Header Reklam
Header Reklam

“Fuar katılımcılarımıza verdiğimiz hizmet kalitesini çok daha yukarıya taşıyacağız”

05 Ekim 2015 Dergi: Ekim-2015
“Fuar katılımcılarımıza verdiğimiz hizmet kalitesini çok daha yukarıya taşıyacağız”

Alexander KÜHNEL, Hannover Fairs Turkey kuruluşunun ve Türkiye’deki bağlı ortaklıklarının Genel Müdürü… Altı buçuk yıldan beri Türkiye’de bulunan Kühnel, bu göreve gelmeden önce, Deutsche Messe’nin, Türkiye, Çin, BAE, Rusya, Hindistan gibi Almanya dışı ülkelerdeki fuarlarından sorumluydu. Dolayısıyla sıkça seyahat eden Alexander Kühnel, Türkiye ve özellikle İstanbul için bakın neler söylüyor: “Daima benim için favori ülke ve şehir vardı, o da Türkiye ve İstanbul’du. Türkiye’ye hep kendim geldim ama diğer ülkelere ekip arkadaşlarımı gönderdim. Deutche Messe’nin Türkiye’deki bir kuruluşuna genel müdürlük görevini aileme sormaksızın kabul etmem, iki dakikamı aldı”.

İklimlendirme sektörümüzün yanıtlarını merak ettiği sorular; başta ISK-SODEX olmak üzere, tüm Sodex fuarlarını ve Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen diğer fuarları, yeni yönetim döneminde nelerin beklediği idi. Biz de bu yanıtları doğrudan en yetkili ağızdan almak istedik. Görünen o ki; yeni yönetim, fuarların başarı çıtasını yükseltmek için şimdiden kolları sıvamış. Yine de Alexander Kühnel’in iki seyahati arasında bir saatlik bir boşluk yakaladık, sorularımızı sıraladık…

Günümüz ticari fuarlarının gücü ve önemini geçmişe kıyasla değerlendirir misiniz?

Ticari fuarlar hâlâ tüm ülkeler ve şirketler için, pazarlama karmasının en büyük ve en önemli enstrümanı olmayı sürdürüyor. Pek çokları bugün için ticari fuarlar ve internet arasında bir rekabet olduğunu düşünüyor. Ben bu iki pazarlama ortamının birbiri ile rakip değil, birbirinin tamamlayıcısı, işbirliği içinde birlikte yol alması gereken iki enstrüman olduğunu düşünüyorum. Ticari fuarların hala gerekli olduğunu düşünüyorum. İster B2B, ister B2C alanında, ne iş yapıyor olursanız olun, fuarlara ihtiyacınız var. Çünkü insanlar doğası gereği işlerini yaparken, tercihlerini belirlerken görmek, hissetmek, koklamak, dokunmak gereğini duyuyorlar ve bu ihtiyaçları internetle karşılayabilmeniz mümkün değil. Kendimden örnek verecek olursam, bir ürün satın almayı düşündüğümde bu ürünle ilgili araştırmayı internet üzerinden yapmayı tercih edebilirim. Ancak satın alma noktasında asla interneti tercih etmem. Satın almayı düşündüğüm ürüne göre fuara, mağazaya veya süpermarkete gider ve ürünü dokunarak, koklayarak emsalleri ile kıyaslayarak alırım.

Ayrıca internette “bildiğiniz bir şeyi” ararsınız. Ama fuara geldiğinizde bilmediğiniz, görmediğiniz veya farkında olmadığınız şeylerle, en son yeniliklerle karşılaşırsınız. Fuarlar vizyon geliştirir. İlgili olduğunuz alanda, dünyanın her hangi bir yerinde geliştirilen teknolojileri, sistemleri fuarda bir arada görebiliyor, detaylı bilgi alabiliyor, kıyaslayabiliyorsunuz.

Bu noktada ticari fuarların kesinlikle gerekli olduğunu ve bunun gelecekte de değişmeyeceğini söyleyebilirim.

