Header Reklam
Header Reklam

Hüseyin Ekrem Elginkan (1924-2 Nisan 1999)

15 Nisan 2022 Dergi: Nisan-2022
Hüseyin Ekrem Elginkan (1924-2 Nisan 1999) H. Ekrem Elginkan 1924 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra 1948 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1951 yılında ilk şirketini kurdu. Kurduğu fabrikalarla Türk sanayiinde pek çok atılıma öncülük etti. Örnek kişiliği ve elde ettiği başarılarla iş dünyasının ölümsüzleri arasında yerini aldı. Şirketlerinin kurumsallaşması yolunda ilk adımı atan ve bu kararını çalışma arkadaşlarına duyduğu güvenin sonucu olarak verdiğini her fırsatta dile getiren H. Ekrem Elginkan, vakıf aracılığıyla yönetilen bir topluluk oluşturmayı amaçlamıştı. Topluluğun kendi başına varlığını sürdürüp, hamleler yapabildiğini görebilmek çalışma hayatı boyunca en önem verdiği amacı olmuştu. Çalışma arkadaşlarına, “Ben dahi hata yapmışsam, bunu raporunuzda açıkça belirtin” diyebilecek hoşgörü, vizyon ve prensiplere sahip olan Merhum H. Ekrem Elginkan, hakka ve hukuka itaat konusunda en küçük bir taviz vermeden çalışma hayatını sürdürdü.
1967’de Elginkan Holding kuruldu. Satışlar büyüdükçe basınçlı döküm işine girildi ve 1969’da Elba doğdu. Ardından gaz armatürleri işine girildi ve 1970’te Manisa’da valf fabrikası kuruldu. 1972’de armatür üretiminin bir bölümü Edirne’de kurulan fabrikada sürdü. Şirketlerin büyümesi Uşak’ta ve Bursa’da kurulan fabrikalar ile sürdü. 1978 yılında seramik konusunda da faaliyetler başladı ve Serel şirketi doğdu. Hüseyin Ekrem Elginkan daha ECA’yı ilk kurduğu günlerde vakıf aracılığıyla yönetilen bir topluluk oluşturmayı amaçlamıştı, topluluğun kendi başına varlığını sürdürüp hamleler yapabildiğini görmek istiyordu. Bu hedefi 1985’te gerçekleştirdi. Elginkan, 2 Nisan 1999 yılında ebediyete intikal etti.
"Allah'tan bütün dileğim, kurduğum bütün müesseselerin devamlılığının sağlanması, memlekete faydalı birer kuruluş olarak insanlara iş imkanı yaratması, devlete vergi vermesi ve bizden sonra gelecek olanlara da örnek olmasıdır" diyen Elginkan Topluluğu Kurucusu ve sektörümüzün kıymetli ismi Hüseyin Ekrem Elginkan’ı saygı ve rahmetle anıyoruz.