Header Reklam
Header Reklam

“Yaşayan Kütüphane” Olacak Rami Kışlası’nda TREEMEC İmzası

22 Eylül 2022 Dergi: Ekim-2022
“Yaşayan Kütüphane” Olacak Rami Kışlası’nda TREEMEC İmzası

250 yıllık Rami Kışlası’nın restorasyon süreçleri tamamlanmak üzere. Kışla; müze, kütüphane, yeme içme alanları ve 200 bin metrekarelik peyzaj alanıyla şüphesiz İstanbul’un en önemli yeni odak noktalarından biri olacak.

Tarihsel süreç itibarıyla bölgedeki yerleşimin çekirdeğini teşkil eden, 220 dönümlük alan içinde yer alan kışla, 1971’e kadar askeri amaçlı kullanıldı. Bir süre toptancılar tarafından kullanılan kışlada Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan restorasyon çalışmaları 8 yıldır devam ediyordu.

"Yasayan kütüphane" anlayışıyla hizmet verecek, 7 gün 24 saat kitap severleri buluşturacak, klasik kütüphane anlayışından sıyrılmış projede 0-3 ve 3-6 yaş kütüphaneleri, etkinlik salonları, atölye mekanları, engelli bireylere uygun salonlar, yazma eserlerin sergilendiği alanlar, bireysel ve grup okuma salonları, ihtisas kütüphaneleri ve kitap şifahaneside yer alacak. 3 milyon kitap kapasitesi ve sınırsız dijital kayıt imkanı ile 75 bin metrekarelik inşaat alanına sahip kütüphane, Türkiye'de en büyük yerleşim alanına ve en çok kitap sayısına sahip kütüphanesi olacak.

TREEMEC “More Green Solution” bu önemli projede olası bir yangın anı için tasarlanan duman tahliye sistemine hizmet edecek EN 12101-3 standardına uygun F400 sıcaklık mukavemet sertifikalı ELEKTROVENT Srl marka çatı tipi fanlarını tedarik etti. Projede 8000 m3/h - 40000 m3/h debi aralığında 27 adet çatı tipi duman egzoz fanı kullanıldı. TREEMEC “More Green Solution” mühendislik tecrübesi yüksek ekibiyle projeye uygun ürün seçiminden satış sonrası hizmetlere kadar olan tüm süreçleri hızlı ve doğru şekilde yöneterek, Türkiye'nin önemli kültür projelerinden birine daha imzasını attı.