Header Reklam

Air-Condition Sistemlerinde Kullanılan Isı İzolasyon Malzemelerinin Karşılaştırılması ve Yapısı

05 Ekim 1993 Dergi: Ekim-1993
Air-Condition Sistemlerinde Kullanılan Isı İzolasyon Malzemelerinin Karşılaştırılması ve Yapısı

Yazan: Mak. Müh. Orhan TURAN

 

 

1- AÇIK HÜCRELİ İZOLASYON MALZEMESİ

Camyünü lifli bir izolasyon malzemesi olduğundan biri diğerine açık olan hava gözlerini ve ceplerini içerir. Lifli yapısı sebebiyle su ve buhar kolayca emilebilir ve izolasyon malzemesi içine nüfuz edebilir. Eğer bu tip malzeme soğuk yüzeyli boruları izole etmek amacıyla kullanılırsa su veya buhar izolasyon malzemesinin hava boşlukları tarafından kolayca emilebilir. Bu durumda izolasyon malzemesini çok kısa sürede tahrip eder. Bu nedenle, buhar kesici kullanılmalıdır. Ve buhar kesicinin montajı esnasında çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü buhar kesici tarafından korunmayan veya yırtılmış olan herhangi bir alan buharı emecek ve izolasyonun kısa sürede bozulmasına sebep olacaktır. Bu tip izolasyon malzemeleri arasında cam yünü, kaya yünü ve kalsiyum silikat bulunur.

2- BİRBİRİNE BAĞLI HÜCRE YAPISI

Polistren Köpüğü : Bu tip izolasyon malzemesi, küçük köpük tanelerinin biraraya sıkıştırılması ik üretilir. Nem ve buharın izolasyon malzemesi içine nüfuz etmesi (sızması) açık hücreli izolasyon malzemesine göre daha zordur. Sızma şiddeti ve miktarı, izolasyon malzemesinin yoğunluğuna bağlıdır. İzolasyon malzemesinin daha kompakt (sıkı ve sağlam) olması durumunda yoğunluk daha yüksek olacaktır ve buna bağlı olarak su buharının sızma miktarı daha düşük olacaktır. Bununla birlikte, bu tip izolasyon malzemeleri de bitüm veya ceketleme gibi buhar kesici malzeme ile kaplanmalıdır. Rijit karakteristikleri sebebi ile bu izolasyon malzemesinin montajı daha zordur. Bazen, izolasyon malzemesinin daralması nedeni ile kaplama malzemesi hasar görebilir. Montaj doğru yapılmadığı takdirde kolayca yoğuşma sorunları oluşabilir. Bu tip izolasyon malzemeleri arasında polistren köpüğü ve mantar bulunur.

3- YARI-AÇIK HÜCRELİ İZOLASYON MALZEMESİ

Poliüretan köpüğü : Bu tip izolasyon malzemesi birbirinden bağımsız birçok küçük hücreyi içerir. Hücrelerin birçoğu tam olarak kapalı değildir. Bu nedenle su emme değeri ağırlık olarak % 10'dan daha büyüktür. Bu tıp izolasyon malzemeleri arasında düşük yoğunluğa sahip (16-48 kg/m3) poliüretan köpüğü polietilen köpüğü ve fenolik köpüğü bulunur. Malzemenin rijitliği ve ince yapısı izolasyonun kolayca bozulmasına sebep olur. Böylece, su emme ve buhar sızdırma değerleri oldukça yükselir. Bu tip izolasyon malzemelerinin montajı daha zordur ve daha kısa süren hizmet verirler.

4- KAPALI HÜCRELİ İZOLASYON MALZEMESİ

Rubaflex kauçuk köpüğü : Çapraz örmeli (bağlantılı) elastomerik malzemeden imal edilen bu tip izolasyon içinde birbirinden bağımsız hücreler bulunur. Kullanılan yüksek derecede elastik malzeme (elastomer) sebebi ile hücre yapısı bağımsızdır. Su emme değeri % 5'den daha azdır (ASTMD 1056 tarafından test edilmiştir). Yukarıda anlatılan diğer izolasyon malzemeleri ile karşılaştırıldığında kauçuk köpüğü izolasyon malze mesi en küçük su emme ve geçirgenlik değerine sahiptir. Çok uzun süren bir kullanım süresinden sonra dahi kauçuk köpüğünün ısı iletkenlik değeri kararlıdır. Kapalı hücre yapısına sahip izolasyon malzemesi merkezi soğutma sistemlerindeki soğuk su boruları için en ideal ısı izolasyonudur.

 

 

 Slider Altına