Header Reklam
Header Reklam

Gazanfer Uğural (3 Haziran 1936-12 Nisan 2001)

15 Nisan 2022 Dergi: Nisan-2022
Gazanfer Uğural (3 Haziran 1936-12 Nisan 2001) Isıtma Soğutma sektörünün değerli büyüğü, Gazanfer Uğural, 3 Haziran 1936 Adana doğumludur. İTÜ’den 1960 yılında yüksek mühendis olarak mezun olduktan sonra, 3 yıl Isı Tekniği Kürsüsü’nde asistanlık yaptı. Meslek hayatına, 1966 yılında kurduğu kendi firması Termas ile devam etti. 1966-1973 yılları arasında öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürdü. İTÜ ile ilgili hemen bütün vakıf, birlik, dernek ve kurullarda yer aldı. Aynı zamanda TTMD üyeliği ve İSKİD onursal üyeliği de bulunmaktaydı. Sektöre bildirileri, konferansları ve Termas Teknik Yayınları ile katkıda bulundu. 6 kitaptan oluşan bu yayınlardan ikisinin yazarı, Gazanfer Uğural’dı. Uğural, sanata, bilime, spora olan yakın ilgisi ve Atatürkçü kişiliği ile tanınıyordu. 
Ölümünün ardından adı Mezitli/Mersin’de bir parka verilen Uğural’ın yaşam öyküsü de kitaplaştırıldı. “Gökkuşağı Gibi/Gazanfer Uğural’ın Yaşam Öyküsü” adı ile Meriç  Alkan tarafından hazırlandı ve yayınlandı. Meriç Alkan, kitap ile ilgili “İstanbul'daki Mersin kökenli arkadaşlarından bir grup olarak toplanıp bu kararı aldık. Çok sevdiği ailesinin ve başarılı iş yaşamının dışında bir başka dünyası daha vardı Gazanfer Uğural'ın; ilk gençlik yıllarını geçirdiği kent olan Mersin'i, dostlarını, sanat ve gönüllü çalışma tutkularını içeren bir dünya. Onu farklı kılan da bu dünyasındaki becerileri ve çalışmalarıydı. Aynı okulun havasını solumuş ve Mersin Liselileri Derneği'nin yönetiminde uzun süre birlikte çalışmıştık. Onun için bir kitap hazırlanması gündeme geldiğinde de bu görevi üstlenmeye karar verdim. Bu kararda, daha önce birlikte yayımladığımız ve yayımlamayı düşündüğümüz kitaplar konusunda bana duyduğu güvenin de yüreklendirici bir etkisi oldu. Başlangıçta, kitabın türü konusunda kesin bir seçim yapılmamıştı. Bu, bir armağan kitap olabilirdi, ya da bir yaşam öyküsü kitabı. Gelişmeler, ikincisi yönünde oldu” diyor.
Uğural’ın dostlarından Bedir Solmaz ise, 12 Nisan 2021 Yılında Tanık Haber’deki yazısında özetle şunları kaleme aldı:  “Bugün, güzel ve yiğit insan Sevgili Gazanfer (Uğural) Ağabeyimin 20. ölüm yıldönümü…12 Nisan 2001 yılında dönülmeze göçmüştü…Yaklaşık 40 yıldır kesintisiz 150-200 arası Mersinli üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağlayan Mersin Liselileri Derneği Kurucu Başkanı, eski deyimle banisi ve hamisi olarak kurumsallaştıran gönül eri…Almadan vermenin erdemiyle yoğrulu Sevgili Gazanfer Ağabeyimi 1991 yılında tanımıştım. O süreçte Galip Özkan’la birlikte yayınladığımız Mozaik Dergisi için İçel Sanat Kulübü ile Mersin Liselileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, Mersin Liselileri Haftası Kültür Sanat Etkinliklerini izliyorum. Sanat Kulübü’nün seçkin davranışlı  bazı yöneticilerine aksine, onca insanın arasından mütevazılığıyla dikkatimi çeken o kalender insanı bir ağabey bilip için için sevmiştim…Daha sonra O’nun ülkemizin sıkıntılı dönemlerinde yürütülen demokrasi mücadelesinde Atatürk İlke ve Devrimlerinden yana saf tuttuğunu öğrendiğimde sevgim, saygıyla da beslenerek perçinlendi. Mersin’in kültür-sanat dünyasına büyük katkılar sağlayan, genç sanatçıların elinden tutan, kurumsallaşan İçel Sanat Kulübü’ ne maddi ve manevi her türlü desteği veren, kentin profesyonel anlamda ilk galerisi Altamira’nın kurulmasına öncülük eden Gazanfer Uğural’a gerekli kadirbilirliği gösteremedik biz… Altını çiziyorum, Gazanfer Uğural’ın bizim anmamıza gereksinimi yok, paylaşımcı ruhunun gelecek kuşaklara örnek olması için biz o güzel insanlara muhtacız…”
12 Nisan 2001 tarihinde kaybettiğimiz sektörümüzün değerli büyüğü Gazanfer Uğural’ı saygı ve rahmetle anıyoruz. 
 

Etiketler