Header Reklam
Header Reklam

Zorlu Enerji’nin Gaziantep Geneline Doğalgaz Tedarik Planı Başlıyor

13 Şubat 2023
Zorlu Enerji’nin Gaziantep Geneline Doğalgaz Tedarik Planı Başlıyor

Bölgede yaşanan büyük depremin ardından güvenli doğalgaz arzı için hızla harekete geçen Zorlu Enerji, BOTAŞ’ın hasarları gidererek şehir iletim şebekesine gaz sağlaması sonrası, 9 Şubat’ta Gaziantep OSB’ye doğalgaz verilmeye başlandığını açıkladı. Şehirde doğalgaz arzının hızla sağlanması için Trakya Gaz ekiplerini bölgeye transfer eden Zorlu Enerji, İzmir İzmirGaz, Kırşehir KIRGAZ, Adapazarı AGDAŞ ve Eskişehir Esgaz ekiplerinden aldığı destek ile çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. 

Şehir çapında tüm konutlarda tek tek yapılacak güvenlik kontrolleri sonrası kademeli olarak öncelikle hastane ve fırınlara sağlanacak olan gaz arzının, şebeke hatları tamamen sağlam ise 13 Şubat Pazartesi günü başlatılması ve on iki gün içinde Gaziantep genelinin doğalgaza kavuşturulması planlanıyor. 

Meskenlerde ise öncelikle binaların depremden sonra oluşan hasar durumunun yetkililerce tespiti ve oturma izinlerinin verilmesi, sonraki adımda binaların iç tesisatlarının herhangi bir kaçak veya sızıntı ihtimaline karşılık Zorlu Enerji ekiplerince kontrol edilmesi gerekiyor.  

Gaziantep genelinde tüm mesken kontrollerinin planlamasının yapıldığı belirtilen açıklamada, oturma izni verilen binalarda ikamet eden abonelere iç tesisat kontrol gününün SMS mesajıyla bildirileceği ve kontrol sürecinde binalarında olmalarının isteneceği ifade edildi. Kontroller esnasında sahiplerine ulaşılamayan meskenlerin gaz girişleri ise güvenlik sebebiyle kesilerek kapılarına bilgilendirme notu bırakılacak. Oturma izni verilmeyen binalara ise doğal gaz arzı sağlanmayacak