Header Reklam

Aironn 160 kişilik Büyük bir Aile. Bize Duyulan Güvenin Ardında 12 yıllık Emeğimiz ve İş Ahlâkımız Var

05 Ekim 2023 Dergi: Ekim-2023
Aironn  160 kişilik Büyük bir Aile. Bize Duyulan Güvenin Ardında 12 yıllık Emeğimiz ve İş Ahlâkımız Var

Aironn, “Fan Mühendisliği” kavramını bir uzmanlık alanı olarak tanımlayan, ilk adımını Ar-Ge Grubu oluşturarak atan, özgün fan geometrisi tasarımlarıyla know-how ihraç eden bir firma olarak sektöre 2011 yılında girdi. Girdiği günden beri alanında gündemi belirledi ve adeta “adından en çok bahsedilen” firma oldu. 2011 yılında “Bir Hayalimiz Var” diyen, Türk mühendisliğinin gücünü küresel pazarlarda kabul ettirerek, küresel oyuncular arasına girmek istediğini söyleyen kuruluş, 12 yıllık süre zarfında uluslararası referans listesi ile hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Bu, bir rehavet gerekçesi olmadı, Aironn Havalandırma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Akgül ve Genel Müdürü Efe Ünal “Yola tam gaz devam” diyor ve yeni adımları, Aironn ruhu hakkında temel dayanak noktalarını okurlarımızla paylaşıyor…


Yasemin Akgül: Aironn teknik destek ve serviste hem çalışan sayısı hem de kalitesi en üst seviyede

Teknik destek kapsamımız, tercih edilir oluşumuzu açıklayan artılarımızdan biri. Teknik destek hizmetlerimiz dediğimiz zaman sadece satışını yaptığımız ürünün devreye alınması ve proaktif, koruyucu bakım hizmetimizi kastetmiyoruz. Müşterilerimize teknik bilgi desteği anlamında katma değer sağlıyoruz. İşin sağlığı açısından verdiğimiz bu hizmet ile çözüm ortağı oluşumuz, tercih edilme sebeplerimiz arasında önemli bir yer tutuyor. Teknik bir destek için bize başvuran müşterimiz, geri dönüş hızımızdan da, projesinin incelenerek teklife dönüştürme hızımızdan da memnun olduğu için süreç içinde bir müşteri sadakati sağlayabiliyoruz. Mevcut müşteri profilimize baktığımızda “sadık müşteri” oranımızın %80’lerde olduğunu görüyoruz. Bir başka deyişle bir projesinde yer aldığımız müşterinin, bir sonraki projesinde de tercihi oluyoruz.

