Header Reklam

Eyfel Kulesi’nin Yeni Soğutma Sistemine Honeywell İmzası

13 Ocak 2022 Dergi: Şubat-2022
Eyfel Kulesi’nin Yeni Soğutma Sistemine Honeywell İmzası

Eyfel Kulesi’nin yeni soğutma sisteminde Honeywell’in ultra düşük küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahip soğutucu akışkan teknolojisi kullanılıyor. 

Honeywell’in Solstice® ze (R-1234ze) soğutucu akışkanını kullanan sistem, kulenin batı sütununa sera gazı emisyonlarını azaltan, enerji açısından verimli ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. Batı sütunu, Eyfel Kulesi Ziyaretçi Bilgi Merkezi’nin yanı sıra bir hediyelik eşya dükkanına ve Paris şehrinin panoramik manzarası karşısında 300 metre yükselen bir hidrolik asansöre ev sahipliği yapıyor.

Kuleyi işleten Société d'Exploitation de la Tour Eiffel (SETE), daha yüksek GWP’li soğutucu akışkan R-407C ile çalışan eski sistemini, Honeywell’in çözümünü, Fransız soğutma uzmanı ALM Froid ve bileşen üreticisi AF Energy tarafından sağlanan ekipmanı içeren çağdaş bir sistemle değiştirdi. Bu çözüm, AB düzenlemelerini karşılamak ve karbon ayak izini azaltmak için yüksek güvenilirlik, enerji verimliliği ve yüksek performansa sahip, sürdürülebilir bir sisteme geçiş için SETE’nin katı kriterlerini karşıladı.

AF Energy’nin değişken hızlı kompresörleri ve kondenserleri ile birlikte Solstice ze, SETE’nin önceki soğutma sistemini çok aşan bir enerji verimliliği sağladı. 1774 gibi yüksek bir GWP’ye sahip R-407C ile karşılaştırıldığında, Solstice ze, eski soğutucu akışkandan yüzde 99,9 daha düşük olan %1'lik ultra düşük GWP’ye sahiptir.

Société d'Exploitation de la Tour Eiffel’den (SETE) Fabrice Fevai, “Honeywell, ALM Froid ve AF Energy’nin sağladığı yeni soğutma sistemi, sürdürülebilirlik, güvenlik, enerji verimliliği, dayanıklılık ve düşük bakımın benzersiz bir karışımını sağlıyor. Eyfel Kulesi dünya çapında en çok ziyaret edilen yerlerden biri ve temiz enerji kaynağı sağlamak için 2015 yılında rüzgâr türbinlerinin kurulumuyla başlayarak karbon ayak izini azaltmak üzere birçok girişimde bulunduk. Bu yeni soğutma sistemi kullanmak, gelecek nesillere hizmet verirken daha da çevre dostu olmamızı sağlayacak” dedi.

Honeywell Florinli Ürünler Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Julien Soulet ise şunları söyledi: “Solstice ze, Eyfel Kulesi gibi turistik yerlere uzun vadeli, çevre açısından tercih edilebilir ve uygun maliyetli bir çözüm sunarak enerji verimliliğini artırmalarına ve karbon emisyonlarını düşürmelerine yardımcı oluyor. Küresel olarak, şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamaları için sağladıkları faydalar nedeniyle Eurotunnel dahil olmak üzere büyük yapıları soğutmak için seçilen Solstice ze ve Honeywell’in diğer Solstice çözümleri gibi çözümlere yönelik talep artıyor.”Slider Altına