Boreas’ta Ortak Yapısı, Yönetim ile Birlikte Stratejik Yol Haritası ve Hedefler de Değişti

15 Haziran 2017 Dergi: Haziran-2017

A+ segmentte bir klima santrali markası olarak iklimlendirme sektörüne iddialı bir giriş yapan Boreas’ın üretici kuruluşu Teknoklima’da yakın zamana kadar devam eden Uğur Darcan ile Yüksel Açık ortaklığı noktalandı ve şirket Boreas A.Ş. adı ile tamamen Açık Grubu şirketleri bünyesine katıldı. Gelişmiş test olanaklarına sahip bir laboratuvarı da içeren yeni fabrika yatırımını gündemine alan Boreas, yeni pazar yapılandırmaları, stratejik işbirlikleri, yeni kadrosu ile yeni hedefler belirledi. Konuya ilişkin açıklamaları; Açık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Açık, Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu, Boreas A.Ş. Teknik Konulardan Sorumlu Gn. Md. Yrd. İzzet Tanyol ve Boreas A.Ş. Üretim Süreçlerinden Sorumlu Gn. Md. Yrd. Müge Lülecioğlu yaptı.

Yüksel Açık: Açık Grubu, iş dünyasına 2000 yılında telekomünikasyon sektöründe, Mikrolink firmasıyla katıldı. Bugün bilişim, enerji, lojistik, inşaat, savunma teknolojileri, tarım-hayvancılık, iklimlendirme ve telekomünikasyon sektörlerinde dokuz şirketle faaliyet gösteren Açık Grubu’nun majör sektörü telekomünikasyondur.

GSM operatörlerine baz istasyonu kurup işletmeye alan “sistem entegratörü” olarak, anahtar teslim proje taahhüdü yapan Mikrolink, bir ilçenin, bir ilin, büyük bir bölgenin hatta bir ülkenin GSM kapsamasını geliştirme (cep telefonlarının daha iyi çekmesi için ya da cep telefonlarının çekmediği yerlerde GSM kapsaması için çalışan) konusunda anahtar teslim yapabilen Türkiye’nin pazar lideri firmasıdır.

Açık Grubu olarak her krizde büyüme kaydettik. Krizlerde Türk yatırımcıları ve çalışanları kötümserliğe kapılıyor ve geri çekiliyor. Bu durum bazı alanlarda boşluklar yaratıyor. Biz de Açık Grubu olarak bugüne kadar bu boş alanları başarılı bir şekilde değerlendirdik. 2011 yılında da ekonomideki yavaşlamayı gördük ve bunu bir fırsat olarak değerlendirdik. O zamanlar Teknoklima’nın bir ortak arayışı vardı ve biz firmanın yüzde 50’sine ortak olduk. Ocak 2012 itibarıyla yüzde 50’sine ortak olduğumuz Teknoklima’nın tamamı, 24 Mart 2017 itibarıyla Açık Grubu şirketleri arasına katıldı, Boreas markası, aynı zamanda şirketin adı oldu. Ortak olduktan sonraki dönemde şirketin 7 milyon lira olan cirosu 45 milyon liraya çıkmıştı. Bu gelişmenin daha fazla ivmelendirilmesine ihtiyaç duyduk. Açık Grubu’nun, grup şirketleri işbirlikleri ve finansal kabiliyeti ile Boreas’ı küresel pazarın güçlü bir oyuncusu haline getireceğine inanıyoruz. Yurt dışında kurduğumuz lokal şirketler ve işbirlikleri, Boreas için de pazar geliştirici itici güç olacak. Açık Grubu’nun ofislerinin bulunduğu İngiltere, Kazakistan, Suudi Arabistan merkezli olmak üzere tüm ofislerimizi Boreas’ın kullanımına açtık. Dolayısıyla bu bölgelerde Boreas’ın satış ve pazarlama faaliyetleri başladı. 2018’de telekom ağırlıklı olmak üzere Almanya, Katar ve Güney Afrika lokal firmalarımızın açılışlarını gerçekleştirecek, küresel pazar ağımızı büyüteceğiz.

