Header Reklam
Header Reklam

Trabzon Müzesi’nde Kullanılan Hassas Kontrollü Klimalar, İmbat Tarafından Üretildi

10 Aralık 2023 Dergi: Aralık-2023
Trabzon Müzesi’nde Kullanılan Hassas Kontrollü Klimalar, İmbat Tarafından Üretildi

Trabzon Müzesi olarak düzenlenen Kostaki Konağı, 1900'lü yılların başlarında konut olarak inşa edildi. Hükümet Konağı, müfettişlik binası olarak da kullanılmış olan Kostaki Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca restore ettirilerek, 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştı. 2022 yılının Ekim ayında ihalesi yapılan restorasyon projesinde eserlerin korunmasına özel önem verildi. Bu süreçte Trabzon Müzesi’ndeki arkeolojik ve etnografik eserlerin güvenliği için İmbat Hassas Kontrollü Klimalar tercih edildi.
İmbat Hassas Kontrollü Klimalar, sistem odaları, müzeler, laboratuvarlar, pano odaları, elektrik-elektronik ekipman odaları, bilgisayar ve telekomünikasyon sistemleri gibi mahaller gibi farklı tasarım kriterlerini gerektiren mekanlarda kullanılmaktadır. 
İmbat hassas kontrollü klimalar, gerekli olan nem ve sıcaklık değerlerini, dar toleranslar içerisinde sağlamak üzere geliştirildi ve bu cihazlarla ortam sıcaklığı daima, istenen değerde ve +/-%1°C'ye kadar toleransla, ortam bağıl nem oranı ise istenen oranda ve +/-%2 RH'ye kadar toleransla sağlanabiliyor.
6-150 kW kapasite aralığında üretilen cihazlar standart olarak EC plug fanlar, asimetrik soğutma, IDV teknolojisin sahip scroll kompresörler ve yüksüz kalkış özelliği ile yüksek enerji tasarrufu sunuyor. Birden çok kompresörlü cihazlarda asimetrik soğutma uygulaması iki farklı kapasitedeki kompresörü üç farklı kademede çalıştırarak gereksiz enerji harcamasını önleme özelliğindedir. Cihazlar opsiyonel olarak inverter kompresörler ile üretiliyor.