Header Reklam

Efes Pilsen Bira Fabrikalarında Enerji ve Bakım Maliyetlerinden Tasarruf

20 Temmuz 2016 Dergi: Temmuz-2016

İçecek sanayinin büyük oyuncularından Anadolu Efes'in bir markası olan Efes Pilsen, çalışma verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından büyük hedefleri olan bir marka. Efes Pilsen, Ankara ve Adana’da bulunan bira fabrikalarında konveyör bantlarında çalışan eski dişli motorlarını VLT® OneGearDrive® ile değiştirdikten sonra % 63’e varan oranda enerji tasarrufu sağladı. Yatırım 10 ay gibi kısa bir sürede kendini geri ödüyor.

Anadolu Efes tüm operasyonlarında daha akıllı bir şekilde enerji kullanımıyla karbon ayak izini azaltmayı planlıyor. Danfoss, Anadolu Efes’e bu konuda destek veriyor: Bugüne kadar Danfoss Sürücüleri Efes Pilsen’in Türkiye’de bulunan dört fabrikasına dört adet VLT® OneGearDrive® ünitesi tedarik etti: 16 adet VLT® OneGearDrive® ünitesi Ankara’ya; 8 adet İstanbul’a, bir adet İzmir’e ve bir adet Adana’ya sevk edildi. İlave projeler, sürücülerin taşıyacağı yeni bir yarına doğru hayata geçirilmeyi bekliyor.

Ankara fabrikası yenileme projesinde enerji ve bakım maliyetlerinden tasarruf

Efes Pilsen Ankara fabrikasında şişeleme hattında çalışan 16 eski dişli motoru, 16 VLT® OneGearDrive® ve VLT® AutomationDrive FC 302 ünitesi ile değiştirildi. Sabit mıknatıslı, üç farklı güçte motora sahip olan VLT® OneGearDrive®, kompakt motor çerçevesinde % 89’a varan oranda enerji verimliliği ve yüksek torkuyla IE4 Süper Verimlilik sınıfının gerekliliklerini çoktan aşıyor.
Yenileme projesinden evvel konveyör bandında yapılan ölçümler, VLT® OneGearDrive® sürücüsünün verimliliği konusunda Efes Pilsen Ankara fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Bayram Demirtaş’ı ikna etmeye yetti. Demirtaş, “Aynı konveyörde, aynı pozisyon ve aynı yüklerle mevcut sistem ve Danfoss VLT® OneGearDrive® arasında karşılaştırmalı ölçümler yaptık. Mevcut sistemde ölçülen akım 1.6 Amp iken OneGearDrive® ile 0.6 Amp oldu. Bu % 63 oranında enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu nedenle karar vermemiz hiç de zor olmadı. VLT® OneGearDrive®, enerji kaynaklarını daha akıllı kullanma hedefimizi destekleyecek. Yenileme projesi bakım ve yedek parça stoklama ihtiyacımızı azalttı. Azalan bakım ve işletme maliyetleri toplam verimliliğimizi artırdı. VLT® OneGearDrive® ayrıca eski dişli motorlardan ve dişli kutularından daha az yer kaplıyor. Şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadık. İleride daha fazla üniteyi kurmayı planlıyoruz” diyerek durumu özetliyor.


Ankara Efes Pilsen fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Bayram Demirtaş, önceki sisteme oranla % 63 enerji tasarrufu sağlayan VLT® OneGearDrive® sürücülü bir şişeleme konveyör bandını incelerken. VLT® OneGearDrive® ile Danfoss, proses ve makine mühendisliği alanında yüzyıllara dayanan tecrübesi ile mikrobiyoloji alanındaki bilgi birikimini birleştirerek üretim düzenine kolayca entegre olabilen rekabetçi, uygun maliyetli bir çözüm yarattı.

