Prestijli Projelerde ISK Sektörü

05 May 2015

ANEL GRUP
Bakü Olimpiyat Stadı
 
Anel Grup, yaklaşık bin çalışan ile Bakü Olimpiyat Stadyumu Projesinin sistem testlerini Şubat 2015 sonunda tamamlayarak projeyi teslim etti. Elektromekanik ve zayıf akım sistemlerinin tek bir otomasyon sistemine entegrasyonu ile kontrol edilebilme ozelligine sahip olan bu projedeki elektrik ve mekanik işleri, Anel Grup tarafından 18 ayda tamamlandı. Tekfen İnşaat tarafından inşa edilen Bakü Olimpiyat Stadyumu, 68.000 seyici kapasiteli olup 200.000 m2 kapalı alana ve 300.000 m2 açık alana sahip. Birinci Avrupa Olimpiyat Oyunları’na, Azerbaycan Milli Takımı’nın karşılaşmalarına ve konserlere ev sahipliği yapacak olan Bakü Olimpiyat Stadyumu, FIFA ve UEFA’nın en yüksek teknik standartlarını karşılayan özellikleriyle, Avrupa Futbol Şampiyonası turnuvaları ve olimpiyat oyunları düzenlemek için yeterli nitelikleri barındırıyor.
 
ETNA
Türk-Alman Üniversitesi
 
Beykoz – İstanbul’da yerleşik bulunan Türk-Alman Üniversitesi’nin (TAÜ), yangın pompa sistemlerinde ETNA ürünleri kullanılıyor.  Projenin 1. etabında bulunan mühendislik fakültesinde; NFPA 20 standartlarına uygun 2 elektrik, 1 jokey pompalı yangın pompa sistemi tesis edildi. NFPA 20 normuna sahip ETN YN 80/300 2-75/8-14 tip yangın pompasında; pompa gövdesi döküm (GG25), pompa fanı (çark) bronz malzemeden üretilmiştir ve sızdırmazlık 5 sıra yumuşak salmastra ile sağlanmıştır. Yangın pompasında tesis edilen 2 adet ETNA EA 80/32 tip norm pompalar, % 150 kapasitede anma basıncının % 65’inin altına düşmeyecek karakteristik eğriye sahiptir. Yangın pompasında ETNA EVS 8 serisi 1 adet jokey pompa tesis edildi ve jokey pompada sızdırmazlık mekanik keçe ile sağlandı.
 
MAS POMPA
Sakarya Arena Stadyumu
 
Mas Pompa, 25.000 seyirci kapasiteli ve toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşık 11.000 m², oturum alanı ise 36.000 m² olan Sakarya Arena Stadyumu’nun çözüm ortağı oldu. 21 bin seyirci koltuğu, 661 VIP seyirci, 7.105 UEFA Club koltuğunun ve 262 koltuk kapasiteli locanın yer aldığı stadyumda enerji verimliliği ön planda olacak şekilde frekans kontrollü inline ıslak rotorlu EEI ≤ 0,19 pompalar ve kuru rotorlu frekans kontrollü sirkülasyon pompaları, dik milli frekans kontrollü hidroforlar ile beraber atık su pompaları, kapalı genleşme tankları ve NFPA 20’ye uygun yangın pompa sistemleri kullanılacak. Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyum, restoran ve büfe gibi sosyal alanlara sahiptir ayrıca sadece süper lig ve UEFA standartlarındaki maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde ise barınak olarak kullanılabilecek.

Etiketler


Sektörle ilgili haber gönderin yayınlayalım.
Siz de 'nun bir parçası olun.
Haber gönder
Sektördeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız e-bültenimize abone olun.

sosyal medyada takip edin: