Header Reklam
Header Reklam

Hatırlayalım: ISISAN A.Ş

15 Nisan 2022 Dergi: Nisan-2022
Hatırlayalım: ISISAN A.Ş

İTÜ Makine Fakültesi’ni 1972 yılında bitiren ve akabinde Türbosan, Sungurlar gibi sektörün önde gelen kuruluşlarında görev alan Rüknettin Küçükçalı tarafından 1975’te temeli atılan dev bir firma idi Isısan. Sektörde birçok ilke imza atan şirket, düzenlediği eğitimler, yayınladığı teknik kitaplar, etkinlikler ile de sektörün en önemli firmaları arasındaydı. Bosch Isı Sistemleri, Buderus ve Daikin olmak üzere Amana, Highlife, Goodman, Elicent, Dynair gibi çeşitli markaları bünyesinde bulunduran Isısan Isıtma ve Klima A.Ş.’nin kurucusu Küçükçalı, 1995 Ocak Termodinamik’in söyleşi konuğu olmuş ve çok önemli bir konuya vurgu yapmıştı: “Para kazanmak hepimizin isteği ama sürekliliği sağlamak önemli. Bir mamul sattığınız zaman bunun 5 yıl garantisini vermeniz lazım. Satmak için herkes koşuyor, arıza olduğu zaman adam bulunamıyor. Müşterinin memnuniyeti sanıyorum Buderus'u ön plana çıkardı. Kulaktan kulağa reklam etkili oldu. Hiç problem çıkmadığı halde müşterilerimize servis verdik. Kişilerin yakıt sarfiyatına dikkatlerini çektik, gelen faturalara bakmalarını istedik. Doğalgaza ilk giren firmayız biz, pazardan pay almak istiyoruz. Pazardan pay almak isterken, pazarında doğru yönde oluşmasına katkıda bulunmamız lazım. Eğitim vermemiz, seminerler düzenlememiz bundan. "Pazar doğru yönde oluşsun, doğru yönde gelişsin, pazar bununla büyür, gelişir ve biz de nasıl olsa pay alırız" diye düşünüyoruz. Diğer firmaları da bu noktaya çekmeye çalışıyoruz. Ben 81'den beri doğalgazla ilgiliyim. Piyasaya ilk giren firmalardan olduğumuz için Isısan'ın statüsü bence farklı.”

Isısan’ın sektördeki yeri gerçekten de farklıydı. Sahip olduğu vizyon ve yaptığı her hamle ile sektörde bir okul niteliği taşıyan firmalar arasındaydı… 2008 yılında, evvela Rüknettin Küçükçalı veda etti Isısan’a. Düzenlenen görkemli törende Küçükçalı, Isısan’daki 33 yılı boyunca gördüğü yakınlık, saygı ve destek için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, çalışmalarını, doğrularını, görüşlerini aktardı: “Isısan’daki görevimi bitirdim. Hem bunu güzel bir aile haline gelen camiamıza duyurmak, hem de iyi günde, kötü günde hep birlikte olduğumuz siz değerli dostlarıma teşekkür etmek için bir arada olalım istedim. Meslek hayatımda özellikle gençlere yatırım yapmayı çok sevdim. Gençlerin sağlıklı gelişebilmeleri için, çalıştıkları kurumun her şeyden önce insana değer vermesi gerekiyor. Böyle bir yapı tesis etmeye çalıştım. Bilgi için de sevgi için de uğraşmaya değer. Bunun için uğraştık ve bize güvenenlere layık olmak için... “Sıfır hata”yı hedefledik, “Doğruyu ilk seferde yapmalı” dedik. Yatay yönetim anlayışını uyguladık; “herkes daha iyisini yapmakta serbest” dedik. İnsanlara sorumluluk verince daha başarılı oluyorlar. İşini rüyanda görüyorsan, başarılı olursun. Başarıyı getiren bir başka husus da farklı fikirlerle karşı karşıya iken kimin haklı olduğuna değil, neyin doğru olduğuna odaklanmak gerektiğidir.  
Mekanik tesisat alanında aşmamız, yetişmemiz gereken konular var. Mütemadiyen bunlara dikkat çekmeye çalıştım: Kullanılmadan atılan enerji miktarının en aza indirilmesi gerekiyor. Binaların enerji performansı kimlik belgesi olmalı. Yüksek performanslı binalar, yeşil binalar, ürettiği ve tükettiği birbirini dengeleyen sıfır enerjili binalar ve şimdi de ürettiği enerji tükettiğinden fazla olan “artı enerjili” binalar konularını dünya ile eşzamanlı olarak hedeflememiz gerekiyor. Verimliliği sadece cihaz bazında değil, sistemin tüm işleyişi ve sağlığı açısından değerlendirmek gerekiyor. Isısan’dan Neden Ayrılıyorum? Ters giden bir şeyler olduğu için değil, tersine her şey yolunda olduğu için, bir misyonun tamamlanmış olduğu ve çok donanımlı, genç bir kadromuz olduğu için, onların yeni misyonlar taşımaları gerektiği için ve onlara çok güvendiğim için…”

Küçükçalı’nın vedasından üç yıl sonra ise Ocak 2011’de, Isısan Isıtma ve Klima A.Ş., faaliyetlerini  “Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Ticaret A.Ş.” olarak sürdürme kararı aldığını açıkladı. Böylece Isısan A.Ş, Türk tesisat sektörünün tarihindeki yerini almış ve sektördeki yolculuğunu tamamlamış oldu…