Mas Pompa 40. Yılını Kutluyor

14 Tem 2017

Mas Pompa 40. Yılını Kutluyor

Faaliyetlerine 1977 yılında Sayın Özer Polatoğlu tarafından kurulan küçük bir atölyede başlayan Mas Pompa, 40. yılını kutluyor. Mas Pompa’nın 40 yılda Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdiğini belirten Satış ve Pazarlama Direktörü Erhan Özdemir, Mas Pompa’nın 40 yıllık başarı hikâyesini Termodinamik okurları için anlattı. Özdemir, şu bilgileri verdi: 

Dünden bugüne Mas Pompa

Mas Pompa 1977 yılında Özer Polatoğlu tarafından kurulmuş bir şirket. O dönemlerde Türkiye’de yerli pompa üretimi oldukça kısıtlıydı ve Özer Bey ülkemizin bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak Mas Pompa’yı kurdu. Mas Pompa faaliyetlerine küçük bir atölyede pompa üretimi yaparak başladı. 1977 yılından bugüne kadar Mas Pompa’da hem üretim tesisleri hem de ürün gamı anlamında birçok değişiklik oldu. 1980 yılında Ümraniye Taşdelen bölgesinde ilk fabrikamız kuruldu. Tabii bu dönemde üretim kapasitemiz gelişti, hem hidrofor sistemleri hem de genleşme tankı üretimine 1993 yılında yine Ümraniye’de kurduğumuz ikinci fabrikamızda başladık. Fakat hacmimizin artması ve müşterilerimizin artan hizmet ihtiyacı, üretimi entegre etme gerekliliğini ortaya çıkardı. Bu nedenle 2006 yılında iki fabrikamızı birleştirerek Düzce’de 40 bin m2’lik tesise taşındık. Daha önce Ataşehir’de yer alan merkez ofisimizi, şu an bulunduğumuz yere, Tuzla’ya taşıdık. 3 bin m2 kapalı alana sahip olan bu bina, aynı zamanda lojistik merkezi niteliğinde. Ayrıca yangın sistemlerimizin ve atıksu pompalarımızın montajını da burada gerçekleştiriyoruz.

Yeniliklerin şirketi

Mas Pompa olarak kurulduğumuz günden beri hep yeniliklerin şirketi olduk. Bu tabii ki Özer Bey’in yenilikçi yaklaşımından kaynaklandı. Bu yaklaşım da Mas Pompa’nın tüm departmanlarına, iş yapış şekillerine ve yürüttüğü projelere yansıdı. Mas Pompa olarak 1991 yılında Türkiye’de ilk endüstriyel tip hidrofor üretimi, 1996 yılında Türkiye’de ilk değiştirilebilir membranlı kapalı genleşme tankı üretimi, 2000 yılında Türkiye’de ilk NFPA20 uyumlu yangın pompası üretimi, 2002 yılında Türkiye’de ilk kendinden emişli yüksek kapasiteli atık su pompası üretimi, 2009 yılında Türkiye’de ilk UL&FM sertifikalı yangın pompası ve sistemi üretimini gerçekleştirdik. 2010 yılında EcoDesign kriterlerine uygun eko tasarımlı ürün geliştirme çalışmalarımız başladı. 2012 yılında yüksek verimli ve ErP’ye hazır OMK ‘Blue Series’ üretimine başladık. 2013 yılında Enduro & EnduroPro atıksu serilerini ürün gamımıza ekledik. 2013 yılında İsviçre üretimi ıslak rotorlu sirkülasyon pompalarını Mas Daf markası ile ürün gamımıza ekledik ve son olarak 2016 yılında Türkiye’de ilk manyetik kaplinli santrifüj pompa üretimini gerçekleştirdik. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor, 2017 ’de de yeniliklerimizi sektöre sunmaya hazırlanıyoruz. Kısacası inovatif DNA, şirketin tüm departmanlarında mevcut. Ar-Ge departmanımızda 15 kişilik bir ekibimiz var ve Ar-Ge’ye ciddi yatırımlar yapıyoruz, hem mevcut ürünlerimizi daha iyi hale getirmek hem de sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünleri pazara sunmak için çalışıyoruz.

