Header Reklam
Header Reklam

Ekin için Engeller Sadece Aşılması Gereken Basamaklardır..

05 Ekim 2023 Dergi: Ekim-2023
Ekin için Engeller Sadece Aşılması Gereken Basamaklardır..

Kurumsal ve global kuruluşlarda aldığı satış yönetimi, marka yönetimi görevlerinin ardından Ekin A.Ş.’de Basın ve Halkla İlişkiler Yöneticisi olarak çalışmalarına devam eden Hayriye Sevil, şirketin dinamizmi ve birbirine kenetli ekip ruhundan övgüyle bahsediyor. Sevil, Ekin’in yenilikleri, yatırımları, yurtiçi ve yurtdışı pazar yolculuğunu anlattı…


Ekin Endüstriyel, bir kıvılcımdan bir yangına dönüşümün hikayesi

Ekin Endüstriyel, 2005 yılında genç mühendislerle plakalı ısı eşanjörü üretimi hedefiyle, bir şahıs firması olarak yola çıkmış.

Bir yıl içinde “Made in Türkiye” vurgusunu taşıyan MIT markası doğuyor ve MIT, diğer ürün segmentleriyle genişleyerek büyük bir aileye dönüşüyor. Plakalı, paslanmaz plakalı ısı eşanjörleri; diğer eşanjör ve ısı transferi ürünüyle neredeyse tüm uygulama alanlarında talepleri karşılamaya tek başına yeterli bir yelpazeye ulaşıyor. Akışkan transfer ürünleri, seperatörler, basınçlı kaplar, genleşme tankları, boyler gibi ürün grupları da süreç içinde hem teknolojik yenilikler ve değişen pazar talepleri, hem de kusursuz bir ürün yelpazesini tamamlayacak şekilde gelişiyor, genişliyor.

Ekin Ailesi yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda çok önemli paylara sahip

Bugün vardığımız noktada bu denli geniş bir ürün grubuyla yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda çok büyük paylara sahibiz. Plakalı Eşanjör alanında Türkiye’de üretici kimliği ile yola çıkan ilk kuruluş olmamız, lider konumumuzun temelini oluşturuyor.

Hali hazırda MIT markası yurtiçinde oldukça tanınmış durumda. Yurtdışında ise dinamik bir varlık gösteriyoruz ve pazarlarında bilinir ve tercih edilir olduğumuz ülke sayısı da hızla artıyor. Ekin’in hedeflerinin başında; yurtdışı pazarlarını genişleterek, ülkemizde olduğu gibi uluslararası arenada da liderler arasında yerini almak.

Bir diğer hedefimiz de ürün gruplarının kullanıldığı bütün alanlara nüfuz edebilmek. Bunun için de plakalı ısı eşanjörlerimiz için Bureau Veritas sertifikamızı alarak bu ürün grubumuzun denizcilik sektöründe de uygunluğunu kanıtladık. Ekin Ailesi’nde engeller aşılmak içindir.

Biz her şeyi olması gereken şekliyle, sürekli güncelleyerek ilerliyoruz.

Mısır’daki yeni distribütörlük anlaşmamız ile bölge coğrafyasındaki gücümüzü artırıyoruz

Şu an dünyanın her yerinde ve her uygulama alanında plakalı eşanjörlerimizi pazarlayabilecek durumdayız. Uluslararası pazarlarımızı genişletme hedefimiz doğrultusunda Mısır'da Kayan Trading Engineering firması ile distribütörlük sözleşmesini imzaladık. Bu distribütörümüz, Mısır’ı bir merkez olarak ele alıp bölge coğrafyasındaki diğer ülkelerde de pazarlama faaliyetleri yürütecek. Bölge ülkelere de sevkiyatın yapılabileceği bir merkez olması hem lojistik maliyetlerini hem de süresini azaltacak. Mısır distribütörümüzle anlaşma imzaladığımızdan bu yana, çok kısa bir süre içinde bizleri çok mutlu eden sonuçlar almış olmamız, bölgedeki ticaretimizin gelişeceğine dair umut veriyor. Geldiğimiz noktada “MIT Point” adını verdiğimiz 30’dan fazla uluslararası satış noktamız bulunuyor. Ama bu noktaların alt satış organizasyonlarına da ürün satıldığı düşünülürse MIT ürünlerinin Amerika’dan Türki Cumhuriyetleri’ne kadar çok geniş bir coğrafyada yaygınlaşmış olduğunu söyleyebiliriz. Ekin Ailesi’nin yurtdışı pazar performansı, 2021 yılında İSİB tarafından “Türkiye’den En Çok Farklı Ülkeye İhracat Yapan 2.Firma” seçilerek kanıtlanmış oldu.

Güçlü Ar-Ge grubumuz, her coğrafya ve gereksinim için çözüm üretiyor

Ülkelerin kendi coğrafi, ekonomik koşullarına ve mevzuat farklılıklarına göre, talepleri değişebiliyor. Bu noktada avantajımız; çok iyi bir Ar-Ge ekibine sahip oluşumuzdur.