“Taklit, takdirdir”, ama…

Özellikle son dönemde müşterinin karşısına çıkan bazı firmaların Aironn’u taklide çalıştığını, kendisini Aironn gibi göstermeye çabaladığını görüyoruz. Pazarımız bir tiyatro sahnesi değil, “Aironn’culuk” oynayarak, “gibi yaparak” Aironn olunmuyor. Hak edilmiş bir başarı için önce yürek ve tutku, sonra da zerresinin esirgenmediği yoğun bir emek gerekiyor. İnsanlar takdir ettikleri, gıpta ettikleri kişi veya kuruluşları taklit eder, ama bir taklit orijinalinden daha değerli, daha tercih edilir olamaz. Taklit, orijinalinden daha iyi olamayacağının itirafıdır. Müşterilerin, işverenlerin büyük bir kısmı da bunu bildiği için bazı firmaların bu gibi hatalı tutumları, dahası Aironn’u kötüleme çabaları bize “iş” olarak geri dönüyor. Yani bu gibi firmalar “sayesinde” bizim teklif vermediğimiz, bu firmalarla görüştükten sonra bizi arayıp teklif isteyen firmalar var. Teklif veriyoruz ama bizi arama kararlarının nedenini de öğrenmek istiyoruz: “Sizden öyle bahsettiler ki; en büyük rakipleri olarak sizi gördüklerini anladık” yanıtını alıyoruz. Bazen de nihai kararı veren kişilere gidip “Neden Aironn” diye “hesap soranlar” oluyor ki tahmin edebileceğiniz gibi kararının bu şekilde sorgulanmasından kimse hoşlanmıyor ve bu yanlış adım ters tepiyor. Tabii ki bir de şu var: Belli bir çizginin, belli bir ölçeğin üzerindeki projelerde bilgisi, görgüsü, kültürü çok gelişmiş kişilerle muhatap oluyorsunuz. Bu kişiler muhatap aldıkları kişilerin yaklaşımına, seviyesine de önem veriyorlar. Bizim yaptığımız ön görüşmeler ve ziyaretlerde kendi ürün ve hizmet detaylarımız dışında bu sektördeki hiçbir kuruluş konu edilmiyor, kimse “karalanmıyor”. Bu tutumumuz da olumlu bir izlenim bırakıyor, takdir ediliyor, ikili ilişkilerimizi güçlendiriyor. Güven, zaman içinde tesis edilen, ilmik ilmik emekle örülerek gelişen bir şey. Herkes kendi ürünü için bir takım deklarasyonlarda bulunuyor. Ama müşterimiz, güvendiği kontrol firmaları ve uzmanlarıyla birlikte Kartepe Tesisimizdeki akreditasyonları tam olan laboratuvarlarımızda gerçekleşen testlerde, deklarasyonlarımızın doğruluğunu görebiliyor, emin olabiliyor. Böylece bizi tercih edenler, diyalog, ürün ve hizmet kalitemizi bozmadıkça, güvenilir bir çözüm ortağı olduğumuzu kanıtlamaya devam ettikçe yine bizimle çalışmaya devam edeceklerdir diye düşünüyorum.

Başarının temelini “empati” yeteneği atıyor

Sadece bizim sektörümüz için söylemiyorum, her işte başarıyı getiren faktörlerden birisi de empati yeteneğidir. Herkes kendisi açısından “en iyiyi”, “en kazançlı olanı” isteyebilir. Ama aynı anda karşı taraf için de “en iyiyi”, “en kazançlı, doğru olanı” gözetebiliyorsanız, “kazan-kazan” prensibi ile müşterinizle empati kurabildiğiniz bir iletişim içindeyseniz, başarının temelini atmış oluyorsunuz. Diğer artılarınızla bu temel üzerinde yükseliyorsunuz. Özetle sürdürülebilir bir başarı grafiğinin pek çok parametresi bulunuyor.

Aironn’un kurumsal kimliğine atfedilen hasletler

Aironn’un kurumsal kimliğine atfettiğimiz kişilik, agresif, yırtıcı bir hırsa sahip değil. “Her ne pahasına olursa olsun” zihniyle ve limitsiz bir tavizkârlık içinde bir işi almak zorunda hissetmeyiz kendimizi, Aironn için müşteri talepleri karşısında “esneklik” bu anlama gelmez. İddialı ve azimli olduğumuzu kabul ediyoruz. Bir sorunla karşı karşıya kaldığımızda önceliğimiz sorunun en kısa sürede çözümüdür. Bir hata olmuşsa sorumluluğu karşı tarafa yükleme çabası içine girmeyiz. Hatamız varsa, müşterimizin aklını küçümsemez, sabrını zorlamaz kabul ederiz ve hatanın en kısa sürede, en iyi bir şekilde telafi edilmesini sağlamaya çabalarız.

Kurumsal kimliğimizdeki bir diğer haslet; sektörde kadın istihdamını güçlendirmek, erkek ağırlıklı sektörümüze kadın bakış açısının, yaklaşımının zenginlik kazandırmasına destek vermektir. Bu nedenle iş süreçlerimizin pek çok noktasında kadınlar görev alıyor. Yapılan pek çok uluslararası araştırma, yönetim kurullarında kadınların görev aldığı şirketlerin başarı grafiklerinin daha iyi olduğunu gösteriyor. İnovasyon için de farklı disiplinlerin, farklı görüş ve yaklaşımların birlikteliği gerekiyor. İnce ayrıntılara özen gösterilmesi ve yüksek odaklanma gerektiren bazı işlerde kadın istihdamının özellikle tercih edildiğini de biliyoruz. Sadece bu tür işlerde değil, kadınların toplumun her kesiminde yerini alması gerektiğini ve bunun toplum için bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.

