Header Reklam
Header Reklam

Suat Sezai Gürü (29 Ocak 1954 - 29 Ocak 1993)

19 Ocak 2022 Dergi: Ocak-2022
Suat Sezai Gürü (29 Ocak 1954 - 29 Ocak 1993)

29 Ocak 1954 doğumlu Sayın Suat Sezai Gürü, 1980 yılında Makina Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nde Sekreter Üye olarak oda çalışmalarına başlamıştır. MMO içinde aktif olarak çalışan Gürü, yine bir Oda görevi için Konya’ya giderken geçirdiği trafik kazasında, üstelik de hayatın acı bir tesadüfü sonucu kendi doğum gününde hataya veda etti.

TMMOB MMO Zonguldak Şubesi’nden Nusret Kara, Suat Sezai Gürü ile ilgili şunları Söylüyor: “Odamızın iki yılda bir Ankara’da kışın yapılan seçimlerine kar buz demeden katılır ve demokratik haklarımızı kullanırdık. Bazen guruplar halinde otobüsle gittiğimiz olurdu. Bağlı bulunduğumuz MMO Ankara Şubesi idi. Zonguldak’ta il temsilcimiz vardı. 13 Haziran 1992 Cumartesi günü Maden Mühendisleri Odası lokalinde Sayın Suat Sezai Gürü ve Ethem Öztürk’ün katılımı ile yeni üye eğilim belirleme toplantısı yapıldı. Aralarında benim de olduğum MMO Zonguldak Temsilcilik Yürütme Kurulu Odamız tarafından onaylandı. Böylece MMO Bölge ve Şube yönetim çalışmalarım başlamış oldu. Kurucu yürütme kurulu şeklinde çalışmalarımız devam ederken, önceliğimiz teşkilatlanmayı tamamlamak oldu. Aynı yıl içinde İl temsilciliğimiz Bölge temsilciliğine dönüştürüldü. Her haftasonu Bölge Temsilciliğimize bağlı Kastamonu, Karabük, Bartın, Ereğli gibi üyelerimizin bulunduğu yerlerde toplantılar düzenleyip teşkilatlanmayı tamamladık. Bu toplantıların yapılacağı günü ve yeri MMO. Genel Merkeze bildiriyorduk. Suat Sezai Gürü, Ereğli, Bartın, Kastamonu’da toplantılara  aracıyla gelip kuruluş çalışmalarımıza destek vermişti. Her gelişinde ilimizden ayrılırken bir başka şube çalışması için yoluna devam ederdi.”

Gürü’nün anısını yaşatmak üzere TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 2017 yılının Nisan ayında Tuzla’daki Anadolu Yakası Sanayi Bölgesi’nde Suat Sezai Gürü Uygulamalı Eğitim Merkezi’ni açtı. Ayrıca yine TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nca hazırlanan ve Ekim 1994’te basılan “Makine Mühendisliği El Kitabı” da Suat Sezai Gürü’ye adanmıştır.

29 Ocak 1993’te aramızdan ayrılan Suat Sezai Gürü’yü saygı ve rahmetle anıyoruz…