Alexander KÜHNEL,Asrin Bakır GerçekBir örnek vermek gerekirse, bir Alman kuruluş, online bir fuar hazırlamıştı. Site, çok güzel bir tasarıma sahipti. Sanal fuara katılımcı aradılar, buldular da… Fakat altı ay sürdü, sonrasında devam ettiremediler. Zira dediğim gibi insanlar görmek, dokunmak, hissetmek, duyularıyla algılamak istiyor. İşi, insanlar yapar, internet değil. Ticari fuarların bu parlak geleceğinde sadece internet mecrası ile değil, basılı yayın organlarıyla da işbirliğinin gerçekten önemli olduğunu söyleyebilirim. Eğer başarılı bir fuar düzenlemek istiyorsak bunun medya ile güç birliği yaparak mümkün olabileceğine inanıyorum. Fuarların gelecekte de başarısını devam ettirebilmeleri için gerek meslek örgütleri gerek medya ile daha yakın işbirlikleri geliştirebilmeleri gerekiyor.

Biz fuar katılımcılarımıza ve sektörün uzmanlarına birbiri ile tanışabilecekleri, işbirliği yapabilecekleri, bilgi alışverişinde bulunabilecekleri ve nihayetinde işlerini geliştirebilecekleri ideal bir platform sağlıyoruz. Burada temel önceliğimiz katılımcı kuruluşlarımızın hedef kitlesi olacak doğru profildeki ziyaretçilerin bu platforma getirilebilmesidir. Eğer bunu sağlayamazsak müşterimiz fuara katılımından hoşnut kalmaz ve fuar, başarılı bir fuar olamaz.

Hanover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu, ortak yapısı, adresinin değişimi ile başlayan yeni dönem, yeni hedef ve stratejiler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bundan 15 yıl önce, Hanover Messe ve Sodeks Fuarcılık arasında %50-%50 pay ile bir iş ortaklığı kuruldu ve bu ortaklık Sodex fuarlarını düzenledi. İki yılı aşkın bir süre öncesinde Hanover Messe, ortaklığın hisselerinin tamamını aldı. Ancak dönemin mevcut yönetimi korundu. Altı ay öncesinde de yönetim devralındı. Bundan sonra, bugünkü yeni ekip tüm Sodex fuarlarının başarısını güçlendirerek sürdürecek.

Bugüne kadar düzenlenen fuarlara ilave edeceğimiz farklı bir disiplin başlığı-yakın bir gelecekte- bulunmuyor. Mevcut fuarlarımız devam edecek. Hatta sadece eskisi gibi devam etmekle kalmayıp, fuar katılımcılarımıza verdiğimiz hizmet kalitesini çok daha yukarıya taşıyacağız. Türkiye iklimlendirme sektörünü ilgilendiren Pawex-Comp, Teskon+Sodex, Sodex Ankara ve tabii ki ISK-SODEX fuarlarımız başarısını artırarak devam edecek. Diğer sektörlerdeki; WIN fuarları, Automechanica, Pool Expo, ICCI, Domotex, Ankiros, Annover, Türkcast, Aluexpo ve CeBIT fuarlarımız da benzer biçimde artan hizmet kalitesi ile yollarına devam edecek.

Tabii ki çalışmalarımızı çok daha nitelikli kılabilmek için aralıksız olarak pazar araştırmaları yapıyor, piyasaların nabzını tutmaya gayret gösteriyoruz.

Deutsche Messe, Türkiye’deki diğer iki ortaklığının da %100 hissesini aldı. Deutsche Messe’nin yatırıma bakış açısı, parasal olmaktan ziyade sektöreldir. Yani bir sektör başlığına yatırım yapar. Bu bakış açısı ile ortaklıklar kurar, bu bakış açısı ile ortaklığının %100 hissesini bünyesine katar. İklimlendirme endüstrisi ve Sodex fuarları da bizim için ilgi çekici bir sektör başlığı. Çünkü Deutsche Messe’nin bu başlık altında fuar düzenlediği tek ülke Türkiye. Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde de bu başlığı mercek altına aldık. Bu bir hedef ama gelecek iki yıl için söz konusu değil.

ISK-SODEX 2016 Fuarına yönelik yapılan/yapılacak olan çalışmalar ve beklentileriniz nelerdir?