Boreas Ar-Ge’sine büyük destek sağlayan şirketimiz CES İleri Kompozit ve Savunma Teknolojileri A.Ş.’dir. Biz CES ile Boreas’ın sinerjisini bütünleştirmek istiyoruz. CES, 1996’dan beri kompozit parçalar tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyor. CES, karbon kompozitlerin, havacılık ve savunma sanayisine yönelik kompozitlerin üretimini yapıyor. Sıfır hata ile çok yüksek disiplin ve kalitede ürün üretme tecrübesine sahibiz. 17 bin m2’lik bir üretim tesisine sahip olan CES, havacılık tarafında yurt dışından Airbus, Boeing, Skorsky’e hizmet veriyor; Tai, Aselsan, Roketsan, Havelsan gibi firmalarla hem işbirliği içinde hem de onlar adına üretim yapıyor. Havacılıkta uçan araçların kompozitlerinin, savunma sanayisinde kara ve deniz araçlarına kompozit panellerinin, balistikte ise orduya yönelik kişisel koruyucu gereçlerin (balistik yelek, miğfer vb.) üretimini gerçekleştiriyor. Bu ürünler, hiçbir şekilde hata kabul etmeyen ürünlerdir. Bunların tamamının, çok yüksek kalitede makinelerle üretilmesi ve üretildikten sonra da lazer kontrolüyle en ufak bir çatlağa, defoya izin vermemesi gerekiyor. Dolayısıyla CES’in gerek Ar-Ge, gerek üretim tarafında ortalamanın çok üzerinde teknoloji yatırımı ve yüksek mühendislik altyapısı bulunuyor. Bu altyapı, Boreas’a da emsalsiz bir ayrıcalık kazandırdı, kazandırmaya da devam edecek.

Avrupa pazarı başta olmak üzere, dünya genelinde yüksek kalitede yapı ve sistem kurulumları için büyük talep görecek. Veri merkezlerinde daha fazla yer alacak. Samsung Sistem Klimaları’nın VRF sistemleri ile partnerliğimiz devam ediyor. Bununla beraber Boreas da müşterilerine sistem bazlı çözümler sunabilecek. Lojistik olanaklarımızla yurt dışından ihtiyaç duyulan bir malı daha uygun maliyetlerle getirebileceğiz. Müşterilerimiz, yapıların iç donatılarında kullanılan fiber, enerji kabloları gibi ürünlerle ilgili distribütörlüklerimiz sayesinde Boreas’ın yanında bizden daha çok malzeme alabilecek. Yani müşterilerimiz, hem rekabetçi fiyat avantajı yakalayacak hem de tek elden hizmet alabilecek. CES sayesinde ise Boreas’ı tamamen kompozit bir ürüne dönüştürebilmek ve özel ihtiyaçlar için tamamen özgün tasarım ve üretim yapabilmek mümkün olacak.

Ana amacımız, ağırlıklı olarak telekom sektöründen başlayarak Açık Grubu’nun tüm faaliyet alanlarında global bir oyuncu olmasıdır. Asla lokal bir firma olarak kalmayacağız. Güçlü global bir oyuncu olmak için yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

İzzet Tanyol: Boreas klima santrali, meslek hayatımın birikimlerini değerlendirdiğim bir proje oldu. Herhangi bir klima santrali üretmek için değil, EN 1886 standardının her kategorisinde en yüksek derecelerine sahip ve Avrupalı ürünler ile rekabet edebilecek bir ürünü kendi olanaklarımız ile geliştirmek için yola çıktık. Üretim öncesinde, hiçbir gelir kaydı olmaksızın çok uzun soluklu bir Ar-Ge dönemimiz oldu. Klima santralleri için en önemli özelliklerin başında ısı köprüsüzlüğü gelir. Boreas için bu alanda en üst sınıf olan TB1 hedeflendi. Bu, çok iddialı bir hedef sayılır. TB1 hedefi için CES’in geniş Ar-Ge olanakları seferber edildi. Orada halihazırda yaklaşık 10 mühendisimizin çalıştığı bir Ar-Ge merkezimiz bulunuyor. Burada tasarımların bilgisayar simülasyonlarını yaptık, sonuçlarına göre gereken revizyonları gerçekleştirdik, ürünü en iyi hale getirip üretim sürecinin başlamasını sağladık. Henüz üretim süreçlerine girmeden, kalıpları yaptırmadan, ek maliyetler doğurmadan, bilgisayar ortamında simülasyon yapmanın faydasını gördük. Bu, hem süreci hızlandırdı hem de tek seferde doğru sonuç almamızı sağladı, sonucunda ise piyasada takdir gören bir ürün ortaya çıktı. Ürünümüz özellikle Axis İstanbul AVM, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü, Bulvar 216 AVM, Titanic Hotel Bodrum, DAP Yapı Burgu Tower, Namet Urfa Tesisleri gibi yüksek prestijli projelerde tercih edildi. Boreas EcoDesign ve ErP Yönetmeliklerinin tüm gereklerini karşılıyor. Özellikle bilgisayarla akışkanlar dinamiği analizi yapan programlar aracılığıyla, yaptığımız tasarımların doğrulanmasını sağlıyoruz. Yeni ürünlerde de bu iş modeli ile çalışarak mevcut ürünleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Yeni yatırım hedeflerimizin başında yeni fabrikamız var. Yeni fabrikamızda bir test laboratuvarını da geliştirerek bünyemize katacağız. Bu test laboratuvarı; hava debisi, basınç, ses ölçümleri yapabilecek. Güçlü ar-ge olanaklarımızdan faydalanarak Boreas’ın dışında yeni ürün gruplarını da bünyemize katacağız.

