Header Reklam
Header Reklam

Elektrikli ısıtıcılarda yeni marka, Norveç firması glamox Türkiye'de

05 Aralık 1996 Dergi: Aralık-1996

Aydınlatma ve ısıtma konusunda Avrupa'nın önde gelen firmalarından merkezi Norveç'te bulunan GLA-MOX firması ürünlerini Yapı'96 İzmir Fuarına katılan Glamox Türkiye Temsilcisi C&H Makina standında sergiledi. GLA-MOX firmasının İhracat Müdürü Erhard FLEMMIG ile yaptığımız söyleşiyi ilginç bulacağınızı ümid ediyoruz.
TERMODİNAMİK: Mr. FLEMMIG öncelikle kendinizi ve GLA-MOX firmasını tanıtır mısınız?
FLEMMIG: Almanya'da ekonomi tahsilini yaptıktan sonra Norveç'e yerleştim. 27 yıldır GLA-MOX firmasının çeşitli kademelerinde çalışıyorum. İhracat bölümünde önceleri aydınlatma ürünlerinin Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinden sorumlu olarak çalışmaya başladım. Geçen yıl Ortadoğu ülkeleride ısıtma konusunda bana bağlandı.
 
GLAMOX firması 1947 yılında Mr. Birger Hatlebakk tarafından Trondheim Norveç'te kuruldu. GLAMOX adını firma sırrı olarak saklanan GLATT MATT OXY-DERT prosesinden almaktadır. Göz sağlığı için alüminyum reflektörlerin GLAMOX prosesinden (yumuşak yansıtmalı okside yüzeyler) geçirilmesi ile yansıtılan ışığın kamaştırma özelliği çok yumuşatılmış   olmaktadır,   daha   sonraları 1957 yılında kurucusunun doğum yeri olan Molde/Norveç'e taşınan firmanın bugün 9 ayrı ül
kede 13 firması vardır. 6 değişik ülkede 8 fabrika ile üretim tesisleri bulunan firma dünyada 30 ülkeye ürünlerini ihracat etmektedir. Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Almanya, İngiltere, Avusturya, Estonya ve Kanada dışında ülkelerde distribütörleri yolu ile satış yapmaktadır. 
Toplam 1200 kişinin çalıştığı GLAMOX firmasının 1995 cirosu 180 Milyon USD'dır. Toplam cironun % 65'i aydınlatma, % 15'i ısıtma. % 20'si firma dışı ürünlerin pazarlanmasından elde edilmektedir.
TERMODİNAMİK: Isıtıcı konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?
FLEMMIG: Isıtıcı konusuna 1970 yılında panel tipi elektrikli ı ı ile başladık. Dünyada ilk elektronik termostat bu tip ısıtıcılarda GLAMOX tarafından 1973 yılında uygulanmıştır. Bugün gece/gündüz sıcaklık ayarı yapılabilen, ayrıca 5 gün ve 7 günlük programlanabilen digital göstergeli ısıtıcılar üretilmektedir. 1996 yılında UZAKTAN KUMANDALI ısıtıcı üretimine de başladık. Önümüzdeki yıl elektrostatik filitreli ısıtıcıları da piyasaya arz etmiş olacağız. Bu filitrelerde (0,3-10 mikron) büyüklüğündeki parçalar % 90 filitre edilmektedir. Sigara dumanı ise % 80 oranında tutulmaktadır.
Işkılar elektronik termostatlı ol-ılcrgu için ± 0,3°C aralığında kontrol imkanı vermektedir. Yüzey sıcaklığı çok düşük olduğundan çocukların yanma riski hiç yoktur. Isıtma elemanlarının yüzey sıcaklığı da düşük olduğu için tozların yanması ve koku üretilmesi söz konusu değildir. Gövde Epoksi bazlı fırın boyadır. Montajı çok kolaydır. Çok dekoratiftir. Fuar sırasında mimarların ve ev hanımlarının göstermiş olduğu aşırı ilgili bunun ispatı olmuştur.
TERMODİNAMİK: GLAMOX'un kalite politikası nedir?
FLEMMIG: Aydınlatmamda insanların göz sağlığına ve konforuna, ısıtmada ise sağlıklı ortamda konforu ürünlerimizle sunuyoruz. GLAMOX ISO 9001 belgesini ve CE markası kullanma hakkına sahiptir. Tüm GLAMOX ürünleri kaliteli ve uzun ömürlü olarak imal edilmektedir. Aydınlatma da yansıtıcıların yüzey kalitesi ve iç parçaların uzun ömürlü olması ile bakım ve kullanım masraflarında benzerlerinden üstündür. Tüm montaj, robotlarla yapılmaktadır. Isıtma da ise elektronik termostatı ve kaliteli ısıtıcı elemanları ile en ekonomik ısınmayı yıllarca sağlamaktadır.
Ürünlerimize Norveç ve İsveç'te 10 yıl garanti veriyoruz.
TERMODİNAMİK: Türkiye pazarı ile ilgili görüşleriniz?
FLEMMIG: Hannover Fuan'nda Türkiye'den gelenlerin göstermiş olduğu ilgi dikkatimizi çekti. Bazı firmalarla temasımız oldu. Ancak kaliteli ürünleri Türk insanına tanıtma heyecanını en çok C & H Makina'da bulduk. Özellikle ısıtıcı panellerde en yeni ürünlerle piyasaya giriyoruz. 1997 yılı hedefimiz ısıtıcı panellerde % 5-10 arasında pazar payı elde edebilmektir.
Aydınlatma konusunda büyük projelerle ilgileniyoruz. Dekoratif aydınlatma, Ofis içi ve dışı, bina içi aydınlatma; petrol istasyonu, petrol platformları, rafineriler, dolum istasyonları gibi özel dış aydınlatma; her türlü endüstriyel aydınlatma; Tüney aydınlatması ve uyarıcı aydınlatma da en gelişmiş armatürleri Türkiye'de piyasaya arz ettik. Enerji tasarrufu aydınlatmada GLAMOX kontrol sistemleri ile sağlanmaktadır.
Türkiye hızla kalkınan ve değişen bir ülke. Bu nedenle kaliteli ürünlere talebin giderek artmakta olduğunu gözlüyoruz.
TERMODİNAMİK: Neden elektrikle ısıtma?
FLEMMIG: Norveç'te evlerin % 90'ı elektrikli sistemlerle ısıtılmaktadır. Elektrikli panel ısıtıcılar değişken iklim koşullarında en kolay ayar yapılabilen sistemlerdir.
Bu ayarları yapabilmek uzmanlık gerektirmez. Ayrıca hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde en hızlı çözüme ancak elektrikli ısıtıcılar ile ulaşılabilir.
TERMODİNAMİK: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor, Türkiye'ye hoş geldiniz diyoruz.
FLEMMIG: Ben teşekkür ederi-yorum. İstanbul YAPI'97 Fu-an'nda görüşmek üzere hoşçaka-hn...

 


Etiketler