Geleceğin ürünlerine hazır olmak için Ar-Ge’ye yatırım

Yurtiçinde 200’ü aşkın yetkili servis ve bayi ağımız var. Yurtdışında da 55’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz ve bu ülkelerin hepsinde de distribütörlükler aracılığıyla satış ve servis hizmet yapımızı kurduk. İhracat yaptığımız her ülkede bir distribütörümüz var.

Her ülkeye uygun tek çözüm olmuyor tabii, çünkü değişik ülkelerin değişik ürün ihtiyaçları oluyor. Mevcut ürünümüzün bile değişik versiyonu talep edilebiliyor. Dolayısıyla Ar-Ge departmanımız talep edilen tüm bu değişiklikleri ürün üzerinde gerçekleştiriyor. En büyük avantajlarımızdan biri de; kendi test istasyonlarına, kendi makinalarına ve yazılımlarına sahip tam donanımlı bir Ar-Ge ekibimizin olması. Bütün ürünlerimizin Ar-Ge’sini ve tasarımını kendimiz yapıyor, modellerini kendimiz üretiyoruz. Ürün tarafında hem dünyada hem de Türkiye’de gelişen ve giderek önem kazanan bir nokta var, o da enerji tüketimini minimuma indirmek. Ama bu hidrolik iyileştirmeler ve verim artışları ile ancak belli bir düzeye kadar yapılabiliyor. Bir noktadan sonra hidrolik olarak verim çok fazla artırılamıyor. O noktadan sonra pompa sistemlerinde elektronik ünitelerin ve değişken devirli sistemlerin kullanımı devreye giriyor. Yani yardımcı birtakım ekipmanların olması lazım ki ürünlerde daha fazla enerji tasarrufu sağlanabilsin. Ar-Ge departmanımız bu konu üzerinde, pompa sistemlerine elektronik ünitelerin ve yardımcı ekipmanların uygulanması ve enerji verimliliğinin artırılması ile ilgili çalışmalar yapıyor. Halihazırda dünya üzerinde kullanılan çoğu elektronik üniteli değişken devirli sistemlerin üretimini zaten gerçekleştiriyoruz. Ama müşteri ihtiyaçlarının değişmesi sebebiyle pazar da sürekli gelişiyor. Özellikle şirketlerin karbon emisyonu konusundaki politikaları ve hedefleri, müşterileri ve dolayısıyla tedarikçileri yönlendiriyor. Geleceğin ürünlerine hazır olmak için Ar-Ge’ye çok ciddi yatırım yapıyoruz, toplam bütçemizin yaklaşık yüzde 8’i Ar-Ge’ye ayrılıyor.

Mas Pompa’dan katma değerli ürün ve hizmetler

Yeni dönemde katma değerli ürün ve hizmetlerin üzerine yoğunlaşacağız. Katma değerli ürünlerden kast ettiğim, zorlu endüstriyel uygulamalar ve spesifik proseslerde kullanılan özel malzemeli, özel salmastralı, özel pompalar. Katma değerli hizmetlerden kast ettiğim de müşterinin hayatını kolaylaştıracak, müşteriye birtakım avantajlar sağlayacak ilave hizmetler sunmak. Bu ilave hizmetlere örnek olarak sevkiyat ve tedarik zinciri yönetimi konusunu gösterebilirim. Teslim süresini kısaltmak adına tedarik zinciri verimini artırmaya yönelik birtakım çalışmalarımız var. Ayrıca akademi şeklinde işleyecek bir yapı üzerinde de çalışmalarımızın sonuna geldik ve yakında lansmanını yapacağız. Akademinin amacı; müşterilerimize, çalışanlarımıza, bayilerimize ve yetkili servislerimize, sürekli gelişim felsefesi çerçevesinde eğitim programları ve seminerler vermek. Bu eğitim programlarını; pompa sistemleri ve uygulamaları, kişisel gelişim, satış teknikleri, müşteri hizmetleri ve yetkili servis eğitimleri gibi geniş bir yelpazede hazırladık. Dolayısıyla amacımız tüm paydaşlarımıza akademi aracılığıyla ulaşabilmek. Katma değerli hizmetlerle ilgili üzerinde çalıştığımız daha başka projelerimiz de var. Bunları da hazır olduklarında bayilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşacağız.

