Header Reklam

ISK Sektörünün Büyük Buluşmalarından MCE Fuarı, 162 Bin Profesyonel Ziyaretçiyi Ağırladı

18 Nisan 2018 Dergi: Nisan-2018

41. Mostra Convegno Expocomfort Fuarı 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde düzenlendi. Reed Exhibitions tarafından organize edilen fuar, dünyanın çok sayıda ülkesinden gelen 2 bin 400’den fazla katılımcıyı aynı çatı altında buluşturdu. Yüzde 6’lık bir artışla özellikle deniz aşırı ülkelerden ve yüzde 4’lük bir artışla İtalya’dan gelen 162.000’den fazla profesyonel ziyaretçinin yer aldığı fuar; HVAC ve sıhhi tesisat endüstrisinin sürekli geliştiğini kanıtlar nitelikteydi. 

MCE-Mostra Covegno Expocomfort ve BIE-Biomass Innovation Expo 2018, 2018 yılında yüzde 2.8 oranında artıp 11 milyar euro gibi yüksek gelir rakamına ulaşması beklenen endüstri sektörü için gerekli olan ısıtma, soğutma, su ve enerji temini gibi dört tematik alana ilişkin sağlam iş ilişkilerinin kurulmasına önayak olabilecek iletişim imkânının kurulması için ev sahipliği yaptı. İmalatın artışı, ülkenin milli hasılatının % 60’ını oluşturan, tüm zamanların en yüksek ihracatıyla gerçekleşti. 

Ayrıca, bu sene 140 ülkenin konuklarına ev sahipliği yapan MCE’nin 41. Fuarında partner ülke olan Hindistan ve Çin, Japonya, Vietnam gibi yükselişte olan Asya ülkeleri ile Ürdün, Suudi Arabistan, Suriye ve Filistin gibi Ortadoğu ülkelerinden de katılım oranında yüksek bir artış gerçekleşti. Bunun dışında, Amerika kıtasından sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada değil, Arjantin ve Uruguay da fuarda yerini alan ülkelerdendi. Ukrayna, Romanya ve Hırvatistan başta olmak üzere fuarda her zamanki gibi Avrupa ülkelerinin stantları da yer aldı.  

İncelikle hazırlanmış 100’ün üstünde organizasyon; bağlantıları teşvik etmek, fikir teatisinde bulunmak, profesyoneller, kuruluşlar ve şirketler ile müzakereleri geliştirmek için canlı bir deneyim imkânı sundu. 
Fuar takvimi, katılımcıların profesyonel deneyimlerini iyileştirmelerine, endüstri sektörlerini kapsamlı bir şekilde incelemelerine ve HVAC piyasasında Nesnelerin İnternetinin etkisini değerlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla birtakım teknik girişimlerle tamamlandı.

Konferans programının bu seneki teması “enerji verimliliği”ydi. MCE Bilimsel Komitesi Başkanı Profesör Vittorio Chiesa tarafından sunulan rapora göre, İtalya’da yatırım hacmi 2017 yılında 6,5 ​​milyar euroya ulaşırken, bu yatırımların yüzde 52’si konut sektöründe gerçekleşti.

2018 yılının yatırım hedeflerine göre bu miktar finansal teşviklere bağlı olarak 8,4 ila 10 milyar euro civarında olacak. Enerji verimliliği yatırımlarından elde edilen finansal tasarruflar, HVAC tesisleri için yüzde 33, kitle piyasaları dağılımı için yüzde 8, sağlık sektörü için yüzde 29 ve ticari binalar için yüzde 55’e yükselmiştir.

BIE- Biomass Innovation Expo, 2017 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 gibi büyük bir artış gösterip 600 milyar euro kadar ciro yapan ve bina içi ısıtmada kullanılan biyo kütle tesislerine ithaf edildi.

Reed Fuarları Genel Müdürü Massimiliano Pierini fuarla ilgili şu açıklamaları yaptı: “MCE ve BIE 2018, sektörün olumlu ekonomik verilerinin de gösterdiği gibi İtalya’nın ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır. Farklı sektörler arasındaki entegrasyon ve loT geliştirme en önemli iki faktör olarak yer almaktadır. Bu yıl yeni katılımcılarla iletişim planları geliştirdik. Milano şehrindeki kuruluşlarla kurduğumuz diyalogda en çok tartışılan konuların başında enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirliğinin geldiğini gördük. Kurulan iyi ilişkilerin sonuçlarını yakın gelecekte göreceğimize eminim.  Ayrıca Citta’da, okul çağındaki çocuklara ulaşmayı hedefleyen bir laboratuvar imkânı da sunan yeni MCE organizasyonu ile halka, insanlara açıldık. Daha da fazlası, belediye meclisi ile enerji tasarrufu, yaşam konforu sağlayan alanlarda çalışan diğer kuruluşlarla ortak düzenleyeceğimiz 2019 Sürdürülebilir Enerji Haftasındaki çabamızın, rolümüzün daha büyük olmasını arzu ediyoruz.” 

