Header Reklam
Header Reklam

Sembol İnşaat’ın Tercihi Aldağ

28 Ekim 2020 Dergi: Kasım-2020
Sembol İnşaat’ın Tercihi Aldağ

Sembol İnşaat’ın kamu-özel ortaklığı modeliyle inşa ettiği “Kervan Saray” adlı çok fonksiyonlu tesisin yapımında Aldağ klima santralleri kullanıldı.

Kırgızistan’ın Türkistan kentinde, kamu-özel ortaklığı modeliyle inşa edilen Kervan Saray çok fonksiyonlu turistik tesis, 101 milyon USD hacminde bir yatırımla hayata geçiyor. Bu uluslararası tesis, otellerin yanı sıra, pazar yeri, restoranlar ve yapay bir göleti bünyesinde barındırıyor. 

Kazakistan 2025 Stratejik Planı çerçevesinde “herkes için bir şehir” anlayışıyla yeniden tasarlanan ve “2023 Türkistan Kültür Başkenti” etkinliklerine ev sahipliği yapması planlanan yeni çehreye sahip olacak kentin yeni turizm cazibe merkezi de Kervan Saray olacak.

Kent için kritik öneme sahip bu projede iklimlendirme sistemlerine Aldağ hayat verecek. Merkezi iklimlendirme sistemlerinin kalbi sayılan klima santralleri, Türkiye’nin merkezi iklimlendirme alanındaki en büyük tesisinde üretilecek. Aldağ’ın Manisa Akhisar Tesisi’nde bu proje için üretilecek 2.500-14.000 m3/h debi aralığındaki klima santralleri; işletim ömrü boyunca Aldağ güvencesinde olacak. 

Güvenilir iç hava kalitesini ekonomik işletme koşulları ile birlikte sunan Aldağ, bu proje için aynı zamanda ısı geri kazanım cihazları da üretecek. 

Bu cihazlar sayesinde; dışarı atılan hava ile birbiri ile temas etmeksizin içeri alınan hava arasında zıt hava akımı ile havadan havaya ısı transferi yapılarak iç ortama kazandırılacak sıcaklık sayesinde en az %30 enerji tasarrufu gerçekleşecek.