Header Reklam
Header Reklam

Prestijli Projelerde ISK Sektörü

05 Nisan 2015 Dergi: Nisan-2015
BOSCH TERMOTEKNİK
Durukan Şekerleme
 
Bosch Termoteknik, önde gelen projelere imzasını atmaya devam ediyor. Durukan için gerçekleştirilen projede; şekerleme prosesi için 2000 kg/h 16 barlık buhar kazanı, Dreizler Brülör, 2000 kg’lık 12 barlık su servis ünitesi (WSM-V) ve 16 adet Buderus GB162/100, soğutma sistemi için 218 HP LG Multi V VRF dış ünite, 44 adet iç ünite kullanıldı. UNIVERSAL buhar kazanı U-MB, üç geçişli bir alev duman borulu kazan olarak tasarlanmıştır. Üç geçişli yapıdaki ısı üretici bölüm, bu bölümün üzerindeki buhar hacmi ve bir entegre ekonomizör de dahil olmak üzere çok sayıda modülden oluşur. Özel tasarımlı bir üç geçişli kazan olduğu için duman borularında türbülatöre gerek duyulmaz. Su servis modülü (WSM-V), buhar kazanlarına gazdan arındırılmış ve kimyasal olarak şartlandırılmış besleme suyu sağlar. Su servis ünitesi, buhar ile ısınan besi suyu tankı, kimyasal dozaj cihazı, blöf ve genleşme hacmi, bir su numunesi soğutucusu, ilgili bağlantı elemanları ve kontrol kabininden oluşur. Opsiyonel olarak, alkaliler için bir ısı geri kazanım cihazı, ikinci bir kimyasal dozaj modülü ve bir besi suyu pompası modülü gibi ekipmanlar edinilebilir. Projede kullanılan su servis modülü (WSM-V), besi suyu tankına entegre bir sprayli degazyon ünitesidir. Dreizler Brülörler klasik oransal brülörlerden en önemli farkı, pnömatik kontroldür. Kapasite kontrolü fan tarafından üflenen havanın önünde bulunan bir hava klapesi ve gaz yakıt ventilinin, pnömatik olarak beraber çalışmasıyla gerçekleştirilir. Bu sayede uzun çalışma süreleri boyunca, yeniden ayar gerekmeksizin kapasite, kademesiz biçimde oransal olarak kontrol edilir. Pnömatik sistem basit, güvenli, servis ve ayar gerektirmeyen bir sistemdir. Buderus Logamax Plus GB162’nin özel olarak tasarlanan alüminyum eşanjörü, ALU Plus teknolojisi ile üretilmiştir. Bu, ideal bir akış ve yüzey teknolojisini iyi bir şekilde bir araya getiren yenilik anlamına gelir. Kaliteli kaskad tasarımı, kullanıcılara daha yüksek bir kapasite sunar. LG VRF sistemlerinde kullanılan tümü inverter kompresörler, inverter kondenser fan motorları, aşırı soğutma devresi ve yüksek basınçlı yağ geri dönüşü sistemleri ile toplam verim artırılmıştır. Uzun borulama mesafeleri ve iç-dış ünite kot farkları sayesinde optimum sistem çözümü sağlanmıştır.
 
AFS
Abdel Hamid Ibn Badis Cami
 
AFS, Cezayir’in Oran şehrinde hayata geçirilen Abdel Hamid Ibn Badis Camisi’nin tüm fan ihtiyacını karşıladı. Adını Cezayir’in milli kahramanı ve dini önderlerinden Abdülhamid Bin Badis’ten alan camide, AFS’nin Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Soler&Palau’nun aksiyal, duman tahliye, kanal ve duvar tipi fanları ile jet fan sistemi kullanıldı. Külliye kısmı ile birlikte 63 bin 400 metrekare toplam inşaat alanına sahip olan cami, 8 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Caminin içinde konferans salonları, etütler ve araştırma salonuyla yeraltı ve açık otopark alanlarının bulunacağı belirtildi. 43 bin 900 metrekare alan üzerinde inşa edilecek olan Abdel Hamid Ibn Badis Cami, içeride 10 bin 335 ve dışarıda 7 bin 50 kişiye yer sağlayacak. Konu ile ilgili açıklama yapan AFS Genel Müdür Yardımcısı Bahadırhan Tari, müşteri memnuniyeti ve güven ilkelerini en üst düzeyde tuttuklarını, tüm ürün, hizmet ve markalarında güvenin öncelikli olduğunu söyledi. Tari, bugüne kadar yer aldıkları bütün projelerde marka güvenilirliği, ileri teknoloji ve dinamik insan kaynağı ile sektörün güvenilir bir partneri olmak için çalıştıklarını vurguladı. Tari, kaliteden ödün vermeden, sürdürülebilirlik ilkesiyle yeni projelere imza atmayı hedeflediklerini belirtti.
 
DAIKIN
Kaman Arkeoloji Müzesi
 
Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırtkan beldesindeki Kalehöyük Arkeolojik Kazıları’nda çıkan eserlerin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını Daikin Altherma ısı pompası ile karşılayacak. Japon ekipler tarafından Kalehöyük’ten çıkarılan yaklaşık 3 bin eserin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alanı kapsıyor. Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde hibe olarak yaptığı müzede, Hitit Dönemi ve Demir Çağı 3 boyutlu animasyon ile canlandırılırken, müzede bulunan mühürler de 3 boyutlu olarak ekranlarda incelenebiliyor. Höyük şeklindeki mimarisi Kalehöyük’ten esinlenilerek yapılan müzede, arkeolojik eserlerin zamana ve ortam koşullarına karşı korunması, buradaki kültür mirasının gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması amacıyla iklimlendirmeye özel bir önem veriliyor. Bu doğrultuda Kaman Arkeoloji Müzesi’nin iklimlendirmesinde Daikin Altherma hava kaynaklı ısı pompası, sıcak su boyleri ve Daikin güneş kollektörleri olmak üzere 3 farklı tip cihaza yer verildi. Müzede 2 adet 16 kW HT cihaz, sıcak su ihtiyacını karşılamak için 3 adet EKHVP500 Boyler ve 15 adet Daikin güneş kollektörü kullanıldı. Kaman Arkeoloji Müzesi’nde kullanılan Altherma HT yüksek sıcaklıklı ısı pompası, özellikle düşük dış hava sıcaklıklarında kapasite kaybı olmadan ısıtma yapabiliyor. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji ile çalışan Ecolabel ödüllü Daikin Altherma, kullandığı her 1 kilovatlık enerjiye karşılık en az 5 kilovatlık ısı üretiyor. Kurulum ve bakım ihtiyacı düşük olan Daikin Altherma, inverter kompresör teknolojisiyle yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.
 
MAS POMPA
Ankara Radisson Blu Otel
 
İstiklal Caddesi’nde Gençlik Parkı ve Anıtkabir manzaralı olan merkezi bir konumda yer alan Radisson Blu Ankara Otel’de Mas Pompa sistemleri kullanıldı. Otelde üst düzey konforun yanı sıra insan güvenliğinin de ön planda tutulmasından dolayı Mas Grup markalı yangın pompa grubu tercih edildi. Sıhhiye Metro İstasyonu sayesinde toplu taşıma bağlantılarına yakın olan otel, Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı’na ise 22 km uzaklıktadır.
 
HTK KLİMA
Garanti Bankası Güneşli Arşiv Binası
 
Garanti Bankası Güneşli Arşiv Binası Projesinde HTK Klima ürünleri kullanıldı. 22.000 m2 kapalı alana sahip olan bina yakın zamanda hizmete girdi. HTK Klima tüm plenum box kutuları ve havalandırma ekipmanları (Hava Damperi, Yer Lineer menfezi, Kare Tavan Anemostadı, Toplayıcı ve dağıtıcı menfezler, Slot Difüzörler) ile projede yer aldı. Konuya ilişkin HTK Klima Satış ve Pazarlama Müdürü Ender Yıldıran, “Garanti Bankası Güneşli Arşiv Binası Projesinde ihtiyaç duyulabilecek tüm detaylar bir arada. Havalandırmanın en ileri teknolojik altyapı ve imkânlarla uygulandığı Garanti Bankası Güneşli Arşiv Binasını referanslarımız arasına eklemenin gururunu yaşıyoruz” dedi.
 