40. yılımıza özel ürünümüz, GENiO hidrofor ve pompa sistemleri

Ürün gamımız oldukça geniş. Uçtan emişli, ayrılabilir gövdeli, dikey ve yatay kademeli ve inline pompalarımız var. Her boyutta su tesisatlarının ihtiyacı olan tüm hidrofor sistemlerini de üretiyoruz. Bunların yanında genleşme tankları da lokomotif ürünlerimizin başında geliyor. Yangın sistemleri konusunda da Türkiye’nin öncü firmasıyız. UL/FM onaylı ve NFPA uyumlu yangın sistemlerini üretiyor, hem ülkemize hem de dünyanın birçok ülkesine satışını gerçekleştiriyoruz. Temiz su temininin yanında atıksu tahliyesi de giderek önem kazandığı için ürün gamımızda atıksu pompaları ve tahliye sistemleri de var.

“GENiO” ismini verdiğimiz motor üzeri frekans kontrollü sistemlerimizi 40. yılımıza özel olarak pazara sunduk. Daha önce de bu sistemleri üretiyorduk, ama bu sene bu ürünler üzerinde çok ciddi revizyona ve geliştirmeye gittik. Çünkü piyasa ihtiyaçları değişiyor ve üreticilerin de bu ihtiyaçlara yönelik olarak ürünlerini geliştirmesi gerekiyor. GENiO’nun lansmanını yakın zamanda gerçekleştirdik ve olumlu geri dönüşler aldık. Bu sene özellikle İstanbul’da Çamlıca Camisi, Çamlıca Kulesi gibi niş projelere GENiO ile imza attık. Türkiye’de Emlak Konut ve TOKİ’nin yürüttüğü birçok projede de bayilerimiz aracılığıyla yer alıyoruz. Yurtdışı projelerimiz de tüm hızıyla devam ediyor, son olarak yüksek cirolu bir anlaşma ile Dubai’deki bir petrokimya tesisinde kullanılmak üzere özel malzeme ve salmastralı pompa sistemleri ürettik.

Pazarı büyütme ve bilinçlendirmenin peşindeyiz

Türkiye pompa sektörü gelişime açık. Türkiye’de endüstriyel ve domestik uygulamalarda pompa kullanılıyor. Biz Mas Pompa olarak her iki uygulamada da varız ama Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaat. Dolayısıyla bina teknolojileri tarafında özellikle TOKİ ve Emlak Konut yatırımları ve kentsel dönüşüm projeleri yoğun. Bu sebeple kendi şirketimiz içindeki yapıyı da “bina teknolojileri” ve “endüstriyel” olarak iki gruba ayırdık. Bu iki gruba da çok büyük önem veriyoruz. Her sektörde olduğu gibi pompa sektöründe de hepimizin bildiği gibi yabancı sermayeli şirketler, yerli üreticiler ve Uzakdoğu ürünlerini ithal eden şirketler yer alıyor. Yerli üreticiler olarak bu şirketlerle çok ciddi rekabet içindeyiz. Tabii bu rekabet gayet doğal, bizim için önemli olan adil rekabet olması. Bütün rakiplerimize saygı duyuyoruz çünkü aynı sektördeyiz ve aslında hepimiz ister istemez bu sektörün gelişimi için çalışıyoruz. Rakiplerimizden pay almak birincil önceliğimiz değil. Biz pazarı büyütme ve tüketicileri bilinçlendirmenin peşindeyiz. Önemli olan doğru ürünün doğru yerde kullanılmasını sağlamak, müşterilerinizi dinlemek, onlara beklentilerini karşılayacak kaliteli ürünlerle birlikte katma değerli hizmetler sunmak ve bunu kaliteli satış sonrası hizmetler ile desteklemek. Bunu başardığınız müddetçe zaten büyüme de peşinden geliyor.

Yurtdışı pazarlarda da büyük imkânlar var. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi pompa ihtiyacı söz konusu. Buralarda markalaşma hedefimiz var. Birçok ülkede Mas Pompa zaten bilinen ve beğenilen bir marka. Biz bu durumu daha da güçlendirmeyi ve Mas Pompa’yı dünyanın en bilinen pompa üreticileri arasına sokmayı hedefliyoruz. Bu amaca yönelik gerekli stratejik hedefleri ve planlamalarını yapıyor ve uygulamaya sokuyoruz.