Header Reklam

Bosch Termoteknik, Frankfurt'ta Türk Basın Mensupları ile Buluştu

05 Nisan 2013 Dergi: Nisan-2013
Enerji verimli ısıtma, iklimlendirme, yenilenebilir enerjiler ve banyo ürünleri konusunda dünyanın en büyük fuarlarından ISH, 12-16 Mart 2013 tarihleri arasında Frankfurt'ta gerçekleştirildi. Fuara paralel düzenlediği organizasyonla Bosch Termoteknik, ulusal ve sektörel basın mensuplarından oluşan bir grubu Frankfurt'ta ağırladı. Fuar kapsamında Bosch Termoteknik, Bosch ve Buderus marka yeni ürünlerini dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara tanıttı. Bosch ve Buderus marka, ısıtma sistemlerinin planlanmasına, yönetilmesine ve kontrol edilmesine yarayan online uygulamalar büyük ilgi gördü. Fuar kapsamında Bosch Termoteknik, bir basın toplantısı da düzenledi. Toplantıda Bosch Termoteknik Dünya Başkanı Uwe Glock, "Başta ana faaliyet alanımızda; yani ısıtma ve evsel sıcak su sektöründe Avrupa'nın yanı sıra Asya ile Rusya'da da büyüme kaydetmek istiyoruz. Aynı zamanda global büyük ölçekli üretim faaliyetlerimizi de genişletmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl finansal olarak, BRIC ülkelerinde iyi durumda olan ticari trendin yönlendireceği orta düzeyde bir büyüme bekliyoruz" dedi. Bosch Termoteknik'in 3.1 milyar Euro satış gerçekleştirdiğini dile getiren Glock, Bosch Termoteknik'in Almanya dışında özellikle Rusya ve Çin'de yüzde 26'lık bir büyüme kaydettiğini de sözlerine ekledi. Glock, Türkiye'nin Bosch Termoteknik için iki açıdan çok önemli olduğunu vurgulayarak "Türkiye büyümeye açık bir pazar. Yetkin işgücü ve gelişmiş ar-ge teknolojileri sayesinde kaliteli üretim imkânına sahibiz. Bu nedenle Türkiye'deki operasyonumuzu geliştirmeye önem veriyoruz" dedi. Glock; Türkiye başta olmak üzere, Rusya, Hindistan ve Brezilya'nın Bosch Termoteknik'in önümüzdeki dönemde büyüme beklediği ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Uluslararası alanda varlığımızı genişletmeye devam ediyoruz

Glock sözlerine şöyle devam etti: "Bosch Termoteknik; uluslararası alanda varlığını genişletmeye 2012 yılında da devam etti. Brezilya'nın Sao Paulo kentinde bulunan ısı pompaları ve güneş enerjili ısı sistemleri üreticisi Heliotek Maquinas e Equipamentos ile şirket merkezi Çin Quindao'da bulunan yüksek verimli ısı pompaları ve hava işleme sistemleri üreticisi Oak şirketini satın aldı. Temmuz 2012'de de Bosch Termoteknik'in özellikle Hindistan pazarı için düz kollektörler ürettiği Kumbaldgou'da (Güney Hindistan), güneş enerjili ısı sistemleri üretimi için yeni bir tesis açıldı. Rusya'nın Engels şehrinde endüstriyel kazanlar ve duvar tipi yoğuşmalı kombi üretecek fabrikanın inşaatına ise Nisan 2013'te başlanacak. Tesiste 2014 yılının ilk çeyreğinde üretime geçilmesi planlanıyor. Rusya büyüyen en önemli pazardan biri. Yeni tesisimiz, bizi müşteriye daha da yakınlaştıracak. Ürünlerimizi, yerel gerekliliklere uygun hale getirmemize olanak sağlayacak." 