Aironn vatan sevgisi, vatanına hizmet şevki güçlü bir firma. Birçok firmanın ekonomik koşullar güçleştiğinde kendini koruyabilmek adına ilk attığı adımın personel sayısını düşürmek olduğunu görüyoruz. Aironn’un ekonomik tedbir refleksinin önceliklerinde çalışma arkadaşlarından vazgeçmek yer almıyor. Tersine, gücümüz yettiğince istihdam kabiliyetimizi, ekonomik dar boğaz dönemlerinde bile geliştirmeye çalışıyor, ülkemiz için de katma değer yaratmaya çalışıyoruz.

Aironn’un bugünü; Aironn’un dünü ile, yarını ise bugünü ile yarışıyor

Kuruluşumuzun ilk gününden beri kendimizle yarışıyoruz. Aironn’un yarını için hedef aldığı, yarışa girdiği rakibi Aironn’un bugünüdür. İlk sıraya ulaşmak zordur ama ilk sırayı koruyabilmek daha da zordur. Bunun için sürekli yaptıklarınızın daha iyisini yapabilme yarışında olmanız gerekiyor. Ar-Ge’niz mi güçlü, daha da güçlendirmeniz gerekiyor, üretim altyapınız mı çok iyi, kesintisiz olarak daha da iyileştirmeniz gerekiyor.
Hep şunun altını çizdik; yüzde yüz yerli ve milli bir firmayız; ilk günden beri hedefimiz “yüzde yüz yerli ve milli olan bu firma”nın global oyuncular arasında yerini alması olmuştur. Marshall Mc Luhan’ın dediği gibi artık dünyamız “küresel bir köy”. Bizim köyümüz de, pazarımız da dünya.

Efe Ünal: Cihazlarımızdaki “yerlilik” oranı neredeyse %99’a çıktı

Türki Cumhuriyetler ve Rusya pazarında çok uzun yıllardır varız. Bu pazarda bir farklılık yaratmak amacıyla mevcut F300 ve F400 sertifikalarımızı, o bölgede gerçekleşen, başarıyla geçtiğimiz laboratuvar testleri ile yeniden aldık. Böylelikle bu pazarda bize duyulan güveni güçlendirdik.

Mevcut F300 ve F400 Sertifikalarımızı da Watt motorlar kullanarak yeniledik. Böylelikle cihazlarımızdaki “yerlilik” oranını neredeyse %99’a çıkardık.

Endüstri 4.0 için adımlarımızı atıyoruz

Üretim hattımıza yeni bir kordon makinesi ile kaynak robotlarımıza bir yenisini ekledik. Üretim alt yapısına yaptığımız yeni yatırımlarımız doğrultusunda mevcut üretim kapasitemizi de artırdık.

Aslında Endüstri 4.0 kapsamında da değerlendirebileceğimiz;

minimum veya sıfır insan müdahalesi ile üretimin yapıldığı, üretim sürecinin kritik kısımlarında daha fazla otomasyonun sağlandığı “Karanlık Fabrika” konsepti doğrultusunda robot kaynağı olanağımızı ikiye katlarken, tam otomasyonlu, insansız bir üretim hattının demonstrasyonu üzerinde de çalışıyoruz. Buradaki temel amaç; hata payını olabildiğince minimize etmektir.
 

Kendinden flanşlı fanlarımız bize de müşterilerimize de avantajlar sunuyor

Kendinden flanşlı fanlar, aksiyel kaynaklı fanlar karşısında birçok avantaja sahiptir. Mesela ürünü kaynaklı yaptığınız zaman bir montaj sırasında flanşlarında bir takım kaymalar olabiliyor, üretim sırasında bir takım zorluklar yaşanabiliyor. Aynı zamanda doğru kaynak yapılmazsa buradan yüksek basınçlı hava hatlarında hava kaçakları
olabiliyor. Malzemenin dayanımıyla ilgili birtakım olumsuz sonuçlar, ilerleyen süreçlerde ortaya çıkabiliyor. Kendinden flanşlı yöntemin avantajları sayesinde yüksek çapları da uygulayabilir konuma geldik. Kendinden flaşlı üretimimizi, 2000 çapa kadar yükselttik. Kendinden flanşlı fanların üretim kolaylığı tarafı da var. Bu sayede kaynaklı olarak bir ürün yapabiliyorsak, aynı sürede kendinden flanşlı olarak üç ürün yapabiliyoruz.