ETNA
Galataport
 
İstanbul’un en büyük ve prestijli projelerinden biri olan Galataport’ta, ETNA Mobil Yangın Söndürme ve Su Baskını Boşaltma Pompası HIZIR 90/65 kullanılıyor. ETNA HIZIR 90/65; iki lastikli treyler üzerine monte edilmiş uygun kapasitede dizel motora direkt elastiki kaplin ile bağlanmış yüksek performanslı pompası ile egzoz gazının emiş hattı ile bağlantısı bulunan ventüri mekanizmasına (kendinden emiş mekanizması) yönlendirilmesi sonucu, pompanın emiş borusuna su doldurmadan ilk çalıştırılmanın yapılması ve suyun basınçlandırılmasını gerçekleştiriyor.
Galataport’a tesis edilen ürün; 90 ton/saat-90 mSS hidrolik değerlerine sahip olup, sızdırmazlık mekanik salmastra ile sağlanmıştır. Emme çapı DN80, basma çapı DN65, pompa gövdesi GG25 pik döküm, çark çapı 268 mm bronz olup, ürün 65 kW-2900 d/dk iki zamanlı, marşlı, dört silindirli dizel motora sahiptir. Ürünün standart aksesuarları arasında pompa ile birlikte emme hortumu, basma hortumu, su püskürtme lansı, yakıt tankı, kontrol panosu ve aküler bulunuyor. Köpük basılması istendiğinde ise opsiyonel olarak köpük mikseri veriliyor. Hızır Mobil endüstriyel tesislerde, tersanelerde, marinalarda, askeri tesislerde, yakıt depolama tesislerinde, afet işleri ile uğraşan kurumlarda, yangın söndürme veya su boşaltma ihtiyacının olduğu tüm yerlerde bir su tankerinin arkasına bağlanılarak yangına müdahale veya herhangi bir aracın arkasına takılarak su baskını ile mücadelede kolayca kullanılabiliyor. Galataport, İstanbul Salı Pazarı Kruvaziyer Limanı Projesi, Karaköy Rıhtımı'ndan Fındıklı’ ya kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridindeki 112 bin 147 metrekarelik alanı kapsıyor. Sahil şeridinde yapılacak olan otel, restoran ve diğer ticari işletmeler ile bölgenin sahil şeridinin turistik bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.
 
TEKNOGEN/ACM
Kuleli Askeri Lisesi
 
Teknogen ve ACM markalı ürünler birçok projede yer almaya devam ediyor. BY Klima’nın tescilli markası olan Teknogen, Kuleli Askeri Lisesi’ni referanslar listesine ekledi. Kuleli Askeri Lisesi’nde Teknogen fancoil ve klima santralleri ile BY Klima’nın Türkiye yetkili distribütörlüğünü yaptığı ACM soğutma grupları kullanıldı. Teknogen markası altında fancoiller, ısı geri kazanım cihazları, rooftop üniteleri, klima santralleri, havuz nem alma santralleri, aspiratörler ve hava apareyleri bulunuyor. Konuya ilişkin açıklama yapan BY Klima Genel Müdürü Bülent Yavucan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin göz bebeği Kuleli Askeri Lisesi’ni referanslarımız arasına eklemenin gururunu yaşıyoruz. BY Klima olarak, Teknogen ve ACM gibi yenilikçi ve sınıfında en uygun cihaz ve ürünleri ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörüne sunuyoruz. Ürünlerimizin çevreyi koruma adına düşük enerji tüketimi ile çalışmasına da önem veriyoruz” dedi.

Etiketler