Header Reklam
Header Reklam

Advertorial: 1965’ten beri, aynı hizmet aşkıyla: Elektro Kalori...

01 Ekim 2022 Dergi: Ekim-2022
Advertorial: 1965’ten beri, aynı hizmet aşkıyla: Elektro Kalori...

ADVERTORIAL 

Yıl 1965... Ankara...

Memlekete duyulan aşk, hizmette kusursuzluğa duyulan inanç ve ısıtma sektöründe bir eksiği kapatma tutkusu, tek bir isim altında birleşti: Elektro Kalori.

Şirketin kurucusu ve ortakları Av. Rafet Özbayram ve ailesidir. O dönemlerde Türkiye’de yedek parça ve tesisat malzemesi yokluğunu bire bir ve yakından yaşayıp ticaret hayatına atılma kararıyla, fuel-oil ve motorin brülörlerinin satış, montaj, servis bakım hizmetleri ile sıhhi ve kalorifer tesisatı işlerini yerine getirmek üzere çalışmalara başlandı.

Kurucusu Rafet Bey, yaşamında en çok kıymet verdiği değerlerden olan “adalet”i, ticarette de merkez olarak belirledi. Böylece Elektro Kalori, Türkiye’nin bir ucundan diğerine hep aynı dürüst, adil ve kaliteli hizmet anlayışını götürebilmeyi başardı.

Şirket o dönem İnteroil marka sıvı yakıtlı brülörlerin Orta Anadolu Baş Acentesi sıfatıyla ufak çaplı projelendirmeler ve montaj işleri yapıyordu. “Anadolu Baş Acentesi” olmak, Anadolu’yu bilmeyi, Anadolu insanının kalbini okuyabilmeyi, müşterisi ve çalışanlarıyla aile olabilmeyi gerektiriyordu. Elektro Kalori, bu bilinçle şirket ilkelerini; dürüstlük, güven, ciddiyet, ulaşılabilirlik, kalite, yenilikçilik, istikrar ve çevrecilik olarak belirledi ve hiçbir sıkıntıyı engel olarak kabul etmedi.

O dönemde brülör yedek parça yokluğu, montajı geciktirdiğinden kusursuz hizmet için ürünleri stoklu tutmak ve uygun fiyata temin etmek gerekliliği doğdu. Zaten, Rafet Bey için de “satmak” demek, bir eksiği tamamlamak, ihtiyacı hızla ve titizlikle karşılamak, sonra hakkı olanı almak demekti. Böylece Elektro Kalori, montajını yaptığı parçaları stoklu olarak temin etmeye başladı.

İstanbul, tarihi boyunca olduğu gibi, o zaman da ticaretin büyük limanıydı. Elektro Kalori, 1975 yılında ticaretin merkezi olan İstanbul Karaköy’e taşınarak, sektördeki yerini ve bilinirliğini perçinledi. Ürünler, iç piyasadaki tedarikçilerden alınıyor ve satışa çıkarılıyordu. Elektro Kalori, kaliteli ürün, stoktan teslimat ve en iyi fiyat avantajıyla yedek parça satışı yapmaya devam etti. Böylece İstanbul’da da çalışanları ve müşterileriyle bir aile olmayı başardı.

 

Elektro Kalori’nin başarısı, zaman içinde İstanbul’un ve iç pazarın sınırlarına sığamadı. Şirket, kendi bağlantılarıyla sınırları aştı ve ithalata başladı. Önemli tedarikçiler Elektro Kalori’ye temsilcilik verdi. Rafet Bey’in dünyaya açılan titiz ve dürüst iş anlayışı, yeni jenerasyonun yoluna ışık tuttu. Rakiplerle, sektörle, müşterilerle temas halinde olmak kurumsallaşmayı da beraberinde getirdi. 

Satış kanalları çeşitlendikçe Elektro Kalori de gelişmelere ayak uydurdu. Fuarlar ve eğitimler aracılığıyla daha çok insana ulaştı. İletişim kanallarına ürün kataloğu eklendiğinde, Türkiye’nin ilk yedek parça kataloğunu, 2000’in üzerinde müşterisine ulaştırdı.

Sektörün ilk internet satışında da aynı güven sağlandı. Isıtma yedek parçaları için market kuruldu. Ana depodan 24 saat içinde teslimatla tüm İstanbul dışı siparişler temin edildi. Dev markaların distribütörlüğü alındı. İhrataca başladığında dünyanın tanınmış markaları arasındaydı.

Şirket, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve endüstriyel otomasyon pazarında ilk akla gelen, kurumsal, çağdaş, gelişen dijital dünyaya paralel, katma değeri yüksek tedarikçi ve en iyi hizmet sağlayıcısı olma vizyonu ve ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve endüstriyel otomasyon pazarında faaliyet gösteren şirketlere; dijital platformlarda orijinal, kaliteli ürün, devamlılığı olan hızlı tedarik ve katma değerli hizmet sağlamak, bunun yanında tüm markalar için istenilen ve vazgeçilmez bir yapıda olmak misyonu ile ticari faaliyetini başarıyla sürdürüyor.

60 yıla yaklaşan bu büyük başarı öyküsünde Elektro Kalori’nin aile kabul ettiği tüm çalışma arkadaşları, müşterileri ve tedarikçilerinin payı var.
1990’larda Özbayram ailesinin ikinci nesli ile yeni bir sayfa açıldı, şirket organizasyonu, dış ticaret ve pazarlama alanında yapılan çalışmalar, genç ve deneyimli kadrosunun enerjisiyle, kurumsal yapılanmasını tamamladı.

Güçlü, global markaların distribütörlüklerine sahip olan Elektro Kalori, toptan ve perakende satış faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm şirketin dijital çağa mükemmel uyumu amacıyla dönüşüm projesini başlattı. Elektro Kalori’nin dinamik yönetimi; şirketi geleceğe taşırken, yılların birikimi ile oluşmuş şirket kültürünü koruyarak, güncel ve yasal uygulamalar gerçeğinde şirket yapısını dijital dönüşüme tabi tutmak, değişen iş yapış modellerine ve dijital dünyaya adapte etmek için çalışıyor. Dijitalleşme için gereken yatırımları yaparak, cesaret ve kararlılıkla projelerini birbiri ardına gerçekleştirmeye devam ediyor.

www.elektrokalori.com.tr