Header Reklam
Header Reklam

Kıyı İstanbul’un İklimlendirme Çözümü İmbat’tan

20 Ağustos 2020 Dergi: Eylül-2020
Kıyı İstanbul’un İklimlendirme Çözümü İmbat’tan

Kıyı İstanbul projesinin iklimlendirmesinde, İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri tercih edildi. Enerji verimliliği yüksek ve yüzde yüz yerli tasarıma sahip, 120 kW - 155 kW soğutma kapasitesi aralığındaki İmbat çatı tipi klimalar, projenin sağlıklı ve ideal iklim koşullarını sağlayacak.

146 dönüm üzerine kurulacak ve marina, çarşı, otel birimleriyle 4.000’i aşkın kişiye istihdam sağlayacak olan Kıyı İstanbul Projesi, tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün bulunduğu Büyükçekmece’de göl ile denizin birleştiği noktadan başlayarak E5 karayolu paralelinde toplamda 1.200 metrelik sahil şeridi boyunca konumlanacak.

Dev projede 152 odalı otel, 1000 yat kapasiteli marina ve açık hava müzesi niteliğinde iki katlı çarşı yer alıyor. 81.000’i kapalı 7.000’i açık olmak üzere toplamda 88.000 metrekarelik alan üzerine kurulu olan Çarşı bölümünde 200’ün üzerinde mağaza yer alacak. Marmara Denizi manzarasıyla açık teraslara konumlandırılan premium restoranları ile dünya mutfağından seçkin örnekler sunacak. İmbat, çatı tipi klimalarıyla projenin Çarşı bölümü içinde yer alacak.

İmbat tasarımına özel geliştirilmiş yazılımla kontrol edilen İmbat çatı tipi klima cihazları, uzaktan kumanda ve kontrol ile bina yönetim sistemlerine bağlanabilir, uzaktan set değerleri izlenebilir ve ayarlanabilir özellikte. Değişken soğutma yüklerine göre kompresörler eşit yaşlanıyor ve maksimum enerji tasarrufu sağlanıyor.

Çevre dostu R-410A soğutucu gazının kullanıldığı İmbat çatı tipi klima cihazları; günlük, haftalık programlanabilen, Modbus veya Bacnet bina yönetim sistemlerine uyumlu. Uzaktan kumanda kontrolü ile kullanıcılarına gerekli mahal iklimlendirmesini oda içinden kontrol edebilme imkânı sunuyor.

İmbat uzun yıllardır birden fazla kompresörlü cihazlarında, aynı soğutma devresine farklı güçlerde kompresörlerin tandem olarak bağlandığı asimetrik soğutma teknolojisini standart olarak sunuyor. Bu sayede mikroişlemci kontrolü ile değişken soğutma yüklerine göre kompresörler otomatik olarak sırayla çalışıyor, kompresörler eşit yaşlanıyor ve maksimum enerji tasarrufu ile en verimli soğutma sağlanıyor. Asimetrik kompresör uygulamasında kısmi yüklerde verim artıyor, farklı güçteki kompresörlerin tek tek çalışmaları ile kompresörlerin devreye girip çıkma sayıları azalıyor ve ömrü uzuyor. Kompresör sayısından fazla kapasite kontrol kademesi ile yük değişimlerine en uygun cevap sağlanıyor.

İmbat çatı tipi klimalar galvaniz iki sac arasında, 70 kg/m3 yoğunluklu ve taş yünü izolasyonludur. Dış cephe saclar galvaniz üzeri fırın boyalıdır. Bu özellikler iyi izolasyon, uzun ömür, hijyenik ve yangına dayanıklılık sağlıyor. İmbat çatı tipi klima cihazları %100 dış hava ile çalışabiliyor. Proje ve mahal ihtiyacına göre özel tasarlanabilen üfleme yönleri alttan, alından, üstten veya alttan seçilebiliyor.