlaç Fabrikası validasyonu bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan Türkiye'deki tek ilaç fabrikasıdır.

Çalışmalarımızın olduğu bir diğer sektör ise seramik sektörüdür. ECZACIBAŞI Seramik Grubu ile 1988 yılında enerji tasarrufu ve döküm hollerinin iyileştirilmesi ile ilgili proje çalışmalarına başladık. Önce Bozüyük fabrikasının bir holünün projesi ve uygulamasını yaptık. Projenin öngördüğü değerler sağlanınca Bozüyük ve Kartal fabrikalarının döküm hollerinde tezgahlar ve mahal aynı olmasına karşı üretim ikiye katlandı. Fire oranlarıdüştü. Kullanılan enerjide % 20 oranında tasarruf sağlandı. Seramikte kurutma ve klima belirli periyodlarla devreye giriyor. İyi bir otomasyon kurulması gerekiyor. Yukarıda saydığım sektörlerde bilgisayar destekli otomatik kontrol sistemleri kurduk ve hepsinde de başarılı olduk.

Burada şunu söylemek istiyorum. Değişik sektörlerden örnekler verdim. Hepsinde kesin sonuçlar aldık. Bunda bu kurumların yöneticilerinin, teknik kadrolarının Türk Mühendislik firmasına güvenmesi destek vermesinin çok önemli rolü vardır.

TERMODİNAMİK : Deri sektörü çok büyük bir sektör olmasına rağmen, yatırım yönünden çok fazla gelişim gösterdiği söylenemez. Sizin şartlandırılmış havadan istifade ederek tüm prosese seramikte, ilaçta, tekstilde, basında girmiş bulunuyorsunuz. Deri sektörüne girmeyi düşünüyor musunuz ?

SÖNMEZ : Biz kurutma konusunda özellikle ilk yıllarımızda deri sektörüne hizmet verdik. Bu dönem içerisinde gündem dışı bıraktığımız anlamına gelmiyor.

Türk mühendisinin teorik bilgisi ve onun pratiğe yöneltilmesi yönünden batı ülkeleri ile aramızda pek fark göremiyorum.

TERMODİNAMİK : Şartlanmış havaya dayanan teknik uygulamalarda Türkiye'yi yurtdışı uygulamalarla mukayese edebilir misiniz?

SÖNMEZ : Türk mühendisinin teorik bilgisi ve onun pratiğe yöneltilmesi yönünden batı ülkeleri ile aramızda pek fark göremiyorum. Tabi ki Amerika'nın teknolojisi ile Avrupa'nın mazisi yüz yıla dayanmış firmalarını gözardı etmiyorum. Burada şunu söylemeye çalışıyorum. Kurumlaşmaya giden mühendislik firmaları batıdaki örnekleri gibi başarılı oluyorlar.

Bu yukarıda saydığım projelerin, hepsinde batı firmaları ile yarıştık ve başarılı olduk. Bu tamamen ekip çalışmasının ve kendine güvenmenin sonucudur.

TERMODİNAMİK : Eczacıbaşı örneğinde; büyük bir enerji tasarrufu ve verimlilik sağladığınızı söylediniz.. Bu da şunu gösteriyor ki Türkiye Sanayisi artık yurtdışına değil kendi kadrolarına yönelik hizmet beklemeleri, temasa geçmeleri doğru olacak.

SÖNMEZ : Eczacıbaşı projesinde Avrupa firmalarının önerdikleri projelere karşı bizim önerdiğimiz projenin prosesin teorisi ile yüzde yüz doğruluğunu Eczacıbaşı Seramik Grubuna ispat ettik. Onlar da bize güvendi, projeyi yaptık, uyguladık ve yüzde yüz netice aldık. PFİZER İlaçları A.Ş., Eczacıbaşı Seramik Grubu, SÖNMEZ Endüstri Holding A.Ş., Hürkiyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Anadolu'daki pekçok tekstil firmasının profesyonel kadrolarının ve firma sahiplerinin güven ve destekleri ile çok başarılı sonuçlar aldık.

Burada şu hususa da dikkat çekmem gerekiyor. Projeci firmalar ve mühendisler proje yapabilmeleri için bir kurumdan yeterlilik belgesi almalı. Bu belgede belirli periyodlarda yenilenmelidir. Bunun için mühendis odalarına çok ciddi görevler düştüğünü zannediyorum.

Projeci firmalar ve mühendisler proje yapabilmeleri için bir kurumdan yeterlilik belgesi almalı. Bu belgede belirli periyodlarda yenilenmelidir. Bunun için mühendis odalarına çok ciddi görevler düştüğünü zannediyorum.

TERMODİNAMİK : Almanya'daki mühendisler birliği bu anlamda çok etkin. Su dönemde bizim odamızda çok iyi çalışmalar yapıyor. Ancak devletin bir takım yetkiler vermesi gerekiyor.

SÖNMEZ : Tabii, odanın gelişmesi bu anlamda bir güvence oluşturacaktır. Belirli standartların gelişmesini sağlayacaktır.

TERMODİNAMİK : Sayın SÖNMEZ, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediriz.