Header Reklam
Header Reklam

MCE 2020’nin partner ülkesi Türkiye

22 Ekim 2019 Dergi: Ekim-2019
MCE 2020’nin partner ülkesi Türkiye

Mostra Convegno Expocomfort fuarı, 17-20 Mart 2020 tarihlerinde İtalya’nın Milano kentinde düzenlenecek. Fuarın 2020 yılı partner ülkesi ise Türkiye oldu. Türkiye’den fuara katılacak firmalara “partner ülke” kapsamında pek çok ayrıcalık sunulacak. İtalyan Ticaret Odası Derneği ve İSİB de Türkiye’den fuara katılmak isteyen firmalara tam destek verecek. Ayrıntılar söyleşimizde...

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Genel Sekreteri Fatih Ayçin

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik faaliyetlerde bulunuyor
İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği 1885 yılında Türk ve İtalyan iş adamlarınca kurulmuştur ve merkezi İstanbul’da olmakla beraber Ankara Büyükelçiliği ve Kocaeli Sanayi Odası bünyesinde temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. 1973 yılında İtalyan Hükümeti tarafından resmi olarak tanınmıştır. İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik sayısız faaliyetler gerçekleştirmektedir. Oda bu iki pazarda ticari ilişkilere başlamak ya da güçlendirmek isteyen şirket ve kurumları desteklemektedir. Yeni şirketlerin kurulmasına destek vererek ticari ve endüstriyel ortak bulma aşamasında yardımcı olmaktadır.
İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, yaptığı yayınlar ve aylık bültenler aracılığıyla her iki ülke için faydalı olabilecek sektör, fuar, etkinlik, gümrük işlemleri, tüzük ve yönetmelikler, uluslararası ihaleler, pazar araştırmaları ve iş fırsatları hakkında bilgiler sunmaktadır. Bu anlamda yıl içerisinde hem Türkiye hem de İtalya’ da gerçekleştirilen organizasyonlar, yapılan kurumsal ziyaretler ve ülke sunumları her iki ülkenin daha iyi tanınmasında ve ekonomik ilişkilerin artmasında büyük rol oynamaktadır. Her yıl birçok iş adamları heyeti organize edilmekte, bu çerçevede ikili iş görüşmeleri gerçekleşmektedir. Öte yandan gerek Türkiye gerekse İtalya’da düzenlenen çeşitli sektör fuarlarına katılımcı, satın alma heyeti ve ziyaretçi promosyon aktiviteleri yapmaktadır. Ayrıca yılda yaklaşık 1000 Türk ve İtalyan talebini yanıtlamak, firmalara hukuki, ticari ve gümrük alanlarında yardımcı olmak, bu konularla ilgili teknik seminerler düzenlemek, gerektiğinde tercümanlık hizmeti vermek de yapılan diğer faaliyetler arasındadır.

Türkiye’den fuara katılım kararı alan firmalara Oda olarak ilk aşamadan itibaren tam destek vermekteyiz
Türkiye ve İtalya arasında ticari ilişkilerin gelişmesi için, 130 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ve Reed Exhibitions İtalya iş birliğiyle, 17 Nisan 2019’da İtalya Büyükelçisi Sayın Ekselansları Massimo Gaiani’nin ev sahipliğinde 42. Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nın 2020 edisyonunda Türkiye’nin Partner Ülke olması vesilesiyle basın lansman toplantısı gerçekleştirmiştir. Bu basın lansmanı toplantısı sektör mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, fuarlarla ilgili misafirlerle detaylı bilgi paylaşıldı. Kasım 2019’da ise bu sefer Milano’da sektör ve basın mensuplarının, sektörel dernek yetkililerinin katılımıyla bir toplantı organize edilmesi öngörülmektedir.
MCE ve BIE 2018 fuarları, 2,388 firmanın katılımıyla 325,000 m² alanda ve 162,000 profesyonel ziyaretçinin iştirakiyle gerçekleşmiştir. Türkiye ise 2018 edisyonunda 119 katılımcı firma ve 4,800 m² ile yer almıştır. 2018 yılında ilk kez Mostra Convegno Expocomfort fuarı ile eş zamanları olarak BIE – Biomass Innovation Expo Fuarı gerçekleşmiş ve fuara 2 Türk firma katılım sağlamıştır. Fuarların 2020 edisyonu için kayıtlar devam etmekte olup, 100’ü aşkın firma katılımını onaylamıştır. Türkiye’den fuara katılım kararı alan firmalara Oda olarak ilk aşamadan itibaren tam destek vermekteyiz. Katılımcı firmalara kayıt aşamasından, yerleşim, ödeme, nakliye, stand yapımı, vize gibi konular dahil olmak üzere tami bir hizmet verilmektedir. Fuar esnasında, stand kurulum-söküm aşamaları dahil olmak üzere fuar alanında bizzat bulunarak katılımcı firmalara her konuda destek sağlanmaktadır.
“Türkiye Partner Ülke” kapsamında çalışmalarımızın tümünü ISIB ile ortak yürütmekteyiz. Bu konudaki işbirliğimiz Eylül 2018’de Milano’ya yapılan bir ziyaretle başlamış, Nisan 2019’da Venedik Sarayı İstanbul’da ISIB ve MCE yetkililerinin katılımıyla ortak bir basın toplantısı yapılmış, ayrıca Mart 2019’da ISIB’in Cowne Plaza Asia Hotel’de organize ettiği sektör toplantısında Odamızca bir sunum gerçekleştirilmiştir.

