Header Reklam
Header Reklam

Kimler geldi, Kimler geçti : Samim Arduman

10 Mayıs 2022 Dergi: Mayıs-2022
Kimler geldi, Kimler geçti : Samim Arduman

1924 yılında İstanbul’da doğan Samim Arduman, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitim hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam etti. Daha sonra Şeker Şirketi’nin bursu ile 1946 yılında ABD’ye gitti ve orada 3 yıl eğitim gördü. Türkiye'ye döndüğünde, o sıralar  lisan bilen bir mühendis arayışında olan Todori Karakaş ile yolları kesişti ve Arduman, Todori Karakaş ile birlikte çalışmaya başladı.

1949 yılında ilk olarak Et Balık Kurumu için projeler yaptı. Ardından, Atatürk Kültür Merkezi, Hilton Oteli, İstanbul ve Ankara Radyo Evi, Ankara Kızılay İş Hanı, Büyük Ankara Oteli gibi pek çok projede çalışmaları ile yer aldı. 1989 yılına kadar Todori Karakaş ile kurdukları TOKAR firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. 1989’da TOKAR’dan ayrılarak ARDUMAN firmasını kurdu. Samim Arduman, TOKAR’da olduğu gibi ARDUMAN firmasında da sektöre çok değerli projeler kazandırdı ve kıymetli isimlerin yetişmesine vesile oldu.

Arduman, Türkiye’de yelkenciliğe ve yelkenli yatçılığa iz bırakan duayenlerden biriydi aynı zamanda. Yelkene 16 yaşında başlayan, uzun süre ağabeyi Vecdi Arduman ile ekip olan Samim Arduman 86 yaşına kadar yarışlara katılmaktan geri durmadı. Türk Yelkencilik sektörünün mihenk taşlarından olan ve 1971 yılında kurulan TAYK’ın (O zamanki adı ile AYK) Fahir Çelikbaş ve Ertan Balin’den sonra üçüncü komodoru oldu. Yat sınıfında hep “en büyük” teknelere sahip olmakla ünlenen Arduman’ın son teknesi Uzma III oldu. Arduman’ın teknelerinin ortak özelliği, tamamının “Türk yapımı” olması idi. Uzma III’ten önceki tekneleri, ağabeyi Vecdi Arduman ile birlikte işlettikleri Arduman Tersanesi’nde inşa edilmişti. Samim Arduman, ağabeyinin vefatı üzerine tersaneyi kapatmıştı.

20 Mayıs 2019 tarihinde hayata gözlerini kapayan sektörümüzün duayen isimlerinden Samim Arduman’ı saygı ve rahmetle anıyoruz.