ERP, süreç yönetimimizde tamamen devreye girdi

Fabrikada ERP sistemini artık tamamen hayata geçirmiş durumdayız. Tüm üretim sürecini tamamen sistem üzerinden takip ediyoruz. Fabrikada izlenebilirliğimiz tamamen ERP programı üzerinden gerçekleşiyor. Müşterilerimizden bize gelen bir bildirim halinde, çok kısa sürede hangi teslimat grubunda bir sorun olduğu tespit edilebildiği için müşterilerimize yanıt verebilme, sorun giderme hızımız olabildiğince arttı. Bu, müşteri memnuniyetini yükseltecek önemli bir adımdı. Aynı sistem, bize tespit edilen bir sorunun tekrarlanmasını önleyecek önlemleri alabilmemize de yardımcı oluyor.

Aironn fan mühendisliğinde bilgi üretimi ve paylaşımının merkezi oldu

Aironn’u farklı kılan en önemli özelliklerinden biri, belki de en önemlisi şeffaf oluşu, bilgi paylaşım gönüllüsü oluşudur. Güçlü ve iddialı bir mühendislik altyapısına sahibiz. Doğru bilginin pazarda egemen oluşunu sağlamak adına seminerlerimiz, teknik kitaplarımız, makalelerimiz, bültenlerimiz gibi pek çok yöntemle bilgimizi paylaşıyoruz.
İnternet sitemizde de detaylı bilgiler, ücretsiz kullanılabilen yazılımlar yer alıyor. Pek çok firmanın internet sitesinden bir ürün seçimi yapılmazken, www.aironn.com.tr internet sitemizde yer alan ürün seçim programıyla dileyen herkes belirttiğimiz ürünün doğruluğunu teyit edebiliyor, projelerine uygun ürünü belirleyebiliyor.

Aironn odağına aldığı her alanda zirveye yerleşti

Aironn kuruluşundan bu yana odaklandığı alanda zirveye yerleşti. Kapalı otoparklarda jetfan sistemleri ile çıkış yapmıştık, bu alanda ilk sırayı aldık. Ardında karayolu tünellerini odağımıza aldık. Bu alanda da pazarı domine eder hale geldik. Son üç yıllık zaman zarfında da benzer başarıyı metro tünellerinde tekrarladık. Bu alanda da çok önemli projeleri referans listemize ekledik. Aironn, yeni metro hatları dışında, mevcut metro hatlarında markası ne olursa olsun tüm fan gruplarında meydana gelen bir takım sorunları gidermek için belediyelerle, Ulaştırma Bakanlığımızın birimleriyle omuz omuza çalışıyor. Zamanında bu projelere satılan, çoğu yurt dışı menşeili fanlarda kanat eğrilmeleri, kırılmaları gibi sorunları gideriyoruz. Zira o firmaların birçoğu şu an pazarda yer almıyor. Bize ise ihtiyaç duydukları her an ulaşabiliyorlar ve sorunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayabiliyorlar.

İhracat pazarlarımızda istikrarlı genişleme

Aironn’un yıllık hedeflerindeki değişmezlerden biri ihracat pazarını genişletmektir. Her yıl bu konudaki hedeflerimizi tutturabiliyor ve çıtayı bir üst seviyeye taşıyabiliyoruz. Polonya’dan Kanada’ya, Dubai, Kuveyt, Türki Cumhuriyetler’den Mauritus Adaları ve Kongo’ya kadar geniş bir ihracat pazarımız bulunuyor. Bu, Aironn ürünlerinin en soğuk, en sıcak, en rüzgârlı, en kumlu coğrafyaların tümünde sorunsuz çalıştığını da kanıtlıyor.