Eskişehir Havacılık ve Uzay Fakültesi’nin Tercihi Duyar Pompa

01 Şubat 2021 Dergi: Şubat-2021

Eskişehir Teknik Üniversitesi, yangın güvenlik alanında Duyar Pompa ürünlerini tercih etti.

Eskişehir Meslek Yüksekokulu adı ile 1986 yılında kurulan ve 2012 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Havacılık ve Uzay Bilimleri’ne dönüştürülen, sivil havacılık sektörü için ulusal ve uluslararası yeterlilikle bireyler yetiştiren Eskişehir Teknik Üniversitesi, yangın güvenlik alanında Duyar Pompa ürünlerini tercih etti.

Eskişehir’de yer alan uçak hangarında DSP 200-500 Yatay Ayrılabilir Gövdeli 315 kW elektrik motorlu 1 adet asıl, 294 kW dizel motorlu 1 adet yedek olmak üzere 2 adet ana yangın pompası ve tesisat kaçaklarını gidermek üzere kullanılacak 1 adet joker pompadan oluşan yangın pompa seti kullanıldı. NFPA 20 standartlarına uygun olarak seçilen pompaların çarkları bronz, sızdırmazlık ise yumuşak salmastra ile sağlanıyor. 

Konuyla ilgili Duyar Pompa tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin havacılık alanında yüz akı eğitim kuruluşlarından biri olan Eskişehir Havacılık ve Uzay Fakültesi’nde yangın güvenlik alanında Duyar Pompa’nın sunduğu ileri teknoloji içeren, kaliteli, güvenilir ve enerji hassasiyeti yüksek pompaları tercih edilmesinden dolayı büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi sahip olduğu yetki ve belgeler kapsamında; uçuş eğitimi, bakım kuruluşu, havaalanı işletmesi gibi sürekli ve kaliteli bir eğitim planı gerçekleştiriyor. Uçak hangarında yer alan ekipmanların yüksek maliyetli olmasının yanı sıra bina ve tesislerde çıkabilecek olası afet durumlarına karşı gerekli müdahalelerin yapılması, Sivil Havacılık Teşkilatınca belirlenen standart ve öneriler çerçevesinde önlemlerin alınması gerekiyor.