Header Reklam

HVAC-R Endüstrisinin Tüm Paydaşları ISK-SODEX 2016’da Buluşuyor

05 Mart 2016 Dergi: Mart-2016
HVAC-R Endüstrisinin Tüm Paydaşları ISK-SODEX 2016’da Buluşuyor

ISK-SODEX fuarı, bu yıl 4 - 7 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçileri ile buluşmaya hazırlanıyor. Isıtma, soğutma, klima, iklimlendirme, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma ve güneş enerjisi konularında Türkiye'nin tek fuarı olan ISK-SODEX, yurtiçinden ve yurtdışından sektör profesyonellerini aynı çatı altında bir araya getirerek, yeni iş bağlantılarının önünü açıyor. 2014 yılında düzenlenen son fuarda, toplam 53.535 m2 net alanda; Türkiye, Almanya, İtalya ve Tayvan başta olmak üzere 45 ülkeden 881 katılımcı firma, 83 ülkeden 84.816 profesyonel ziyaretçi bir araya geldi. DOSİDER (Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği), İSKİD (İklimlendirme-Soğutma-Klima İmalatçıları Derneği), TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği), İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) ve ISKAV (Isıtma, Soğutma, Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı) ile birlikte düzenlenen ISK-SODEX fuarı, sektörün dört derneğinin ve vakfının desteklediği tek fuar olma özelliğini taşıyor. Sektörün en önemli dernek ve vakıfları ISK-SODEX ile ilgili görüşlerini aktardı:

“Sektörümüz için büyük önem taşıyor”

ISK-SODEX Fuarı’nın katılımcısı olmaktan mutluluk duyduklarını belirten ISKAV Başkanı Vural Eroğlu, “Dünyanın her yerinden ziyaretçi ve satın alma heyetlerinin akın ettiği ISK-SODEX Fuarı; ülke ekonomisine, istihdama, döviz girdisine ve dolaylı sektörler ile katma değer yaratılmasına imkân sağlıyor. Bu nedenlerden dolayı fuar, önce ülkemiz sonra sektörümüz için büyük önem taşıyor” diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: “Bugün itibarıyla sektörümüzün ülke içi işlem hacmi 11 milyar $, dış işlem hacmi ise 4 milyar $ olmak üzere toplamda 15 milyar $’dır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında yani 2023 yılında bu değerin yurt içinde 30 milyar $, yurt dışında ise 25 milyar $ olmak üzere toplam 55 milyar $ olması planlanmıştır. Ülkemizin 1980’li yıllarda başlattığı serbest piyasa ekonomisinin tesiri ile 100 milyon $  olan Türkiye iklimlendirme sektörünün bugün müthiş bir büyüklüğe gelmiş olmasının sebeplerinden biri de ISK-SODEX fuarlarıdır.”

“Çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz”

1999 yılında İSKİD, İZODER ve TTMD ile birlikte ISK (Isıtma, Soğutma, Klima, Sıhhi Tesisat, Yalıtım ve Otomasyon) markasını tescil ettirmiş ve fuarın oluşumuna büyük katkı sağlanmış olan DOSİDER Genel Sekreteri Süleyman Bulak: “Fuarın sektörümüze, üyelerimize ve tüm paydaşlarına katkı sağlayabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmış, konu Tanıtım ve Pazarlama Komitemizin gündeminde sürekli olarak yer almıştır. ISK-SODEX fuarının sektörümüze sağladığı ve sağlayacağı katkıların artarak çoğalması için tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekteyiz” diye belirtti.

“Türkiye iklimlendirme sektörü tüm dünyaya sergileniyor” 

Türkiye iklimlendirme sektörünün dünyada önemli bir yere sahip olduğunu, merkezi ve bireysel klima sektöründe Avrupa’da % 13’lük pazar payının bulunduğunu belirten İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Savcı ise sektöre ilişkin görüşlerini şu sözlerle aktardı: “Türkiye bu sektörde 10 yılda 6-7 kat büyümüştür. Bireysel klima pazarı olarak Avrupa’da Rusya’dan sonra ikinci sıradadır. Türkiye’de sektörün gelişmişliği, dinamikliği, bölgesel imalat merkezi oluşu ve kuvvetli ihracat bağlantıları, yabancı büyük firmaları da Türkiye’ye yatırım yapmaya yöneltmektedir. VRF (değişken debili klimalar) sektöründe Çin, Japonya, Güney Kore ve ABD’nin ardından Türkiye Dünyada 5. sıradadır. Avrupa ve çevre ülkelerde ise birinci sıradadır.” Savcı, sektörün gelişiminde fuarın oynadığı rolü ise şu sözlerle vurguladı: “Günümüzde sektörün dört derneğinin ve vakfının desteklediği tek fuar, iki yılda bir İstanbul’da yapılan ISK-SODEX Fuarı’dır. Destekleyen derneklerin üyesi olmak firmalara fayda sağladığı gibi, sivil toplum örgütlerinin bu başarılı işbirliği neticesinde fuar dünya çapında büyüklüğe ve tanınırlığa ulaşmıştır. Bu sayede, Türk iklimlendirme sektörü tüm dünyaya sergilenme fırsatı bulmaktadır.”

