Header Reklam

Wavin’den Naturel Park’a İnovatif Boru Çözümleri

11 Nisan 2021 Dergi: Mayıs-2021
Wavin’den Naturel Park’a İnovatif Boru Çözümleri

2016 yılında Şanlıurfa’da inşasına başlanan Naturel Park projesinde yaşam başladı. Enerji verimliliği sağlayan yerden ısıtma & serinletme sistemleriyle projede yer alan Wavin, ev sahiplerine her odanın sıcaklığını Sentio kontrol sistemi sayesinde, cep telefonlarından uzaktan kontrol edebilme imkanı sunuyor.

Yüzde 87 oranında yeşil alana sahip olması ve fosil yakıt kullanılmaması ile uluslararası arenada en dikkat çeken projeler arasında yer alan Naturel Park projesine yenilikçi boru çözümleri ile destek olmaktan duydukları mutluluğu ifade eden Wavin Genel Müdürü Fatih Asal, “Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik odağında  yapımı tamamlanan Naturel Park projesi 104 adet konuttan oluşuyor. Proje, extrem ısıtma / serinletme ve sıcak su temini tekniklerinin yanı sıra enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjili  binaları ile dünyada ses getiren sayılı projelerden biri. Düşük karbon ayak izine sahip Naturel Park projesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Türkiye’nin en çevreci projelerinden biri olarak faaliyet gösterirken, aynı zamanda yaz aylarında oldukça sıcak bir iklime sahip olan Şanlıurfa’da hane sakinlerinin evlerinde sonbahar havasını yaşamalarına imkân tanıdı. Kullanıcılar Naturel Park projesinde en çok yerden serinletme sistemini sevdi. Wavin olarak boru çözümlerimizle enerji verimliliğini sağlayarak sürdürülebilir geleceğe destek olurken, aynı zamanda böylesine sıcak bir iklimde vatandaşlarımızın yaşam alanlarında konforla oturmalarına katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Wavin’in uzaktan kumanda edilebilen Sentio kontrol sistemini uyguladık” 

Günümüzde yerden ısıtma ve serinletme sistemlerinin konfor, maliyet, sağlık ve ısı verimliliği açısından dünyadaki en kullanışlı sistemler olduğunun altını çizen Naturel A.Ş. Proje Müdürü Aziz Olağan ise Naturel Park projesi hakkında şu bilgileri verdi: “İyi projelendirilmiş ve kurulmuş bir sistem yaklaşık yüzde 30-40 oranında enerji verimliliği sağlamaktadır. Projemizde yerden ısıtma sistemi binalarda uygulanırken, her ev için bağımsız olmak üzere 16 kW’lık, R32 ekolojik gazlı ısı pompalarını kullandı. Kullandığımız ısı pompaları verimlilik açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Isı pompalarının ısıttığı ve soğuttuğu suyu evin her yerine homojen bir şekilde dağıtmak içi evlerimizin zeminine yüksek sıcaklık ve basınca dayanımlı Wavin borularını döşedik. Wavin yerden ısıtma borularını döşemenin altında kaldığı için odaları dilediğiniz gibi dekore etmemize imkân sağladı. Bundan sonraki projelerimizde de Wavin markalı ürünler vazgeçilmez markamız olacaktır.”