Header Reklam
Header Reklam

Avrupa’nın En Büyük “Doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum” Üretim Tesisinde Tanpera İmzası

24 Mart 2021
Avrupa’nın En Büyük “Doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum” Üretim Tesisinde Tanpera İmzası

Avrupa’nın en büyük “Doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum” Üretim Tesisinde Tanpera eşanjörleri hizmet veriyor.

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş., Avrupa’nın en büyük doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat üreticisi. Ankara’nın kuzeybatısında konumlanan Kazan Soda Elektrik, maden, proses ve kojenerasyon santrali olmak üzere üç ayrı birimden oluşuyor. Projenin yatırım bütçesi 1,5 Milyar ABD Doları. Kazan Soda tesisinde; yılda 2,5 milyon ton Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve 200 bin ton Sodyum Bikarbonat üretiliyor.

Cam üretiminden kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve Sodyum Bikarbonat; başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli ölçüde ihracat geliri sağlıyor. Bu stratejik tesiste Kostik üretim hattında üretilen sıcak kostik’in soğutulurken prosesin diğer bölümünde ısıtılarak zayıf kostik üretilen karışımın ısıtılması hedefleniyor. Bu iki işlem bir arada yapılarak enerji geri kazanımı yapan Tanpera Gövde&Borulu (Shell&Tube) eşanjörü, bu özel koşullar için titizlikle dizayn edildi.

Tasarlanan cihazın her iki devresinde toplam 475 m3/h ürün geçerken, eşanjörün boyu 6000 mm olup, çapı 900 mm’dir. Tesise sevk edilen eşanjörün enerji geri kazanım miktarı 4050 kW olup ısı transfer yüzey alanı 206 m2’dir. Eşanjörün toplam ağırlığı 7700 kg olup, çalışma ağırlığı 12000 kg’dir.