Header Reklam

İstanbul Havalimanı

08 Nisan 2019 Dergi: Nisan-2019
İstanbul Havalimanı

Avrupa Yakasının kuzey bölgesinde, şehir merkezine 35 km mesafede, 76,5 milyon m2’lik bir sahada inşa edilen İstanbul Havalimanı, öngörülen 10,25 milyar Euro yatırım maliyeti ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek kalemde yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyor. İstanbul Havalimanı, küresel kent İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak bir mimariye sahip. Çağdaşlık ve fonksiyonelliği bir arada ele alan özgün bir tasarıma sahip olan havalimanındaki terminal tasarımı, ilhamını İstanbul’un kültürel mirasından alıyor. İstanbul Havalimanı terminalinde İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine işlenecek. Hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk - İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı. 90 metre uzunluğundaki kule, dünyanın önde gelen tasarımcılarından Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı ve 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

İlk Faz, 200 bin işçinin emeğiyle 42 ayda tamamlandı

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşması planlanan, tüm fazları bitirildiğinde ise bu kapasiteyi 200 milyona kadar genişletmesi mümkün olan İstanbul Havalimanı’nın bütünüyle işletmeye alınmasının dört fazda gerçekleştirilmesi hedefleniyor. İstanbul Havalimanı’nın ilk fazının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yıldönümünde gerçekleştirilen görkemli bir törenle yapıldı. Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı, 42 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Hizmete giren ilk fazda; 1,4 milyon m2’lik ana terminal binası, iki pist, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor. Temelinin atıldığı günden bu yana yaklaşık 200 bin işçinin emek verdiği İstanbul Havalimanı’nın, 2025 yılında da 225 bin kişiye doğrudan ya da dolaylı istihdam sağlayacağı öngörülüyor.

İstanbul Havalimanı, açılışı yapılmadan dokuz ödül aldı

İstanbul Havalimanı, havalimanı bölgesine ayrılan alan büyüklüğü ile de oldukça farklı. Dünyanın en büyük havalimanı listesi zirvesinin eski sahibi olan 23 milyon metrekarelik Pekin Havalimanı’nın yaklaşık 3,5 katı büyüklüğünde olan İstanbul Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hizmet verecek ve 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak. Günümüzde en çok yolcuya hizmet veren havalimanı sıfatını Atlanta Havalimanı yıllık 104 milyon yolcu ile elinde tutuyor. 

Henüz açılmadan aldığı dokuz ödülle uluslararası alanda da rüştünü ispat eden, adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracak ve pek çok özelliğiyle ilklere imza atan İstanbul Havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip. Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapmanın mümkün olacağı İstanbul Havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensor ve konuşan ‘nesneler’ gibi son teknolojilerle donatıldı. Havalimanının güvenliği ise 3 bin 500 güvenlik görevlisi ve son teknoloji 9 bin kamera tarafından sağlanacak. Güvenlik aynı zamanda terminal içinde bulunan sanal kuleden idare edilecek. İstanbul Havalimanı’nda bagaj bekleme süresi de azalacak. Saatte 10 bin 800 bagaj işleme kabiliyeti olan 42 km uzunluğundaki bagaj sistemiyle 13 check-in adasından toplanacak bagajlar uçaklara ve yolculara vakit kaybettirmeden ulaşacak. Dünya çapındaki havalimanlarında bulunan bagaj sistemleri arasında en gelişmiş olan sistem İstanbul Havalimanı’nınki olacak. İstanbul Havalimanı’nda en önemli önceliklerden biri, yolcu konforunu ve alışveriş deneyimini kusursuz hale getirmek ve en üst düzeyde yolcu deneyimi yaşatmak… Bu doğrultuda 55 bin m2’den fazla perakende mağaza ve 32 bin m2’den fazla yiyecek içecek alanı ile 400'den fazla yerli ve yabancı marka ilk defa tek çatı altında buluşturacak…

Dünyanın en büyük yakıt ikmal sistemi, İstanbul Havalimanı’nda

Dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemlerine sahip olan İstanbul Havalimanı yakıt sistemleri, IATA tarafından yapılan denetimden başarılı bir şekilde geçti. İstanbul Havalimanı,  300 bin m3 depolama kapasitesine sahip tank sahası, yaklaşık 105 km boru hattı, 512 uçak ikmal noktası, 73 ikmal aracı ile dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemine sahip oldu.

İstanbul Havalimanı’nda yerli ve milli teknolojiler kullanılacak

İstanbul Havalimanı’nı inşa etmek ve 25 yıl boyunca işletmek amacıyla 7 Ekim 2013 tarihinde kurulan İGA Havalimanı İşletmesi kurulmuştu. İGA tarafından kurulan İGA Bilişim şirketi ise İstanbul Havalimanı’nın tüm teknolojik altyapısını ve bilişim hizmetlerini sağlayacak. Bu hizmet dünya çapında alanında verilen en büyük hizmet niteliğinde olacak. Toplam 780 kişilik bir ekip ile havalimanının, altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminden sorumlu olacak olan İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanacak.

Teknolojik olarak birçok ilki de bünyesinde barındıracak İstanbul Havalimanı’nda tüm altyapı kurulumu ve tedariki için yerli ve milli kaynaklar kullanacak. İGA Bilişimin yerli mühendisleri tarafından geliştirilen, yolcuların daha kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar da ilk defa kullanılmaya başlayacak.

Rakamlarla İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı’nda 3 adet data center, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası olacak. Havalimanı bünyesinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut olacak. Ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip olacak, Havalimanına döşenen fiber kablo uzunluğu ise İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km’ye eşit. Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Delhi arasındaki 4500 km uzunluğunda bakır kablolama da havalimanının özellikleri arasında yer alıyor.

İstanbul Havalimanı’nın büyüklüğü rakamlarla kıyaslandığında ise ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. 1,4 milyon metrekarelik terminal binası sekiz adet Ankara Esenboğa Havalimanı’na tekabül ederken, havalimanında kullanılan 640 bin ton çelikle 80 adet Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor. İnşaat için kullanılan 6 milyon 700 bin metreküplük betonla 28 adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor. 450 bin metrekarelik çatı kaplaması bulunan İstanbul Havalimanı’nın çatısıyla ise 64 adet futbol sahası çatısı kapatılabiliyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 4 Nisan 2019 tarihi itibarıyla İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma süreci başlayacak. Taşınma kademeli olarak yapılacak. 10 bine yakın ekipman ile 700'ün üzerinde motorlu araç İstanbul Havalimanı'na gidecek. 200'e yakın uçak ise Atatürk Havalimanı'ndan boş olarak kaldırıp İstanbul Havalimanı'na intikal uçuşu yapacak.

 Slider Altına