Header Reklam

Türkiye’nin En Büyük Enerji Santrali ZETES’te Aldağ ve Ciat İmzası

29 Ocak 2021 Dergi: Şubat-2021
Türkiye’nin En Büyük Enerji Santrali ZETES’te Aldağ ve Ciat İmzası

Eren Holding’in Türkiye’nin en büyük enerji santrali ZETES’te, Aldağ klima santralleri ve Ciat soğutma grupları, rooftop ve fancoilleri kullanıldı.

Zonguldak’ta bulunan, Eren Enerji firmasına ait ZETES-3 santrali ile birlikte 2.790 MWe kurulu güce ulaşan ZETES, Türkiye’nin en büyük elektrik enerjisi santralidir. 1,05 milyar $ hacmindeki yatırımla kurulan santral ile birlikte, ZETES’te üretilen elektrik, tek başına Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık %8’ini karşılıyor.

ZETES-3 santralinin havalandırma ve iklimlendirme gereksinimi için tercih edilen cihaz ve sistemler Aldağ tarafından üretildi ve tedarik edildi.

ZETES-3 için üretilen ve %100 taze hava ile çalışabilen otomasyonlu Aldağ klima santrali, donmaya karşı koruma sistemiyle de zorlu dış ortam koşullarında kesintisiz hizmet verebiliyor.

Türkiye’deki faaliyetlerine Aldağ çatısı altında devam eden Ciat’ın bu proje için hava soğutmalı ve scroll kompresörlü soğutma grupları, hava soğutmalı kondenserli rooftop cihazları ve gizli tavan tipi, EC motorlu ve 4 borulu fan coil cihazları sipariş edildi.

Ciat soğutma grupları ve rooftop ünitelerinde, yangın güvenliği, donmaya karşı koruma ile hava akışı ve filtre tıkanma kontrolü gözetilmiştir. Tüm verilere uzaktan müdahale olanağı bulunan cihazların, çift kat polyester boya ile dış ortam koşullarına karşı mukavemeti artırılmıştır.

Ciat fan coil ünitelerinde rahatsız edici hava akışlarını önlemek için 180° veya 360° Coanda etkisine sahip difüzör bulunuyor.

Akustik konfor ve güvenilir iç hava kalitesi sunan cihazlarda yüksek enerji verimliliği sağlayan HEE motor kullanılıyor. Bu motorlar daha uzun kullanım ömrünün yanı sıra elektrik tüketimini %80’e varan oranlarda azaltabilmesi ile işletme dostudur.

Epure teknolojisi, mükemmel iç mekân hava kalitesini garanti eder. Bu filtreleme sistemi, havada asılı kalan PM 2,5 parçacıklarının konsantrasyonunu WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından önerilen sınırın (10 μg/m3) altına düşürür.

ZETES-3’te işletmeye alınan bu cihazların tamamı için gereken SSH faaliyeti de Aldağ tarafından veriliyor.Slider Altına