Adana fabrikasında şişe yıkama hattında motor paslanmasına son

Paslanma, dişli motorlarının düşmanıdır. Bakım ihtiyaçlarını artırarak üretim kayıplarına sebep olur. Aynı şekilde Efes Pilsen Adana fabrikasında boş şişe yıkama hattında çalışan dişli motorunun yılda bir kere değişmesi gerekiyordu. Bu hattı IP69K yüksek koruma derecesinde VLT® OneGearDrive® ile yeniledikten sonra bakım ihtiyaçları ve maliyetleri ciddi anlamda azaldı. Adana Efes Pilsen fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Yüksel Koşar, “VLT® OneGearDrive® çalışma verimliliğimizi, esnekliğimizi ve güvenliğimizi artırdı. Eski sisteme kıyasla % 60 oranında enerji tasarrufu sağladık, bu çok etkileyici. Ünitenin hijyenik tasarımı ürünlerimizin kalitesini korumaya yardımcı oluyor” diyor.

Faydaları

 1. Büyük miktarda enerji tasarrufu ve 10 ayda yatırımı geri ödeme süresi (yatırımın getirisi).
 2. VLT® OneGearDrive® sürücüsünün uzun hizmet ömrü, bakım ihtiyaçlarını, maliyetlerini ve üretim kayıplarını azaltır.
  Dişli kutusunun yağını sadece 35.000 çalışma saatinden (yaklaşık olarak 7 yıl) sonra değiştirmek yeterlidir.
 3. Motor, dişli üniteleri veya AC sürücüleri gibi en az sayıda ünite değişikliğiyle en yüksek oranda esnekliğe izin veren
  VLT® OneGearDrive® sayesinde azalan stok maliyetleri VLT® OneGearDrive® parça çeşitliliğinde % 70 oranında indirime
  gitmeyi mümkün kılar, böylece sadece iki tip sürücü ile tüm fabrika konveyörü yedeklenebilir.
 4. VLT® OneGearDrive® sürücüsünün su geçirmez gövdesi kolayca ve hızlıca temizlenebilir, bu sayede bira fabrikası
  zaman, su ve deterjandan tasarruf sağlar.
 5. EHEDG sertifikalı. VLT® OneGearDrive® “Avrupa Hijyenik Mühendislik & Tasarım Grubu”nun (EHEDG) yönetmeliklerine
  uygundur. EHEDG, işleme sırasında gıdayı bakteri, mantar ve küf gibi kirlenmelere karşı kapsamlı ve etkili bir şekilde
  korumak için gerekli olan teknik özellikleri ve kılavuz çizgileri belirleyen bir kuruluştur. VLT® OneGearDrive®, ABD Sağlık
  ve Beşeri Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir federal kurum olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA veya USFDA)
  yönetmeliklerine de uygundur.


VLT® OneGearDrive®, optimize edilmiş konik bir dişli kutusu ile bir VLT® Otomatik Sürücü FC 302 veya merkezi olmayan bir VLT® Sürücüsü olan FCD 302 AC sürücüsü ile kontrol edilen, verimliliği yüksek sabit mıknatıslı (PM) bir motordan oluşur. VLT® OneGearDrive®, fabrikanın verimliliğini optimize ederek enerji maliyetlerini azaltan bir sürücü sistemidir. Yüksek hijyen standartlarını karşılaması ve konveyör miline doğrudan monte edilebilmesi nedeniyle, gıda ve içecek endüstrisinde kullanım için ideal olup yenileme projelerinde büyük avantaj sağlar.

Daha iyi bir yarına taşıyan sürücüler

Uygun olan her uygulamada AC sürücüleri kullanılarak enerji tüketimi dünya genelinde % 10 oranında azaltılabiliyor. Danfoss Sürücülerinin AC sürücüleri teknolojisinde süregelen inovasyonları daha iyi bir gelecek yaratıyor; iş dünyasına olumlu yansımaları olan ve toplumun geneline fayda sağlayan inovasyonlar.