Müge Lülecioğlu: Aynı süreç içerisinde sertifikasyonlarımızı tamamladık. ISO 9001 Kalite Belgesini aldık. Tamamladığımız Eurovent sertifikasyonunun yanı sıra hijyen konusu da bizim için çok önemliydi. TÜV-SÜD Almanya’dan, DIN 1946-4 ile VDA 6022 olmak üzere iki standarda birden uygunluk gösteren Hijyen Belgesini aldık. Burada ayrıcalıklı noktamız şu ki; bütün santrallerimiz standart olarak aynı özellikte üretiliyor. Yani öyle bir santral ki, hijyen klima santraliyle konfor klima santrali arasındaki tek fark; iç cidarlarının paslanmaz, bataryalarının epoksi kaplaması olması gibi detaylarda, ama kasamız aynı. Konfor klima santrali kullanıcılarının da hijyen hakkı var. Biz bunu gözeterek sertifikamızı aldık. Genel hatlarıyla baktığımızda bakım ve temizlik kolaylığı, kenar köşe kıvrımlarının olmaması, çok büyük avantaj sağlıyor. Standart olarak üretilen klima santrallerimiz, bire bir hijyen santralindeki kadar olmasa dahi diğer konfor santrallerin üzerinde sağlıklı koşul sunuyor. Bunun dışında EAC Gümrük Birliği Deklarasyonumuz var. EAC de eski GHOST Belgesinin yerini tutan, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan ülkelerine yapılan ihracatta gerekli olan bir belge. Önemli bir farkımız da, ürettiğimiz ve üreteceğimiz santrallerin hepsinin standart olarak TB1 sınıfında olmasıdır. Bu anlamda tekiz, başka bir benzerimiz yok.

Serdar Lülecioğlu: Boreas, enerji verimliliği açısından da oldukça iyi bir klima santrali. Özellikle bütün klima santrallerimizde, projelerde farklı olsa dahi, maksimum enerji verimliliğine sahip plug fan kullanıyoruz. Bu da kayış kasnaktan doğan bakım maliyetlerinin, enerji kayıplarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Kayışla ilgili bakım ve servis gerektiren hizmetleri ortadan kaldırıyoruz. Bu anlamda da kullanıcılara hem enerji tasarrufu hem de işletme maliyetleri açısından avantaj sunuyoruz.

Santralin bu özelliklerinden dolayı hem yurt içinde hem yurt dışında genellikle büyük ve prestijli projeler, şartnamelerde bu özellikleri şart koşuyorlar. Bu projelere katılan firmalar genellikle global firmalar. Biz lokal bir Türk firması olarak, bu global firmalarla da rekabet edebilme şansına sahibiz. Rekabet ettiğimiz firmalar, A segmentinde olan firmalar ve bu firmaların standart ve kaliteleriyle eşit veya onlardan üst seviyede olmamıza rağmen, onlara göre fiyat avantajı sağlayabilecek durumdayız.

Dubai, Katar, Suudi Arabistan gibi GCC ülkelerinde, İran, Irak, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi CIS ülkelerinde, Kuzey Afrika’da Libya, Tunus’ta, hem Doğu hem Batı Avrupa’da uzun zamandır çalışmakta olduğumuz müşteri portföyümüz bulunuyor. Boreas olarak yurt dışında bu bölgelerde hem mevcut kaynaklarımızla, hem de yeni görüşmelerle ciddi bir satış ve pazarlama ağımız olacak. Özellikle yurt dışındaki global firmalarla sürekli ilişki içerisindeyiz. Bu ilişkilerin stratejik olarak geliştirebileceği birtakım işbirlikleri söz konusu olabilir. Bu konudaki gelişmeler, önümüzdeki dönemlerde şekillenecek.