Header Reklam
Header Reklam

Hatırlayalım: Tesa Tesisat San ve Tic. A.Ş.

01 Ekim 2022 Dergi: Ekim-2022

Bu sayımızda “Hatırlayalım” bölümümüzde yer verdiğimiz isim TESA Tesisat San. ve Tic. Ltd. Şti. 1972 yılında İTÜ Makine Fakültesi’nden mezun olan Yalçın Bozduman’ın 1986’da kendi şirketini kurması ile sektördeki yolculuğuna başlamıştı TESA ve yakaladığı başarı ile Türkiye sanayisine yön veren pek çok büyük tesiste imzası vardı. Kimler yoktu ki TESA’nın referanslar listesinde: Sabancı Grubu’nun Kordsa, Argesa, Dusa, Beksa, Brisa, Bimsa, Parksa Hilton fabrika ve binalarının komple mekanik tesisatı, Mercedes Benz- Türk, Migros-Türk Ankara, Maksan Coca Cola, Ludwig-Togo Sezginler, Bufer Legrand Elektrik, Carbone Lorraine Elektrik, Kühne-Nagel Nakliyat, Done Dondurulmuş Gıda, Unilever-İş Algida Buz tesislerinin mekanik tesisat işleri yapımı, bunlardan sadece birkaçı… 2000 yılında Bozdağ Hadımköy’de 3000 m2 alanda kurduğu yeni şirketi TESA Havalandırma Sistemleri İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde de silindir ve dikdörtgen kesitli esnek havalandırma ürünlerini ve aksesuarlarını üretiyordu.

Bozduman, 2000 yılında Termodinamik dergimizi Çorlu’daki Zorlu-Linen fabrikasına uygulama gezisine götürmüş. Yalçın Bozduman’ın o ziyarette aktardığı bazı anekdotları birlikte hatırlayalım:

“Birlikte bu tesisi ziyaret etmemizin nedeni, burada işveren-projeci- uygulamacının çok iyi koordine olmuş ve sonuçta ortaya kısa zamanda iyi bir iş çıkarmış olmasıdır. Yeniliğe açık, projeciyi ve uygulamacıyı destekleyen bir işveren çok önemlidir. Bu tesisin projesinde biraz eksik vardı, bu eksiklik projeciden değil bazı bilgilerin yurtdışından tam olarak gelmemesinden kaynaklanıyordu. Biz o eksikleri uygulama aşamasında tamamladık. Bu tesisin özelliği bileşik enerjinin (kojenerasyon) son derece başarıyla uygulanmasıdır. Bu sistemde önemli olan sadece elektrik üretimi değil onun atık ürünü olan buharın da verimli kullanılmasıdır. Bu tesisde hemen hemen çıkan buharın tamamı değerlendiriliyor. Böylece elektrik enerjisinin de maliyeti son derece düşük oluyor. Bu tesiste 9.5 ayda 56.000 metre boru döşedik. Bunun 38.000 metresi yüksek basınçlı buhar ve kondens hatları. Çok farklı basınçlarda, çok uzun hatlarda buhar taşıdık. Bu tesisde aynı konsollar üzerinde çeşitli basınçlarda boru hatları var. Bütün olumsuzluklara rağmen, hiçbir surette ne bir vuruntu problemi ne de uzamalardan kaynaklanan herhangi bir sorun yaşanmadı. Bu çok önemlidir. Biz bu işi aldığımız zaman karşımızdaki en önemli sorun binanın inşaai yapısından dolayı boruların konsollanmasıydı. Buraya çok özel bir konsol sistemi uyguladık. Genleşmelerin kolonlara yükünün verilmemesi gerekiyordu. Onun için omegadan kaçtık, kompansatör sistemini uyguladık ve bunun dizaynı TESA tarafından yapıldı. Bu güne kadar da bir sorun yaşamadık.”

Dergimizin “Tesisat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna ise Bozduman şu cevabı vermiş: “Kaliteye doğru çok ciddi bir gelişme var. Biz 1972’lerde bu işe başladığımız zaman önder olan firmalar TOKAR ve ALARKO’ydu. Şimdi çok firma var ama inanılmaz bir gençlik geliyor. Son derece yeniliğe açık, kendine güvenli bu gençler 10 yıl sonra bizi işimizden edecekler.”