MCE 2018’in konsepti, özellikle ürünlerin ve proseslerin dijitalleştirilmesi, elektrik ve termal enerji sistemlerinin, konvansiyonel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonuna odaklı teknolojik yeniliklerdi. Müstakil konutlardan, apartman dairelerinden, depolara, alışveriş merkezlerine kadar yapıların çevresel koşul gerekliliklerini karşılayacak yeterli hava kalitesi, konfor, enerji tasarrufu ve kaynak optimizasyonu sağlamak üzere, en son teknolojiye sahip sistemler fuarda yerini aldı.

Fuarın ilk günü İngiliz menşeli global stratejik pazar araştırmaları şirketi BSRIA da yoğun katılımlı bir toplantı düzenledi. Dünya ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme, enerji yönetimi pazarı hakkında ayrıntılı bir sunum yapan BSRIA yetkilileri, özellikle split ve VRF ürün gruplarında Türkiye’nin atakta olduğunu vurguladı. BSRIA yetkilileri, gelişen bir pazar olarak Türkiye pazarının dikkatle takip edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Gelelim hem sektörümüz hem de ülkemiz için güzel haberlere. MCE fuarına bu yıl 117 firmamız ile katıldık. Hem katılımcılarımızı çokluğu, hem İSİB’in Info Stand ve Lounge alanı ile fuara katılım sağlaması hem de fuarın girişinden itibaren her yerinde İSİB’in posterleri ve panoları sayesinde, Türkiye’nin MCE 2020’de “Partner Ülke” olarak yerini alması konusunda prensip kararı alındı.

Fuarda Doğa Sektörel Yayın Grubu olarak yılda bir kez İngilizce olarak hazırladığımız HVAC&R Turkey dergisi de ücretsiz dağıtıldı.

 

Fuarda Yer Alan Türk Firmaları:

ACS Klima Imalat, ADARAD Döküm , AFS Boru Sanayi A.Ş., Aksa Motor Fan, Albaksan Otomat, Aldağ Isıtma, Anadolu Bakır, Astrum Teknoloji, Ayas Aspiratör, Hacı Ayvaz Endüstriyel, Bahçıvan, Baymak MA, Boreas, Bural Solar, Candan Makina, Cantaş, Carisa / Radiart Isı, CENK Endüstri, Cetaform, Cosa Smart Thermostat, Çukurova Isı, Dekorpan Isı, Dikkaya Su, Doğu İklimlendirme, Duyar Vana, Dündar Ev Cihazları, Ebitt Akışkan, EDS Pres Tekn., Egeplast Ege, Elbor Makine, Eleks Dış Ticaret, Elektroteknik, Element Otomatik, Eneko Havalandırma,  Enerama Çevre Teknolojileri, Enover Enerji A.Ş., Erensan, ESSIAD, Etna, Faf Vana, Flammasstek, Formül Plastik, Frigoblock, Friterm Termik, Gedikoğlu, Gemak Genel Soğutma, Gür. Sihhi Tes., Güray Metal, Güven Soğutma, Hidrotank Hidrofor, Hoşseven Isı, Intermetal Flex,ISIDEM Yalıtım, Isışah Endüstriyel, ISKID, Işıl - Flexiva, İmbat Soğutma, İmpelair, İmpo Motor, İncircioğlu, İSİB, İstanbul Genleşme,  İz Yapı Malzeme, Kale Musluk, Kalori Isı, Kartal Kauçuk, Karyer, Kaspa, Kayse, Kes Klima, Klepsan Klape, Kuzu Flex, Link Yapı, Maktek Kazan, Mas Daf Makina, MGT Filtre, Mikropor, Mutlu Su Pompaları, NTG Plastik, ODE Yalıtım, Oneflex, Ontrol, Otte Endüstriyel, Önaysan, Ören İnşaat, Paktermo,Paralel İnşaat,Peksa Profil, Platin Grup, Polaref Cooling, Radeks Radyator, Sanica, Sense & Control, Set Filtre, Sistem Enerji, Smallart, Söğüt Plastik, Standart Pompa, Sumak Pompa, Teksan Technologic, Telform Kelepçe, Termodinamik, Termokar, Torun Bakır, Turan Makina, Ulpatek Filter, Ulusoy Su Pompaları, Üntes Isıtma, Üstün Isıtma, Üstünel Pompa, Valtemo Linear, Vansan Makina, Venco AS, Ventas Isıtma, Vira Isı, Warma Isı, Warmhaus, Yıldız Metal