Sektörün gelişimine büyük katkı

Sürdürülebilir kalkınma, küresel ısınma ile mücadele ve enerji verimliliği her geçen gün önem kazanıyor. Tasarımdan üretim ve taahhüde kadar tüm aşamalarda kendine yeten ve dünyaya hizmet sunan iklimlendirme sektörünün etkinliğinin hem ülkede hem de dünyada hızla artırmakta olduğunu belirten TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Sarven Çilingiroğlu, stratejik planlama ve hedefle birlikte çalışmanın önemli bir kaldıraç olduğunu belirtti. Fuarın bu sürece olan katkısı hakkında da şunları söyledi:  “Düzenlemekte olduğumuz Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu ile birlikte, ISK-SODEX Fuarı ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma ve güneş enerjisi gibi iklimlendirme sektörünün temsilcilerinin sergiledikleri son teknolojik ürün ve hizmetlerinin gelişimleri için paylaşım platformu imkânı sunar. Yine fuarımız bünyesinde sempozyum, seminer, kurs, panel ve çalıştaylarla teknik bilgi ve becerilerin yoğunlaştığı toplantılar düzenlenerek, mesleki gelişim de sağlanmaktadır. Hem derneklerimizin hem de sektörümüzün gelişimine büyük katkı sunan ISK-SODEX fuarımız hem ülkemiz hem de bölgemizde birbirinden farklı disiplinleri bir araya getiren en önemli teknolojik buluşma noktasıdır.”

Yalıtım, iklimlendirme sektörlerinin ayrılmaz bir parçası ve tamamlayıcı olduğunu belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen ise, “ISK-SODEX Fuarı; ısıtma, soğutma, havalandırma ve yalıtım sektörlerinin gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. İklimlendirme sektörünün şüphesiz en önemli tanıtım etkinliği olan ISK-SODEX Fuarı 2 yılda bir yapılması ve sektör derneklerinin gerek katılım gerekse ziyaret noktasındaki destekleriyle önemli bir kesişim noktasıdır. Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş., yıllardır sektör dernekleri ile sürdürülen bu güzel işbirliğini çok iyi değerlendirmiş ve çok başarılı fuar organizasyonları yapmıştır. 2016 yılında da çok başarılı fuar ortaya koyacağına ve önümüzdeki yıllarda da bu başarısını devam ettireceğine inancımızı ifade etmek istiyoruz” dedi.

Sektörün ihracat hedefleri için büyük katkı sağlıyor

Fuar, yurtiçi ve yurtdışında yürütülen çalışmalar ile tanıtılıyor. Hedef ülke ve sektör eşleştirmesi paralelinde planlanan uluslararası satın almacı grup organizasyonları ve bu yıla özel oluşturulan B2B görüşmeler ile ısıtma, soğutma, klima, havalandırma sektörlerinin Avrasya bölgesindeki lider fuarı olma konumunu pekiştirmeyi hedefliyor. Ekonomi Bakanlığı desteği ile 51 ülkede satın almacı ve davetli editör programı kapsamında yoğun çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca, bu yıl ISK-SODEX resmi havayolu şirketi olan Türk Havayolları tarafından İstanbul varışlı dış hat seferlerinde fuar katılımcı ve ziyaretçilerine özel yüzde 20’ye varan indirim sağlanıyor.

Fuar organizatörü Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel fuara ilişkin şunları ifade etti: “Biz kamu ve özel sektörden tüm paydaşları bir araya getirerek, fuar katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize bilgi alışverişinde bulunabilecekleri, işbirliği yapabilecekleri ve nihayetinde işlerini geliştirebilecekleri ideal bir platform sağlıyoruz. Öte yandan, Türkiye ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma (HVAC+R) sektörü, Türkiye ve bölgedeki inşaat yatırımlarına bağlı olarak hızla gelişen bir sektör konumunda. Bu açıdan fuarın, sağladığı uluslararası bağlantılarla hem Türkiye’de hem de çevre ülkelerde pazar payını artırmak ve yeni pazarlara girmek isteyen firmalar için önemli bir fırsat sunduğunu vurgulamak isteriz.”Slider Altına