ISK-SODEX Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı, 4-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında yine Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

Eğer Sodex gibi Türkiye’de bir numara olan bir ürününüz varsa, ilk hedefiniz onu bir numara olarak tutmaktır. Bazen bir numara olmak, bir numara kalmaktan daha kolaydır. Gelecek yıl düzenlenecek ISK-SODEX konseptini değiştirmeyip muhafaza edeceğiz. ISK-SODEX’in son organizasyonu, 83 ülkeden gelen 85 bin ziyaretçi ve 881 katılımcısı ile başarıda, tüm diğer fuarlar için bir eşik noktası olmuştur. ISK-SODEX, Türkiye’nin en büyük üç fuarından biridir. Fuar konseptinde bazı alt başlıklar zaman içinde daha güçlü veya daha zayıf hale gelebilir. Biz, konseptin tüm alt başlıkları ile ilgili meslek örgütleri ile işbirlikleri kuruyoruz. Her biri birer uzmanlık alanı olan bu alt başlıklarda meslek örgütleri ile kurduğumuz işbirlikleri, fuarın başarısında önemli rol oynamaktadır.

Fuarın mevcut başarısını koruması ve daha fazla yükseltebilmesi için gereken en önemli şey, fuara gelecek nitelikli, profesyonel ziyaretçi sayısını artırmaktır. Biz de özellikle bu noktadaki çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bunu yaparken de Hannover Fairs’in temel prensiplerinden yola çıkarak medya ortaklarımızla daha güçlü işbirlikleri kurma çabasındayız ve bu alanda uzman işgücüne yatırım yapıyoruz.

Türkiye’de ilk hedefimiz gerek iş ortaklarımız ile gerek müşterilerimiz ile eskisinden çok daha güçlü ilişkiler kurmak ve daha yakın olmaktır. “Daha iyi”yi onlarla birlikte yakalayabileceğimize inanıyoruz. Bundan dolayı Uluslararası İlişkiler Bölüm Yöneticimiz Emre Çiçekçi ve ben, ülke genelinde şehirden şehire sıklıkla seyahat etmekteyiz. Ayrıca hem katılımcı profili hem de ziyaretçi profili açısından fuarın uluslararası boyutunu bugün olduğundan daha fazla geliştirmek istiyoruz. Dünya genelinde 100’den fazla ülkeyi içeren bir ağa sahibiz. Nitelikli ziyaretçi sayısının ve uluslararası katılımcıların artması konusunda da, bu ağın gücünden yararlanıyoruz. Bu ağın gücü, fuarın uluslararası ziyaretçi profiline de etkin biçimde yansıyacak ve daha fazla yabancı profesyoneli ISK-SODEX 2016’da buluşturacak.

 

Deutsche Messe A.G hakkında

Deutsche Messe A.G. ve bağlı kuruluşları 2014 yılı verilerine göre dünya genelinde 134 ticari fuar ve kongre düzenledi. Bu etkinliklerde 41.000’i aşkın katılımcı kuruluş ile 3.6 milyonu aşkın ziyaretçi bir araya geldi. 2014 yılı verilerine göre Deutsche Messe A.G. 280 milyon Euro’luk cirosu ile dünyanın en büyük on fuar kuruluşu arasında bulunuyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük fuar alanını yönetiyor. Deutsche Messe’nin etkinlik portföyünde CeBIT (BT ve Telekomünikasyon), Hannover Messe (Endüstriyel teknolojiler), BioTechnica (Biyoteknoloji), CeMAT (intralojjistik taşımacılık), didacta (eğitim), DOMOTEX (zemin kaplamaları), INTERSCHUTZ (Yangından Korunma) ve LIGNA (ahşap işleme ve ormancılık) gibi dünya lideri fuarlar bulunuyor. Dünya çapında 100’den fazla ülkede 1200 çalışanı, 66 temsilciliği, bağlı kuruluşları ve şubeleri ile faaliyet gösteren Deutsche Messe dünyanın en geniş çaplı fuar organizasyon ağına sahiptir.