Özellikle gümrük ve vize konularında da yardımcı olacağız
İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin bünyesinde 700’ü aşkın üyesi bulunmaktadır. Nakliye ve gümrük konularında alanlarında uzman Odamız üyesi firmaları katılımcı firmalar ile paylaşmaktayız. Bu firmalar daha önce İtalya fuarları katılımcılarına nakliye ve gümrük konularında destek vermiş tecrübeli firmalardır. Ayrıca, MCE ve BIE fuarı katılımcıları vize başvurularını Odamız aracılığıyla yapmaları halinde kendilerine hızlı ve kolay vize temini konusunda tam destek verilecektir.

“Türkiye Partner Ülke” kapsamında Türkiye’den katılımcıları özel fırsatlar bekliyor
17-20 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan MCE ve BIE fuarlarında Türkiye’nin Partner Ülke olması vesilesiyle Türkiye’den katılım sağlayacak firmalara özel fırsatlar sunulacaktır. Fuar’ın online ve basılı broşür, katalog, el kitapçıklarında ve Partner Ülke konsepti için hazırlanacak özel kitapçıkta reklam çalışmaları yer alacaktır. Fuarın resmi kataloğunda Türk firmaların görünülürlüğünü arttırmak amacıyla her bir katılımcı Türk firmanın yanına “Turkey Discover The Potential” logosu yerleştirilmesi de planlanmıştır. Fuar alanında birçok noktada billboardlarda Türkiye reklamları ve  Service Center binasında, dış alanda bir Turkey Lounge karşılama standı da yer alacaktır. Ayrıca, iki farklı holde Türk firmalarımızın toplantı alanı olarak da kullanabilecekleri Turkey Lounge alanları kurulacaktır. İtalyan Sektör derneklerinin temsilcilerinin, basın mensuplarının, dünyanın birçok farklı ülkesinden davet edilmiş nitelikli satın almacı firmaların ve katılımcı firmaların iştirakiyle bir kokteyl organizasyonu da gerçekleştirilecektir. 

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal

Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nda tüm imkanlarımızla katılımcılarımızın yanındayız
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Türk iklimlendirme firmalarına yurtdışında destek olmak amacı ile kuruldu. Bu noktada dünya çapında önemli fuarlarda gerek İSİB standı, gerekse toplantı ve lounge alanları ile standı olmayan firmalarımıza ikili iş görüşmelerini yapmak üzere imkan sağlıyoruz. Bugüne kadar birçok ülkede bunu gerçekleştirdik. Birliğimizin sadece yurtdışında değil, yurtiçinde de sektörel gelişimin sağlanması, firmalarımıza yeni ufuklar, yeni ihracat pazarları açılması, ihracatın artırılması gibi amaçları da var. Bu amaçlar doğrultusunda, üyelerimizin ve sektörümüzün ihtiyaç ve beklentileri kapsamında, birlik ve beraberlik içinde yol haritamızı belirleyip, aksiyon alıyoruz. 

Türkiye Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nda partner ülke
Mosta Convegno Expocomfort (MCE) Fuarı, sektörümüz için önemli fuarlardan biri. En fazla ihracat yaptığımız bölgeler Avrupa pazarları olunca, MCE bizler için daha da fazla önem arz ediyor. 2020 yılındaki fuar organizasyonuna Türkiye partner ülke oldu. Bu da İSİB olarak bizlere önemli görevler yüklüyor. Fuarın her aşamasında İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Katılımcı firmalarımıza kayıt aşamasından, yerleşim, ödeme, nakliye, stant yapımı, vize gibi konularda hem İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği hem de İSİB olarak destek veriyoruz. İSİB’in fuarın iki ayrı tarafında lounge alanları olacak. Fuarda standı olmayan Türk firmaları oluşturduğumuz lounge alanlarımızda ikili iş görüşmesi yapma imkanı bulacak. Fuara katılım noktasında yoğun bir talep olduğunu gördük, talep mevcut yerlerden fazla. Biz Türk firmalarına fuara katılım için öncelik verilmesi konusunda İtalyan Ticaret Odası Derneği ile birlikte tam desteğimizi sürdürüyoruz. Fuar organizatörü ile olan iyi ilişkilerimizi bu şekilde toplam faydaya dönüştürmek kararlılığındayız. Fuara partner ülke olmamızdan dolayı Türk İklimlendirme Sektörünün imajının fuarda etkin bir şekilde duyurulması için birçok tanıtım faaliyetimiz olacak. Fuar alanında sektörümüzü vurgulayan yoğun reklam çalışmaları yapacağız. Bunun yanı sıra fuar alanının kritik alanlarında tanıtım noktaları oluşturacağız. 

Fuarda düzenleyeceğimiz kokteylde Türk firmalar yabancı muhataplarıyla yüz yüze görüşme imkanı bulacaklar
Yabancı alıcıların da katılımı ile bir kokteyl organizasyonumuz olacak. Fuarın ana girişinde, 2. günün akşamı fuar şirketi ile birlikte organize edeceğimiz geniş katılımlı bu organizasyonda Türkiye ve Türk iklimlendirme sektörü hakkında tanıtımlar yapacağız. Burada Türk firmaları yabancı muhatapları ile yüz yüze görüşme imkanı bulacaklar. Bizler tüm kadromuz ile fuarda hazır olacağız. Tüm üyelerimiz, Türk katılımcılar ve ziyaretçilere en iyi ve kapsamlı hizmeti sunabilmek için çalışıyoruz. Mostra Convegno Expocomfort 2020 organizasyonuna üyelerimizin ve tüm sektör temsilcilerimizin katılmasını öneriyoruz. İhracatın ne denli önemli olduğunu kavradığımız bugünlerde, bu tarz büyük organizasyonların sağlayacağı avantajları değerlendirebilmeliyiz. Fuarın sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.