Böylelikle bu pazarların özgün taleplerine esnek çözümler getirebiliyor, o pazardaki ürün boşluklarını tespit edip dolduracak ürün geliştirebiliyoruz. Mesela son dönemde Irak’ta bir ilaç fabrikası için ortam ısıtıcısı, Norveç’te bir somon çiftliğine somon soğutucu, “paket sistem” olarak üretilerek sevk edildi. Talebe göre bu gruplar otomasyonlu, “akıllı sistemler” olarak teslim edilebiliyor.İnovasyonun şirket kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelmesi ve sürüdürülebilirliği için Üniversite - Sanayi işbirliğine dayanan TİM İnoSuit Programı’na dahil olduk. İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı bir yıl devam edecek.Uluslararası fuarlarda yerimizi alıyoruz

Olabildiğince yurt içi ve yurt dışı tüm önemli fuarlara katılmaya çalışıyoruz. Pandemi, fuar katılımlarını kesintiye uğratmıştı ama bu yıl Almanya ISH, gelecek yıl İtalya MCE çok yakın bir süre sonra başlayacak İstanbul ISK SODEX, yer aldığımız, alacağımız uluslararası önemli etkinlikler arasında. ISK SODEX fuarında MIT CO2 ürünümüzü ilk kez sergileyeceğiz. Soğutucu akışkanı CO2 olan bu çevre dostu eşanjörümüz sürdürülebilirlik hedeflerine hizmet ediyor. Zaten Ar-Ge çalışmalarımız, enerji ve su tüketimini azaltma, ürünlerimizin karbon ayak izini azaltma hedefleri doğrultusunda ilerliyor.

GAZMER-GAZBİR onaylı MIT Sıcak Su Kazanları ile yurt içi iş ortaklarına etkin çözümler

Uzun zamandır üretimini yaptığımız Sıcak Su ve Buhar Kazanları ile yurt dışından sonra, yurtiçi iş ortaklarına da çözümler sunuyoruz. Kazan ve Basınçlı Kap Sanayiciler Birliği Derneği’ne üye olan firmamız, iş birliği, dayanışma ve bilgi alışverişi konusuna oldukça duyarlılık gösteriyor. GAZBİR-GAZMER onayını da alarak ülkemizdeki kazan ve basınçlı kap pazarını ileri seviyeye taşıyarak ekonomiye katkı sağlıyoruz. Üç geçişli yanma sistemine sahip çelik gövdeli Sıcak Su Kazanlarımız, yüksek yanma verimi ve düşük baca gazı emisyon değerleri ile pazarda ön plana çıkıyor. Bu kazanlar çevre dostu olmakla birlikte termostatik kontrol paneli ile de tam uyumluluk sağlıyor. Kompakt tasarımları ile uzun ömürlü ve sessiz çalışma özelliği sunuyor. %95’e varan yüksek yanma verimi, sıvı veya gaz yakıt yakma teknolojisi avantajlarıyla da radyasyon ve bekleme kayıpları minimum seviyeye indiriliyor. Bununla birlikte Sıcak Su Kazanlarının, montaj ve bakım kolaylığı da önemli özellikleri arasına giriyor.

Bu kadar geniş bir ürün grubunun satış sonrası hizmetlerinde de başarı grafiğimiz yüksek

Bizim zaten en büyük artılarımızdan biri de Satış Sonrası Hizmetler ekibimiz. Müşteri taleplerini çok iyi dinleyip ona göre hızlı cevap veren bir firmayız. Ekin’de “satışı tamamlarsın, iş biter” mantığı yoktur. Çünkü bizim üretici olduğumuz için yedi yirmi dört çalışan bir teknik destek departmanımız var. Bu, bize duyulan güveni ve beraberinde tercih edilirliğimizi artırıyor. Satıştan sonra, her bir ürünün satış sonrası sürecini kontrol altında tutabilmek için geliştirdiğimiz özgün bir yazılıma sahibiz. Bu yazılımla periyodik bakım ve kontrolleri de otomatik olarak planlanabiliyor. Yazılımımız her yıl ihtiyaçlar doğrultusunda “güncellenerek” geliştiriliyor.

Üretim olanaklarımız da kesintisiz geliştiriliyor

2014’te temelini attığımız ve 2016’da hizmete giren Kırklareli fabrikamızın yanı sıra Aksaray, Maltepe ve Dudullu’da üretim alanlarına sahibiz. Karabük'te de on bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesisimizin temeli atıldı, muhtemelen iki seneye kadar üretime geçecek.

Endüstri 4.0 doğrultusunda ilerliyoruz

Tüm üretim alt yapımız, Endüstri 4.0’a uyum içinde geliştiriliyor, yenileniyor. Robotik kaynak sistemini devreye soktuk. Böylece hem daha hızlı, hem kalitesi daha yüksek kaynak işlemi avantajına sahip olduk. Orbital kaynak da üretim kabiliyetlerimiz arasında. Akıllı teknolojiler, otomasyon, IoT gibi çağımızın gereklilikleri ile iç içeyiz. Kurguladığımız otomasyon senaryoları ile bir tesisi uzaktan izleyerek yönetmek mümkün. Bayram veya tatil günlerinde tesis ihtiyaçlarını minimumda optimize ederek enerji tasarrufu ve işletme kolaylığı sağlayabiliyoruz. Gün içindeki değişken ihtiyaçları da tek dokunuşla yönetebiliyoruz.

Sonsöz olarak şunu söyleyebilirim; dinamizmi bu kadar yüksek bir firma da çalışmak zaman zaman yorucu olabiliyor. Ama her yorgunluğun bir başarıyla sonuçlandığını görmek, bir o kadar keyif verici… “Değdi ama” diyebilmek çok güzel…