Header Reklam

İSİB 2019 Sektör Buluşma Toplantısı, “Birlikte Daha Güçlüyüz” Sloganı ile Düzenlendi

25 Ekim 2019 Dergi: Kasım-2019
İSİB 2019 Sektör Buluşma Toplantısı, “Birlikte Daha Güçlüyüz” Sloganı ile Düzenlendi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Sektör Buluşma Toplantısı, 20-23 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya Calista Luxury Resort Otel’de gerçekleştirildi. 4 gün süren toplantıya ihracatçı firmalar ile birlikte ISKAV, İSKİD, TTMD, SOSİAD, ESSİAD, KBSB, BACADER, İSEDA, DOSİDER, İZODER, MTMD ve TÜYAK dernek temsilcileri de katıldı. 
“Birlikte Daha Güçlüyüz” sloganı ile düzenlenen toplantının açılış konuşmasını İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal yaptı. 2018-2019 yılı faaliyetleri hakkında özet bilgiler aktaran Şanal, iklimlendirme sektörü olarak dış ticaret fazlası verdiklerini, bunu tüm firmalar ile birlikte başardıklarını, yapılacak yeni yatırımlarla seneye de dış ticaret fazlası vermeyi hedeflediklerini söyledi. Şanal, Türkiye’nin 2020 Mart ayında düzenlenecek Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’na partner ülke olarak katılacağını, fuar öncesinde iyi organize olarak özellikle ikili görüşmelerin başarılı geçmesi için gereken gayreti göstereceklerini vurguladı. 
Şanal’ın ardından Ekonomist Dr. Ali Orhan Yalçınkaya, dünya ve Türkiye ekonomisindeki güncel gelişmeleri aktardı. Türkiye’deki işsizlik oranının artmasının sadece ekonomik değil, sosyal ve politik sorunlar yaratabileceğini vurgulayan Yalçınkaya, ülke ekonomisinin büyüme oranına göre tahsilat sorunlarının yüzde 50 artışının ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti.
Yönetim Danışmanı Tunç Vidinli, “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” başlıklı sunumunda aile şirketlerinin güçlenerek çalışmalarını nesiller boyu devam ettirmesinin yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Aile şirketlerinde kurumsal yönetime geçişte bir aile anayasasının yazılması gerektiğini savunan Vidinli, bir ailenin nesiller boyu devam edebileceğine dair inancın, şirketlerde 2 kuşak sonrasında sağlıklı bir şekilde yerleşeceğini söyledi. Vidinli, “Aile şirketlerinde 2 kuşak ileri gitmenin 2 yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi, 1. neslin kurumsal yönetime geçmek üzere değişimi gerçekleştirmesi, ikincisi ise kuvvetli bir yöneticinin yetiştirilmesi ve şirketin daha sonraki kuşaklara aktarılması için gerekli yeteneklerle donatılması” dedi.
Vidinli’nin ardından kürsüye gelen Akademisyen, Ekonomist&Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ülke ekonomisinin sağlıklı olabilmesi için en başta üretimin artması gerektiğinin altını çizdi. Küresel ekonominin barındırdığı riskleri anlatan Alkin, eksik istihdam ve yüksek işsizlik, yönetişim zafiyetleri, enerji fiyatlarındaki hızlı yükselişler, finansal sistemdeki zafiyetler, bölgesel ve küresel yönetişimdeki zafiyetler gibi unsurların ekonomiyi derinden etkilediği söyledi. Alkin ayrıca ekonominin etkilenmesinde önemli rolü bulunan ve doğal afetler ile sonuçlanan iklim değişikliklerine önem verilmesi gerektiğini vurguladı. 
Ankara Sanayi Odası’ndan Ayşe Arzu Teymuroğlu, kobilere daha kapsamlı hizmet sağlamak amacıyla 2008 yılında kurulan Avrupa İşletmeler Ağı’nın (AİA), Avrupa Birliği hibeleri, mevzuatı, kredi ve ihaleleri hakkında bilgi vererek “AİA, Avrupalı ve Türk firmalar arasında iletişim sağlamaktadır. Avrupa Birliği’ne üye ve aday 69 ülkeden, 650 kurum ve 300 uzmanın yer aldığı dünyanın en büyük ağı olan AİA’da, uzay ve havacılıktan medikale, finanstan enerjiye kadar içerisinde sanayi ve ticaret odaları, kalkınma ajansları ve üniversitelerin yer aldığı 17 sektör grubu bulunmakta. Avrupa Birliği mevzuatı, kümelenme, proje yönetimi, ülkelere ait profilleri, b2b etkinlikler, firmaların ticari, Ar-Ge ve Teknoloji profillerinin yazılması gibi hizmetler AİA’nın hizmetleri arasında yer almakta” diye konuştu.
Toplantının ikinci günü, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Yumuş’un sunumuyla başladı. Ticaret Bakanlığının üretim, istihdam, ihracat döngüsünün tüm aşamalarında ticari devlet desteği sağladıklarını belirten Yumuş, her yıl bir önceki yıla göre daha fazla adette ihracatçıya destek vermeyi hedeflediklerini söyledi. Yumuş, “Yurtdışı fuar katılımından, endüstriyel tasarım yatırımlarına, ur-ge projesi, yeşil pasaport çıkarılması ve yurtdışında ofis/mağaza/depo kiralanmasına kadar pek çok konuda ihracatçı firmalara destek veriyoruz” dedi.
İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk, konuşmasında Sektör Strateji Belge Çalışması hakkında bilgiler verdi. Kısa süre içinde başlayacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak belgenin sektöre önümüzdeki 5-6 yıl ışık tutacağını belirten Duruk, kamu, üniversite, üretici firma ve STK’larda görevli sektör temsilcileri ve kanaat önderlerinin oluşturacağı bir komitenin yapacağı çalışmalar ile Sektör Strateji Belge’nin oluşumunda katkıda bulunacaklarını söyledi. Çalışmaların 4 ay içinde tamamlanacağı bilgisini veren Duruk ayrıca Ekim ayında düzenlenen ISK-SODEX Fuarı hakkında da görüşlerini dile getirdi. Fuarın verimli geçtiğini ancak Avrupa tarafından beklenen ilginin çok daha yüksek olması gerektiğini söyleyen Duruk, bunun için fuar firmasına önemli görev düştüğünü belirtti. 
Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Sodex Fuarları Direktörü Toros Utku, ISK-SODEX 2019 İstanbul Fuarının başarıyla tamamlandığını, 106 ülkeden 85 bin 371 profesyonelin ziyaret ettiği fuara alt katılımcılar dahil 1021 firmanın stantlı katılım gösterdiğini söyledi. Uluslararası ziyaretçi oranının önceki fuara göre yüzde 4 arttığını belirten Utku, fuara katılan firmaların yüzde 31’inin uluslararası katılımcı olduğunun altını çizdi. Utku ayrıca 2021 yılında düzenlenecek ISK-SODEX İstanbul Fuarının önceden bildirilen tarihlerinin değiştiğini, fuarın 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihlerinde düzenleneceğini katılımcılara bildirdi.
Eurovent Derneği Başkanı Naci Şahin konuşmasında şu bilgileri verdi: “22-25 Eylül 2020 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek Eurovent Summit 2020, ‘Köprüler Kurmak’ sloganı ile gerçekleşecek. Geçmişteki zirvelere göre farklı bir organizasyon olacak Eurovent Summit 2020’nin sadece imalatçıların yer aldığı komitelerin değil, tasarımcı, danışman, müteahhit, otel-hastane-avm teknik temsilcilerinin de katılım sağlayacağı bir etkinlik olmasını amaçlıyoruz. Avrupa regülasyonlarına yönelik seminerlerde tüm ürün gruplarına ait gelişmeleri aktaracağız.”
ISKAV Başkanı Taner Yönet, BIM Bina Bilgi Modellemesi konusunda iklimlendirme sektöründe yapılacak çalışmaların ISKAV’a görev olarak verildiğini söyledi. Geçmişte BIM Bina Bilgi Modellemesi konusunda çalıştay ve seminerler düzenlediklerini belirten Yönet, Eurovent’in BIM Kütüphanesi olan PRODBIM’den faydalanabilmek için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Yönet ayrıca uluslararası boyutu çok geniş, çeşitli coğrafyalardaki değişik sistemlere erişme imkanı olan bu sanal kütüphaneye girmenin sektöre önemli faydalar sağlayacağını vurguladı. 
MMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Saymanı C. Ahmet Akçakaya, geçmişten günümüze bina tasarımında kullanılan teknolojik gelişmeleri aktardı ve BIM Bina Bilgi Modellemesi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Tasarım konusunda geçmişte yapılamayan birçok uygulamanın BIM Bina Bilgi Modellemesi ile artık sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini, pek çok ülkede de BIM Bina Bilgi Modellemesi kullanımının yaygınlaştığını belirten Akçakaya, ABD, Almanya, İtalya, İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede BIM Bina Bilgi Modellemesi kullanımının hükümetler tarafından yasal bir zorunluluk haline getirildiğinin altını çizdi. Dijital IKIZ yani ürünün gerçek dünyadaki etkilerinin sanal dünyada da yapılabilmesi hakkında bilgi veren Akçakaya, Dijital IKIZ’in BIM Bina Bilgi Modellemesi ile birlikte kullanımının önemini vurguladı. 
Toplantının kapanış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, güncel faaliyet raporları ve ihracat rakamlarını paylaştı. Son bir yıl içerisinde katıldıkları fuar, ikili görüşme, sektörel tanıtım günleri ve ticari heyet organizasyonları hakkında detaylı bilgiler veren Şanal, gelecek dönemde yapılacak faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. “Üretmek zorundayız, üretmeden asla gelişim gösteremeyiz” diyen Şanal, gelecek dönemlerde ihracat çalışmalarının gelişmesi için firmaların bu faaliyetlere daha çok katılmalarını tavsiye etti. Toplantının son bölümünde İSİB Yönetim Kurulu üyeleri sahnede yer alarak, geçmiş dönem ile ilgili değerlendirmelerini yaptı ve tüm firmalara tavsiyelerini ileterek katılımcıların sorularını yanıtladı.Slider Altına