Binaların modernizasyonunda yasal düzenleme istiyoruz

Bosch Termoteknik'in özellikle 2013'ün ilk yarısında, Avrupa'nın çekirdek pazarında iyileşme beklemediğini dile getiren Glock: "Büyümenin, bu bölgede yıllık yüzde 1-3 aralığında gerçekleşeceği, 2020 yılına kadar orta düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, sadece Almanya'da yaklaşık 15 milyon ısıtma sisteminin yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Isıtma sistemlerinin dörtte üçü, baca ısısını kullanmıyor bile. Politikacılardan, iklimin korunmasına katkı sağlayacak olan binaların modernizasyonu konusunda yasal düzenleme oluşturmasını istiyoruz. Teşvik planlarına ilişkin tartışmanın yıllardır devam etmesi sebebiyle ev sahipleri bu konuda yapacakları ek yatırımları erteliyor ve bu da belirsizliğe yol açıyor. Bosch Termoteknik, bu zor koşullara rağmen, öncelikle Avrupa'da büyüme kaydetmeyi planlıyor. Ek pazar payı elde etmeyi amaçlıyoruz. Gaza eğilim, özellikle yoğuşmalı teknolojiye, yenilenebilir enerji ve CHP (Combined Heat and Power) çözümleriyle yapılan kombinasyonlara yönelik artarak devam ediyor. Gaz ve elektrik arasında açılan fiyat farkı; gazın özellikle modernizasyon projelerinde bu 10 yıllık dönemin sonuna kadar baskın yakıt haline geleceği görüşünü öne çıkarıyor. İnovatif ürün yelpazemiz de bizi, yeni gaz çağına yönelik bu trendde yer almak için mükemmel bir konuma getiriyor" dedi.

Akıllı ısıtma çözümleri ile kontrol sizin elinizde

Bosch Termoteknik'in yaptığı inovatif uygulamalardan biri de, ısıtma sistemlerinin internete bağlanması. Bu uygulama, ev sahiplerinin evde olmadıkları zamanlarda bile ısıtma sistemlerini değişen hava koşullarına göre ayarlamalarını sağlıyor. Bosch Termoteknik; bu amaçla ısıtma sistemlerinin akıllı telefon, tablet veya masaüstü bilgisayarlar yoluyla kontrol edilmesini sağlayan pek çok uygulama geliştirdi. Ayrıca uzaktan hata bulma uygulamasıyla sorunlar hızla tanımlanarak ilk bakım işlemleri yapılabiliyor. Isıtma mühendisleri de bakım ve onarım sürelerini hızlandıracak şekilde, gerekli olabilecek yedek parçaları önceden elde edebiliyor. Uwe Glock; geleneksel ısıtma sistemlerinden, akıllı ısıtma ve akıllı evlere bir eğilim bulunduğuna dikkat çekti. Bir ortak yazılım platformu ile farklı cihazları ve sistemleri kontrol edebilen internet erişimli ısıtma sistemleri akıllı ev sistemlerinin önemli bir bileşeni haline gelecek. Bu gibi platformlar, Bosch Grubu'nun yazılım ve sistemler merkezi Bosch Yazılım İnovasyonları tarafından geliştiriliyor. Diğer Bosch bölümlerinin bilgi birikimi ve deneyiminin kendilerine ne şekilde rekabette üstünlük sağladığını gösterdiğini söyleyen Uwe Glock, "Diğer örnekler ise Bosch Otomotiv Teknolojisi tarafından geliştirilen yeni gaz yoğuşmalı kazan Buderus Logano, artı GB 145'te kullanılan enjektör memeleri ve Lambda sondalarıdır" dedi.

Yakıt pilli ısıtma sistemleri ile elektrikte tasarruf

Bosch Termoteknik; ISH'da, bir ya da iki ailenin yaşadığı evler ve küçük ticari binalar için geliştirilen yeni bir yakıt pili ısıtma sistemini tanıttı. Elektrik üreten modülü Japon Aisin Seiki şirketince tedarik edilen sistem; dahili elektrik üretimi sayesinde, toplam elektrik maliyetlerini yıllık yüzde 25-40 oranında azaltıyor. Ayrıca karbon emisyonlarını da geleneksel ısıtma sistemlerine göre yüzde 50 oranında düşürüyor. Yakıt pili sistemleri konusunda Avrupa'nın en büyük tanıtım projesi "ene.field"in (www.enefield.eu) de bir ortağı olan Bosch Termoteknik; gelecek yıldan itibaren, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere yaklaşık 70 sistemin kurulumunu gerçekleştirecek.

