Header Reklam
Header Reklam

Kıvanç Tekstil’in Adını Taşıyan Üç Projenin İklimlendirme Tercihi Daikin Oldu

28 Mayıs 2024 Dergi: Haziran-2024
Kıvanç Tekstil’in Adını Taşıyan Üç Projenin İklimlendirme Tercihi Daikin Oldu

100 yıllık geçmişe sahip, iklimlendirme sektörünün yenilikçi ve çevreci şirketi Daikin, Türkiye’nin her yerinde projelerde yer almaya devam ediyor. Yüksek teknolojiye sahip geniş ürün gamıyla ofis, hastane, AVM, iş merkezi, fabrika ve otel gibi birbirinden farklı projelerde iklimlendirme çözüm ortağı olarak tercih edilen Daikin, her projeye göre esnek çözümler üretebiliyor olmasıyla öne çıkıyor. Kalitesi, üstün teknolojisi ve satış sonrası desteği ile müşteri memnuniyetini sağlamanın yanı sıra uzun süreli işbirliklerinin de temelini atıyor. Güçlü sanayi kuruluşu Kıvanç Tekstil’in adını taşıyan bir imam hatip lisesi, bir kağıt fabrikası ve caminin iklimlendirme çözümünde yer alan Daikin, her türlü projeye uygun çözümler sunarak uzun süreli bir çözüm ortağı olarak dikkat çekiyor. 

Adana, Seyhan’da yer alan Kıvanç Tekstil, üretim hacmi ve 1600 kişilik istihdamıyla Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde yer alıyor. Şirket, farklı zamanlarda hayata geçirilen Kıvanç Tekstil Kağıt Fabrikası, Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kıvanç Tekstil Camii projelerinin iklimlendirme çalışmasında çözüm ortağı olarak Daikin kalitesini tercih etti. Daikin ürünlerinin uzun ömürlü ve enerji verimliliğinin yüksek olması projede tercih edilmesinin ana nedeni oluştururken, Daikin’in yaygın servis ağı da etkili oldu. Hayata geçirdiği farklı projelerin iklimlendirme çözümlerinde Daikin ile işbirliği yapan şirket, markaya olan güveninin altını çizmiş oldu. 

Daikin Teknolojisi ile Paket Çözüm 

Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin derslikler, konferans salonu, yemekhane, spor salonu ve ortak alanlarının iklimlendirme çözümünde toplam 35.000 m3/h kapasitede 2 adet Daikin DX Bataryalı ve Taze Havalı Klima Santrali, toplam 36.000 m³/h kapasitede 3 adet Isı Geri Kazanımlı DX Bataryalı Klima Santrali kullanıldı. Hem santrallerin hem de iç ünitelerin kullanıldığı mahallerdeki toplam dış ünite kapasitesinin 486 HP olduğu projede model olarak ise RXYQ dış üniteler tercih edildi. 

Projede tercih edilen; Daikin DX Klima santralleri ile firmanın hem hava tarafında Klima Santrallerinde, hem de DX tarafında Klima ve VRV’deki tecrübesinden faydalanılmak istenmiştir. Daikin her 2 konudaki uzmanlığını birleştirerek projede istenen değerlerin sağlanmasında tamamen kendi üretimi olan ürünler ile paket çözüm sunabilmesiyle öne çıkıyor. DX Klima santrali, geleneksel klima santralinden farklı olarak, iklimlendirilecek olan havanın ısıtma- soğutma işlemini kazan ve chillerden gelen sıcak- soğuk su yerine klima dış ünitesinden gelen soğutucu akışkan ile yapıyor. Klima dış ünitesinden gelen soğutucu akışkan klima santrali içindeki bataryadan geçerken havanın ısıtılması veya soğutulmasını sağlıyor. DX klima sistemlerinin en büyük avantajı ise ısı transferini soğutucu akışkan vasıtasıyla DX bataryada havaya doğrudan yapması, böylece enerji ve ısı kaybını minimum seviyeye indirmesidir. Sistemin enerji verimi karşılaştırmasında ilk yatırım ve işletme maliyetinin işletme için düşük seviyede olması, ısı yalıtım elemanlarının seçiminde ve işletme sırasında enerji tasarrufu bakımından en uygun çözümü veren sistem olarak öne çıkıyor.

Projede ayrıca 131 adet kaset tipi FXFQ model iç ünite kullanılmış ve 3 adet de ITM+ adaptör ile de uzaktan kontrol çözümü sağlanmıştır. 

Tercih edilen FXFQ model iç ünite, 360˚ hava üfleme özelliği ile optimum konfor ve verimlilik sağlayan bir ürün. Zemin ve varlık sensörünün bir arada sunulduğu opsiyonel akıllı sensör sayesinde enerji verimliliğini ve konforu artırıyor. Bağımsız kanat kontrolü sayesinde ünitenin yerinin değiştirilmesine gerek kalmaksızın her türlü oda planına uyum sağlayabilmesiyle okul projesinde tercih sebebi oldu.  

Cami İçin Konfor Tamamlandı

Daikin’in uzun ömürlü, enerji verimliliği yüksek, her ihtiyaca yanıt veren geniş ürün gamıyla iklimlendirme çözümü yapılan Kıvanç Tekstil Camii 500 kişiye hizmet veriyor. Kıvanç Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç tarafından yaptırılan caminin kadın, erkek namaz kılma alanlarının ve girişinin iklimlendirilmesinde toplam 20.000 m3/h gücünde 2 adet Daikin DX Bataryalı ve Taze Havalı Klima Santralinin yanı sıra 6 adet 92 HP RXYQ model dış ünite kullanıldı. Taze hava ihtiyacı ve alandaki yerden yüksekliğin minimum 8 metre civarı olmasından kaynaklı nozul kullanma gereğinden yola çıkılarak seçilen Daikin markalı ürünler, camideki konforu garanti etmiş oldu. İç ünite ve havalandırma için 2 adet taze havalı DX Bataryalı Klima Santrali ve kontrol ekipmanları (Z Kontrol), kontrol için de DCS302C51 model merkezi kumanda tercih edildi. 

Kağıt Fabrikası Kaliteli İç Ortam Havasına Kavuştu

Kıvanç Tekstil Kağıt Fabrikası’nın başta idari binası olmak üzere workshop binası ve kimya binası gibi birçok bölümü kapsayan 3 bin metrekarelik alan Daikin ürünleriyle sürdürülebilir bir iklimlendirme çözümüne kavuştu. Farklı ihtiyaçlara göre en efektif çözümleri sunan Daikin, şirket çalışanlarını kaliteli ve konforlu bir iç ortam havasıyla buluşturdu. Fabrikanın ilgili bölümlerinin iklimlendirme çözümü için tüm mahallerde 186 HP kapasitede RXYQ Dış ünite ile Daikin’in kaset tipi ve gizli tavan tipi iç ünite modelleri ile projenin uzaktan kontrol çözümü için iTM tercih edildi. Dış ünitelerde bulunan VRT teknolojisi sayesinde, alanlar için elektrik tasarrufu sağlarken kaset tipi ve gizli tavan tipi iç üniteler homojen dağılım için tercih edildi. Bu ürünlerin seçiminde yüksek teknolojik özelliklerinin yanı sıra ince, kompakt ve düşük ses seviyesine sahip olmaları önem taşıdı.