Header Reklam
Header Reklam

Kimler Geldi, Kimler Geçti: Vural Eroğlu

15 Aralık 2022 Dergi: Aralık-2022
Kimler Geldi, Kimler Geçti: Vural Eroğlu

(28 Aralık 2017)


İklimlendirme sektörünün  öncü firmalarından olan HSK’nın  kurucusu ve Yönettim Kurulu Başkan Yardımcısı Vural Eroğlu 28 Aralık 2017’de aramızdan ayrıldı.

Sanayici, işadamı ve makine mühendisi kimliği ile tanınan Eroğlu ayrıca; Isıtma, Soğutma, Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSKAV ) 7. Dönem Başkanı ve Isıtma Soğutma ve Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Dönem Başkanlığı görevlerini yürütüyordu.  Eroğlu ‘klima’ yerine ‘iklimlendirme’ kelimesinin Türkçe’ye kazandırılmasını da sağlayan isimdir.

Aslen Kilisli olan Vural Eroğlu, Tıp fakültesini terk ederek başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) makine mühendisliği eğitimi aldı. Girişimci yapısıyla ön plana çıkan Eroğlu, 40 yılı aşkın süredir iklimlendirme ve havalandırma sektörüne emek verdi. Sektörün Türkiye'deki gelişiminin adeta canlı tanığı olan Eroğlu, kendi firması olan HSK’yı 1981 yılında kurdu. HSK’nın başarılı gelişimi 2012 yılında iklimlendirme alanında dünyada önemli bir firma olan İsveçli Systemair’ın da dikkatini çekti ve iki şirket yollarını Systemair HSK adıyla birleştirdi. Bugün, sektörümüzün güçlü firmaları arasında yer alan Systemair HSK, Vural Eroğlu’ndan bayrağı devralan kızları Ayça ve Ayşegül Eroğlu tarafından başarıyla yoluna devam ediyor.

Termodinamik olarak “Vural Eroğlu’na Veda” başlıklı yazımızda, onu kendi cümleleri ile anmıştık, bir kısmını tekrar paylaşalım:

Sektörün atağa kalktığı dönem olarak bahsedilen 90’lı yılların başları… ISKİD (o zamanki adı Isıtma Soğutma Klima İmalatçıları Derneği) kurulmuş, ISKİD Genel Sekreterlik görevini yürütmekte olan Eroğlu, sektörün birlikteliği ile sağlanacak güce dikkat çekiyor ve “Yapmamız gereken; kaliteli ürünlerle sektöre inancı artırmaktır” diyor.

ISKAV’ın kuruluş çalışmaları devam ederken, 1996 yılında, ISKİD Genel Sekreteri Vural Eroğlu, o zamanlar sektörün yaygın katılım gösterilen fuarı ISOHA’nın ardından, sektörün bu günkü fuar yapısının çekirdeği sayılabilecek şu sözleri söylüyor: “Az sayıda ve büyük etki gücüne sahip bir fuarcılık yapımız olmalı. Çok sık denebilecek bir periyotta olmamalı. Bu konuda ISKİD'in önerisi iki yılda bir yapılmasıdır. Isıtma, Soğutma, Tesisat Ekipmanları kapsamı bölünmüş değil, birleşik tek bir fuar çatısında yapılmalı. Tek çatı altında toplanacak bu fuar, dış ülkelerle güçlü kontak sağlayan bir fuar firması tarafından gerçekleştirilmeli”. Aynı konuşmasında; her kademede eğitimli, iyi donanımlı eleman yetiştirmek ve istihdam olanaklarını genişletmenin ve klima yan sanayisinin gelişmesini sağlamanın önemini vurguluyor.

Vural Eroğlu, 1997 yılı başında ISKİD Yönetim Kurulu Başkanı oluyor. Yaptığı konuşmalarda; kojenerasyon sistemi, atık enerjinin absorbsiyonlu chiller’lerle soğutmada kullanımı, enerjinin depolanması (Dünya için de çok yeni sayılacak thermal ice storage-buz depolama sistemleri) konularının sektörün sağlıklı gelişimi, enerjinin etkin kullanımı açısından önemine dikkat çekiyor; “Enerji tasarrufu teknolojilerini mutlaka uygulamalıyız, enerji yatırımını artırmadan mevcut enerjiyi verimli kullanmak da bir anlamda enerji yatırımıdır ve en ekonomik olanıdır” diyor.

1998 yılında TTMD İstanbul toplantılarından birinde; imalatçılar grubu adına konuşan Vural Eroğlu, şunları söylüyor: “Dogmatik olarak yerleşmiş olan ‘ithal mal yerliden iyidir’ anlayışın yıkılması gerekmektedir. Yerli üreticilerimiz ne yapmalıdır? Belirlenmiş kaliteye uygun cihazlar üretmelidir. Test ve laboratuvar eksikliklerinin telafisine çalışmalıdır. Özgün dizayn ve Ar-Ge yatırımı yapmalıdır. Dünyadaki gelişmelere ayak uydurmalı ve bilimsel çalışmalara katılmalıdır. Teknoloji alışverişi içeren dış ortaklıklar yapmalıdır ve Türkiye'de cihaz üretimi yaparak ihracata yönelmelidir.”

2000’li yıllara gelindiğinde Vural Eroğlu küresel pazarlardaki hızlı değişimi izliyor, iklimlendirme sektörü için yorumluyor: “Gelişme, değiştirebilme yeteneğine paralel bir süreçtir… Sadece üreten ülkeler ayakta kalacak… Artık bilgi yoğun ekonomilere geçiş sürecinde, ekonominin çarklarının artık bilgi ile döndüğü yeniçağda var olabilmenin, var kalabilmenin yolu, bilginin tüketicisi değil, üreticisi de olmaktan geçiyor”.

Sektörümüzün unutulmaz isimleri arasına adını yazdıran kıymetli Vural Eroğlu’nu saygı ve rahmetle anıyoruz…