Header Reklam
Header Reklam

Ünver Eğrikavuk (5 Temmuz 1935-6 Ocak 2004)

19 Ocak 2022 Dergi: Ocak-2022
Ünver Eğrikavuk (5 Temmuz 1935-6 Ocak 2004)

5 Temmuz 1935 Akçaabat doğumlu Yüksek Mühendis Ünver Eğrikavuk, sektörümüzün duayen isimleri arasındaydı. Eğrikavuk, TTMD Denetim Kurulu ve Karaköy Rotary Club üyesi, Ontrol A.Ş.’nin kurucusu ve ortağı  idi.

1963 yılında Necatibey Caddesinde dört katlı tarihi bir binada yirmi kişilik personeli ile Polat Ünver Eğrikavuk, Ahmet Özköseoğlu, Erdem Alp ve Şahap Özer bir araya gelerek Özköseoğlu Kollektif Şirketini kurmuştur. İleriki yıllarda Petek ismini alan şirket, bir süre sonra Amerika merkezli Honeywell firmasından brülör parçaları getirip satışa sunmaya başlamıştır. Firma, Otomatik Kontrol Cihazlarının Türkiye’ye ilk ithalatını gerçekleştirmiştir.

1978 yılındaki ithalat kriziyle birlikte zor günler geçirilmiştir. Bu zor günlerin sonucunda, yönetim kurulu yutdışından ithal etmek yerine kendi imalathanesini kurmaya karar vermiştir ve bunun üzerine Necatibey’deki binanın iki katı imalata ayrılmıştır. İmalattan çıkan ilk ürün TAS 45 adı verilen yakıt tasarruf paneli olmuştur. Sonrasında Honeywell’in de onayıyla yerli servomotor imalatına geçilmiştir.

Firma büyüdükçe Necatibey’deki bina küçük gelmeye başladığından 1982 yılında imalat kısmı Okmeydanı’ındaki binaya taşındı. 1985 yılında ofis merkezi Galatsaray’daki eski İtalyan Lisesi olan tarihi binaya taşındı. Binanın restorasyon çalışmaları iki yıl sürdü ve harabe bina iki yıl içinde Ünver Eğrikavuk’un katkılarıyla zamanının en güzel tarihi binalarından biri haline geldi.

Bina otomasyon sistemlerine paralel olarak yapılan yangın algılama sistemleri zaman içinde yönetimin yangın söndürme sistemleri ile de ilgilenmesine neden oldu ve bu konuda faaliyet göstermek üzere Korun A.Ş. kuruldu. Grup zaman içinde Grasslın, Belimo, Defensor, Ax-air gibi markaların temsilciliğini de yaptı.

Nişantaşı Rotary Kulübü, Ünver Eğrikavuk adına briç turnuvası düzenlemektedir.

6 Ocak 2004 yılında yaşamını yitiren Ünver Eğrikavuk’u saygı ve rahmetle anıyoruz...