Header Reklam
Header Reklam

Türk Proje Mühendisliği'nde Bir Ekol: Ersin GÜRDAL

05 Nisan 1995 Dergi: Nisan-1995
Türk Proje Mühendisliği'nde Bir Ekol: Ersin GÜRDAL

Bizim zamanımızda 24 ay süren askerlik dönemimde Kasımpaşa'daki Deniz Askeri binalarında ve birçok askeri tesiste, tesisat, proje ve uygulamaları yaptık. O dönemlerde birkaç kazan fabrikası vardı. Kalite açısından belli bir düzeyde olan Sungurlar vardı. Tokar, o zamanlar yeni kurulan bir firma idi. Alarko, adını duyurmaya başlamıştı. Bugünkü teknolojik gelişimden ve sanayi yapımızdan oldukça farklı bir durum vardı. Mesela pompalı sistem, çok büyük yenilikti. Pompa kullanılan tesisatlarda 1 ila 1.5 m. Su sütunu su basabilen -şu anda sanırım Wilo'nunda müzesinde bulunan- pompa tipleri kullanılıyordu. Türkiye tesisat alanında bu süreci yaşarken, proje mühendisliği konusunda ciddi bir formasyon sağlamak amacıyla Almanya'ya gittim. Dil öğrenimimin ardından uygulama firmalarında, proje bürolarında, son olarak da SWENSKA FLAKT firmasında çalıştım. Bu yıllar içerisinde Türkiye'ye geldim,evlendim, eşimle birlikte Almanya'ya döndük. Bu dönemde Phıllıpp Holzmann'la tanıştım. THY Uçak Bakım Üssü tesisinin tüm proje ve müşavirlik

hizmetlerini üstlenmişlerdi.

Mekanik bölüm kuracaklardı. Bu görevi üstlendim. Mekanik bölümü kurduk. Türkiye'ye geldiğimizde 1971'de şu an Jeofizik Mühendisi olan kızım Gonca dünyaya geldi. Şu an üniversiteye hazırlanan oğlum Serdar ise 1978'de doğdu. 1 yıllık çalışmamdan sonra kendi büromu kurup aynı işin devamını gerçekleştirdim. 2 Ocak 1972 tarihinde kurduğum GÜRDAL PLANLAMA, THY Uçak hangarları projesinden sonra da Hava Limanı projelerine devam etti. Yeşilköy ve Antalya hava Limanı gibi Türkiye'deki örneklerinin yanı sıra Türkmenistan Aşkaabat Hava Limanı gibi yurtdışı önemli projelerde de imzası bulunmakta. Tabii 1972'de kurulan Gürdal Planlama gelişim süreci içerisinde 1983'te Anonim Şirket formuna dönüştürüldü.

Şu an 20 kişilik mühendis ve teknisyen kadromuzla Otel, Tatil Köyü, İş Merkezleri ve Sanayi projeleri gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalarımız proje, müşavirlik, kontrollük ve işletmeye alma gibi etapların tamamını kapsamaktadır. Mevcut birikim ve deneyimimizin bileşkesi ile gerek nitelik gerek nicelik açısından yapamayacağımız proje olmadığını düşünüyoruz. Çalışmalarımızda TSE, DİN, ASHRAE, British Standarts ve şimdilerde Rus Standartlarına göre faaliyet göstermekteyiz. Türkiye'de Proje mühendisliği gerçekten çok yol katetti. Yurtdışındaki çalışmalarımızda görmekteyiz ki; projelerimiz yabancı en iyi ölçekli proje firmaları ile rekabet edebilir düzeyde. Türkiye'de      tesisat      alanında Sanayimiz de gelişti. Yerli ürünlerimizin kalitesi yükseldi. İthalatın bu süreçte yararı olduğunu düşünüyorum. Yararı olduğunu sandığım bir diğer etmen de bizler olduk. Ürünler arasındaki rekabet zeminini geliştirdik, bir başka deyişle kalitenin yükselmesini teşvik ettik. Şu dönemde yerli sanayimizin gelişimine paralel ithalatçı firmaların -distribütör firmaların verdiği hizmet- servis kalitesi de yükseldi.

Satış Mühendislerinden oluşan güçlü kadrolar oluşturdular. Yabancı firmaların bence en önemli öndeliği Araştırma-Geliştirmeye önem vermeleri. Yatırım sermayeleri) R-GE departmanları için ciddi nda pay ayırmaktalar. Bizde de gelecekte böyle olmasını umut ediyorum. İşi aldığımız kuruluşlarda da oldukça güçlü ve profesyonel bir perspektife sahip bulunmakta. Muhataplarımız çoğu kez meslektaşlarımız oluyor. Bu sebeple çok sağlıklı kontaktlar kurabiliyoruz. Ancak süre konusunda sorunlar olmuyor değil.

