Header Reklam
Header Reklam

Kimler Geldi, Kimler Geçti: Prof. Dr. Necdet Eraslan

15 Aralık 2022 Dergi: Aralık-2022
Kimler Geldi, Kimler Geçti: Prof. Dr. Necdet Eraslan (1908-2003)

1925 ve 1926 yıllarında, Türkiye.'nin ilk Yüksek Mühendis Okulu (YMO)'nun (Şimdiki İstanbul Teknik Üniversitesi 'nin) öğrencilerinden biri olarak eğitim gördü. 1926 yılında Türkiye’nin ilk uçak mühendisi adayı olarak seçilerek Fransa'ya yollandı. 1930 yılında, Paris'teki "Ulusal Havacılık Yüksek Okulu" (Ecole Nationale Superieure de L'Aeronautique) Üniversitesinden Makina-Uçak Yüksek Mühendisliği diplomasını aldı.

1930-1937 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri'nin Eskişehir ve Kayseri uçak fabrikalarında uzman havacılık mühendisi olarak çalıştı ve Kayseri Uçak Fabrikasının Motor Atölyesi Şefi olarak görevlendirildi. 1937-1938 yıllarında T.C. Hava Kuvvetleri tarafından, ABD'den ilk olarak satın alınan, VULTEE V-11-GBT (40 uçak) ve MARTIN 139WT (20 uçak) savaş uçaklarının uçak, motor ve silah sistemlerinin alım deneylerinin gerçekleştirilmesi ile yükümlü olarak ABD'de görevlendirildi. ABD'deki görevi sırasında, California Institute of Technolgy ('CALTECH') Üniversitesinin isteği üzerine uçak tecrübeleri geliştirme konularında ders verdi. Kendisine orada öğretim görevlisi olarak kalması için verilen teklifi onaylamayarak, Türkiye'ye döndü. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1941-1943 yıllarında, T.C. Hava Kuvvetleri tarafından, İngiliz Ortaşark Karargahında Türkiyenin İrtibat Subayı olarak görevlendirildi. Bu sürede, T.C. Hava Kuvvetleri tarafından ABD'den ve İngiltere'den satın alınan Türk savaş uçaklarının, Mısır'da, alım deneylerinin gerçekleştirilmesi, Türk pilotlarının uçuşa hazırlanması ve Türkiye’ye yollanması için gereken tüm görevlerden yükümlü olarak çalıştı.

1944 - 1958 yılları arasında, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Profesör (Makina Mühendisliği, Motor Kürsüsü), Yıldız Teknik Okulu (Şimdiki adıyla Yıldız Teknik Üniversitesi) Öğretim Görevlisi (Makina Mühendisliği), İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi (Fen Fakültesi) ve Yüksek Denizcilik Okulu Öğretim Görevlisi (Motorlar Eğitimi) olarak ve Türkiye’deki Mühendislik Üniversitelerinde ve okullarında farklı alanlarda dersler verdi.

1958-1963 yıllarında İstanbul Robert Kolej Makina Mühendisliği bölümünde Öğretim görevlisi, profesör ve bölüm başkanı olarak yaptı.

Eraslan, Türkiye’deki ilk dizel motorları üretti, köylere elektrik ulaştırmak için su türbinleri icat etti ve üniversitelerde dersler verdi. 1963 yılında ise NASA’dan teklif aldı. Bu teklifi kabul eden Necdet Eraslan, Apollo 11 projesi için projede görev alacak personelleri eğitti. Bu öğrencilerin hepsi Apollo 11 projesinde çalıştı. Yani Necdet Eraslan da Ay’a gidilmesine dolaylı olarak katkı sağladı. 24 adet kitap yazdı, motor ateşlemesi konusunda çalışmalar yaptı, TÜBİTAK’ın kurulmasının fikir babası oldu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uçak mühendisi olarak tarihe geçti.

Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli isimler arasına adını yazdıran Prof. Dr. Necdet Eraslan’ı saygı ve rahmetle anıyoruz…