Header Reklam
Header Reklam

Başkentin En Yüksek Yapısı Atatürk Cumhuriyet Kulesi’nde Aironn Rüzgârları Esiyor

03 Temmuz 2024
Başkentin En Yüksek Yapısı Atatürk Cumhuriyet Kulesi’nde Aironn Rüzgârları Esiyor

Ankara'da Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan, 197 metre uzunluğu ile Ankara’nın zirvesi olan Atatürk Cumhuriyet Kulesi’nde fan grupları ve otopark jetfan sistemi Aironn imzasını taşıyor.

125 metre uzunluğundaki Ankara'nın ilk alışveriş merkezi Atakule'nin mimarı Ragıp Buluç tarafından projelendirilen, Ankara’nın hemen hemen her yerinden görünen kulenin zirvesinde Selçuklu Yıldızı yer alıyor.

Sadece Keçiören’in değil aynı zamanda Ankara’nın sembol mimarileri arasında yer alacak Atatürk Cumhuriyet Kulesi’nde; kafe ve dönen restoran, vip salon, hediyelik eşya satış noktası, uluslararası sergilerin düzenleneceği sanat galerisi, kütüphane, spor salonu, sauna, hamam, alışveriş merkezi, 190’ıncı metrede nikah salonu, 140’ıncı metrede uzay terası ile bilim merkezi bulunuyor. 

Keçiören’in marka değerini artırarak cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak kulenin 350 araçlık kapalı otoparkı bulunuyor. Bu otoparkın günlük havalandırma ve yangın güvenliği ihtiyacı için Aironn Fan Mühendisliğine güvenildi. 

Aironn Jet fan sistemi ekipman olarak ana egzoz fanları, egzoz şaftları, taze hava fanları, jetfanlar, CO detektör sistemi, duman veya ısı detektör sistemi, duman damperleri, taze hava damperleri ve ana kontrol panolarından oluşuyor.

Jetfan sistem tasarımında öncü kuruluş Aironn, Atatürk Cumhuriyet Kulesi otoparkında havayı yönetecek.