Projenin verilmesinde gecikmeler olabiliyor, projeciler devreye geç sokuluyor. Çok kısa zamanda da projenin tamamlanması isteniyor. Ulusal talebimiz hep aynı: "en iyi işi en kısa zamanda" istiyoruz. Oysa zamanın planlanmasında proje açısından sağlanacak kazanım tesisatın verimliliğini pozitif vönde etkileyecektir. Proje bü ırını yaşatmak ve geliştirmenin zonukları var. Birincisi; Üretim, satış veya montajdan daha fazla özveri, daha fazla bireysel potansiyele gerek duyulması, ikincisi ise türdeş olmayan rekabet koşullan yani; salt proje firması olarak teşekkülünü belirlemiş ve geliştirmiş bir şirket karşısına, öncelikli iş kolu olarak imalat, satış benzeri bir faaliyet göstermekle birlikte proje konusunda da teklif hazırlayan firmalar alternatif gibi çıkartılabilmekte. Bu tür firmalar ya projeyi bir basamak olarak görüp, ilk fırsatta kuracağı bağlantılarla distribütörlük, ithalat, satış gibi bir amacı hedefliyor. Ya da satışını üstlendiği malzemeye bir kullanım alanı yaratmaya çalışıyor.

Böyle olunca proje fiyatı olarak hazırladıkları tekliflerin de özellikle proje bürolarına göre daha düşük olması gözetiliyor. Bu bir anlamda haksız rekabet tabii ki. Bu ve benzeri ortak sorunlarımızla ilgili MMO, MMMB, TMD gibi platformlarda çalışmalar yapılmakta.

Bu çalışmaların kesinlikle yararı olduğunu düşünüyorum. Fakat tabiidir ki çok kısa vadede istenilen sonucu beklemek mümkün değil. Bu gün için erişilen noktalar da 7-8 senelik bir çalışmanın sonucu. Gürdal Mühendislik olarak özellikle üzerinde durduğumuz çalışmalarımız var. Bunlardan biri "Bölgesel Isıtma Projeleri". Bu konu Tırkiye'de zaman zaman gün-elleşen, sonra da unutulan bir konudur.

Belediyeler, büyük kooperatifler ya da Emlak Bankası gibi büyük kuruluşlarca ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Isıtma Sektöründe faaliyet gösteren "bireysel ısıtma cihazları üreten-satan" firmaların adetçe de çok olması sebebiyle kamuoyu salt bireysel ısıtmaya yönlendiriliyor.

Birçok kimse de bölgesel ısıtmanın yapılamayacağına   inanıyor,inandırılıyor. Oysa bölgesel ısıtma örneklerimiz var ve bir memnuniyetsizlik içerisinde de değiller. Hem çevre konusunda büyük yararlar sağlanabiliyor, hem de tesis ve işletme maliyetlerinde önemli tasarruf yapılabiliyor. Bu konuda önemli birikimlerimiz var. Her fırsatta aktarmaya    çalışıyoruz.      Son örneğimiz Bahçeşehir'deki Bölgesel Isıtma Projesi.

Bir diğer önemle altını çizdiğimiz çalışmamız Enerji Tasarrufu ile ilgili. Her çalışmamızda tesisin kullanma sıcak suyunu, atık ısıları geri

kazanıp tekrar kullanıma vermek suretiyle sağlıyoruz. Herkesin ve her tesisin de bu noktaya önem vermesini arzu ediyoruz. Tekstil sektöründe, Otomotivde, Gıda ve süt ürünleri sektörlerinde çok sayıda iş yaptık. Ataköy Turizm Merkezi içinde Crovvn Plaza ve Holiday Inn Otelleri, Regetta Çarşısı. Lokantalar ve Spor Tesisleri, güney sahillerimizde Asteria, Palmiye, Laguna, Megasaray, Adora, Robenson Clup, Lykia ve Hapimag gibi eğlence ve turizm merkezleri ve bunun yanında Otosan, Otoyol, Disütaş gibi birçok sanayi projesinin yanı sıra yapmak istediklerimiz de öyle çok ki. Mesela firmamızın da bulunduğu Şişli mıntıkasında büyük bir alışveriş merkezi planlanmakta. Hergün önünden geçeceğim böyle bir projede de hizmet vermek isterim. Türkiye'de Tesisat Mühendisliği alanında Finans problemlerini aşmış bir örgütlenme ile mevcut birikimlerin aktarımını hedefleyen yayınlar ve etkinlikler yapılması da en büyük dileklerim arasında.


Etiketler