Selman Tarmur: "Türkiye, Bosch Termoteknik'in Avrupa'daki en büyük beş pazarı arasında"

Bosch Termoteknik Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Ülke Müdürü Selman Tarmur da Türkiye'nin hem satış hem de üretim olarak Bosch Termoteknik'te çok önemli bir konumda yer aldığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Türkiye'de ısıtma pazarı 2012'de küçülürken, biz 2011'e göre ciromuzu artırdık. Dağıtım kanalında yapılan değişiklikler, yeni bayilikler, özellikle doğalgazın yeni ulaştığı illerde gerçekleştirilen kampanyalar, yeni aksiyonlar ve yeni kazanılan müşterilerle pazar payımızı artırdık. 2013'te de büyümeye devam edeceğiz." Bosch Termoteknik'in sadece ürün değil, komple ısıtma ve sıcak su sistemleri de sattığını söyleyen Tarmur, "Isıtma sistemleri içindeki birçok komponenti geniş ürün gamında sunuyoruz. Türkiye genelinde 500'ü aşkın bayimiz, 350'yi aşkın ekili ve yetkin bir servis ağımız bulunuyor" dedi. Türkiye'nin, Bosch Termoteknik'in Avrupa'daki en büyük 5 pazarı arasında yer aldığını söyleyen Tarmur, "2011 yılında Bosch'un dünyadaki tesisleri arasında 'en iyi Termoteknik fabrikası' olarak değerlendirilen Manisa'daki fabrika 845 çalışanla kombi, ısı pompası ve komponent üretiminde rekorlar kırıyor. Duvar tipi kombilerde; 24 cihaz ailesi için 800'den fazla tipte üretim gerçekleştiriyor. Bunun yüzde 60'ı yoğuşmalı, yüzde 40'ı konvansiyonel cihazlardan oluşuyor. Manisa fabrikada üretilen kombi adedi 2012 yılında 500 binin üzerinde. Manisa'daki Ar-Ge Merkezi de, bir yandan teknoloji geliştirirken, tüm dünyaya da teknoloji transferi gerçekleştiriyor. Son 3 yılda 14,3 milyon Euro ar-ge harcaması yapılan ve 16 patent başvurusunda bulunan merkezde 70 kişilik uzman bir ekip görev yapıyor" şeklinde konuştu.

Bosch Termoteknik, 2013'te büyüme planlıyor

Bosch Termoteknik'in 2013'te büyümeyi planladığını vurgulayan Tarmur, "Türkiye'nin de 2012'ye göre daha fazla büyüyeceği öngörülüyor. Özellikle inşaat sektöründe, kentsel dönüşüm tarafındaki gelişmeler sektörü olumlu etkileyecek. Türkiye'de 6.5-7 milyon evin yıkılıp yeniden yapılması gündemde. Bu da sektör açısından önemli bir itici güçtür" dedi. Tarmur, Türkiye'de doğalgazın giderek yaygınlaşmasının da çok önemli bir konu olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: "Bu alanda da 2013'te daha fazla aktivite gerçekleşecek. Özellikle İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon, Diyarbakır gibi illerdeki talep sektöre olumlu etki yapacak. Türkiye'de doğalgaz 63 ilde kullanıma sunulmuş durumda. 250 bin doğalgaz abonesi bulunan İzmir'in potansiyeli 1 milyon. Gaziantep'te 400 bin abone potansiyeline karşılık, 20 bine ulaşılamadı. İhaleleri henüz yapılmayan Muğla, Bartın, Şırnak gibi iller sırada bekliyor." Eski cihazların yenileriyle değiştirilmesi konusuna da değinen Selman Tarmur: "Türkiye'de çalışan yaklaşık 8 milyon duvar tipi cihaz bulunuyor. Bunların bir kısmı her geçen yıl değiştiriliyor. Değişimin de toplam pazar içindeki payı yıldan yıla artıyor. 2012'de bu değişim pazarının yaklaşık yüzde 25 mertebesinde olduğu tahmin ediliyor. 2018 - 2019 yıllarında yüzde 50 mertebesine ulaşacağı öngörülüyor. Batı Avrupa'da, doğalgazın 40 - 50 yıldır kullanıldığı ülkelerde bu değişim pazarı yüzde 75 ve üstü mertebesine geldi. Dolayısıyla önümüzdeki 20 yıl içinde bu değişim pazarının Türkiye'de daha da büyümesi bekleniyor" dedi. Etiketler


Slider Altına