Header Reklam
Header Reklam

Coca Cola Tesislerinde İmbat İklimlendirme Çözümleri Tercih Edildi

29 Şubat 2024 Dergi: Mart-2024
Coca Cola Tesislerinde İmbat İklimlendirme Çözümleri Tercih Edildi

Coca-Cola İçecek, Semerkant projesinin ardından Çimkent projesi için de İmbat’ın paket iklimlendirme çözümlerini tercih etti. İmbat, Türk iklimlendirme sektörünün öncü firmalarından biri olarak, güçlü iş birlikleri ve yenilikçi çözümleriyle dikkat çekiyor.  

İlk ihracatını gerçekleştirdiği 2003 yılından itibaren İmbat, ihracat pazarlarında servis organizasyonuna da sahip güvenilir çözüm ortakları ve distribütörleri ile sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirdi ve yurt dışında da prestijli ve nitelikli projelere iklimlendirme çözümleri sundu.

Bugün global rakiplerinin sahası olan Avrupa’ya ürün satabilen nadir Türk iklimlendirme şirketlerinden olan İmbat, Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyor. Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinde 20 yıldan fazladır sürdürdüğü ilişkileri ile faaliyetlerini kuvvetlendiren İmbat, gelişmekte olan CIS bölgesinde de birçok başarılı projeye imza atıyor. Nitekim Coca Cola’nın yeni yatırımlarından Özbekistan’daki Coca-Cola İçecek Semerkant projesinden sonra Kazakistan’daki Çimkent Coca-Cola İçecek Tesisleri’nin iklimlendirme ihtiyacı için de İmbat çatı tipi klima cihazları tercih edildi.

İmbat, Hijyenik Gıda Proses Alanlarını Özenle İklimlendiriyor

Coca-Cola İçecek gibi gıda üretim tesisleri iklimlendirme için özel çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bu tesisler, şuruphane – karışım bölümleri, paketleme – dolum hatları, sterilizasyon – dezenfeksiyon alanları, temizlik – hijyen odaları gibi gıda proses bölümleri içeriyor. Gıda üretim tesislerinin her bölümünde ve her aşamasında, hava kalitesi kritik önem taşıyor ve ürünlerin standartlarına uygun olması gerekiyor.

Coca-Cola İçecek tesisleri de şuruphane bölümü ihtiyaçlarını İmbat Ar-Ge Merkezinin geliştirdiği ve geniş özelliklere sahip paket çatı tipi klima cihazları ile karşıladı.   G4+ F7 + HEPA olmak üzere 3 kademeli filtrasyona sahip olan cihazlar ilk olarak Semerkant projesinde tercih edildi. HEPA filtreli İmbat çatı tipi klimalar hijyen standartlarının ve gıda gerekliliklerinin sağlanmasına yardımcı oldu. Semerkant projesinde sağlanan müşteri memnuniyeti ve güven, Coca-Cola İçecek’in Çimkent projesi için de İmbat’ı tercih etmesini sağladı. 

İmbat'ın hijyenik gıda proses alanları için sunmuş olduğu çözümlerin farklı uygulama alanlarında başarıyla uygulandığı sayısız referans proje yer alıyor. Gıda alanında Oba Makarna, Yummy Meyve Suyu, Eti, Ülker, Şimşek Bisküvi, Modern Çikolata, Çumra Şeker, Torku, İngredium Gıda gibi firmalar İmbat çözümleriyle iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılıyor. 

İmbat Mühendisliği, Verimlilik Üretiyor

İmbat hem Semerkant hem de Çimkent Coca Cola tesislerinde, soğutma çevriminde kısmi yük verimini artırmak için 2007 yılından bu yana uzmanlaştığı asimetrik kompresör uygulaması yapıyor ve tesis verimliliğini artırıyor. Taş yünü izolasyonlu çift cidarlı galvaniz saç gövdeli imal edilen cihazlar heat-pump ve ilaveten sıcak sulu ısıtmalı tasarlanıyor. Cihazların çift cidarlı olması ve yüksek gövde mukavemetine sahip olması yüksek basınçlarda cihaz gövdesinden kaçak olmayacak şekilde yapılmasını sağlıyor.  Çift cidar uygulamasıyla cihazların kullanım ömrü, mekanik dayanıklılığı ve yangın dayanıklılığı da artıyor.

İmbat çatı tipi klima cihazları, üstün özelliklere sahip mühendislik çözümlerinin yanı sıra, İmbat Ar-Ge Merkezinde geliştirilen yazılımla tam otomatik, verimli ve sağlıklı çalışma ortamı sunuyor.

Ayrıca Çimkent Coca-Cola İçecek tesislerinde tercih edilen yüksek verimli İmbat çatı tipi klima cihazlarında çözümleriyle hem ilk yatırım hem de işletme maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlayarak işletme kolaylığı vaat ediyor çünkü yüksek üfleme basıncı, EC fan, Heat-Pump + Sıcak Sulu Isıtma uygulamalarıyla cihazlarını maksimum verimliliğe ulaştırıyor.

İmbat İklimlendirme 33 yıllık mühendislik bilgisi, entelektüel sermayesi ile Ar-Ge projeleri yapmaya, sektörüne nitelikli ürünlerle değer katmaya ve yenilikçi çözümleriyle memnuniyet sağlayarak pazarını büyütmeye devam ediyor.