Header Reklam

“Yine de gerçekte COP26 siyasi ve diplomatik bir başarısızlık oldu”

17 Kasım 2021
“Yine de gerçekte COP26 siyasi ve diplomatik bir başarısızlık oldu”

COP26'nın nihai anlaşmasının yayınlanmasının ardından, eski Yeşil Milletvekili ve şimdi Roehampton Üniversitesi'nde Ekonomi Profesörü olan Molly Scott Cato, tarihin dünyayı felakete sürükleyen aşırı ısınmadan korumak için belki de son şansımız olarak görülen etkinliğin başarısız olduğunu söylüyor:
"COP26'nın temel amacı, iklimimizin 1,5 dereceden fazla ısınmamasını sağlamaktı. Bu noktada feci şekilde başarısız oldu. Uluslar, emisyonları daha sert bir düşüşle ve daha hızlı azaltmak zorunda olduklarını biliyorlar. Yine de, bu yöndeki hırsta sınırlı bir artışa rağmen, ülkelerin çoğu, 2015'te Paris'te verdikleri sözleri güçlendiremedi ve dünyayı 2,4 derecelik korkunç bir ısınmaya doğru götüren yola soktu.
1.5 ile 2,4 arasındaki fark çok fazla görünmese de, yaşanabilir bir iklim ile Avrupa'da binlerce kişinin ısı şokundan öldüğü, Afrika'da milyonlarca kişinin kuraklık nedeniyle açlıkla karşı karşıya kaldığı bir iklim ile arasındaki farktır. Dünyadaki tüm mercanların kaybolması ve onları kurtarma şansının olmaması demektir. Maldivler ile Marshall Adaları'nın var olması ya da yükselen denizler altında yok olması arasındaki farktır.
Dünyanın en büyük karbon salan iki ülkesi olan Rusya ve Çin'den liderlerin olmaması ve Hindistan ile Çin'in kömür konusundaki dili yumuşatmak için son dakika müdahalesi, etkinliği zayıflatan önemli eksikliklerdir. Bu, jeopolitik manevraların ve kişisel çıkarların iklim krizine utanmadan hakim olduğu son birkaç on yılın ardından diplomatik bir başarısızlıktır.
Çoğunluk kendi çıkarlarını iklimi koruma ortak projesinin üzerine koyduğu için anlaşmaya imza atan ülkeler suçlamadan kaçamazlar. Fosil yakıtları küresel ekonomimizden çıkarma ihtiyacı, en güçlülerin çoğu tarafından engellendi. Birleşik Krallık yönetimi, The City için sürdürülebilir finans işinin lansmanını yapma arzusuyla COP'un kalbindeki küresel diplomasiye odaklanmaktan vazgeçmiş oldu.
Bu arada, tarihi emisyonlardan sorumlu olan zengin ulusların kayıp ve hasarı onarmak için masaya para koymadaki başarısızlığı, Alok Sharma'nın en iyi çabalarına rağmen bir amaç birliğinin sürdürülmesini imkansız hale getirdi.
Bu kasvetli bir tablo olsa da, metan ve ormanlarla ilgili anlaşmaların atmosfer üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olduğu bazı bireysel kazanımlar var. Ve dünyadaki ekonomik faaliyetlerin büyük çoğunluğundan sorumlu ülkelerin fosil yakıtları aşamalı olarak kullanımdan kaldırma ihtiyacını kabulü ancak memnuniyetle karşılanabilir.
Yine de gerçekte COP26 siyasi ve diplomatik bir başarısızlık oldu.
Tarih Glasgow'u, uygarlığı aşırı ısınan bir iklimin tahribatına karşı korumak için son fırsat olarak değerlendirecek ve Mısır'daki COP27'ye kadar bir yıl daha gecikme, bu fırsatın kaçırıldığı anlamına geliyor.”
İngiliz Yeşil politikacı, ekonomist ve aktivist Sarah Margaret "Molly" Scott Cato 2014'ten 2020'ye kadar Güney Batı İngiltere için Avrupa Parlamentosu Üyesi (MEP) olarak görev yaptı. Scott Cato, yeşil ekonomi, yerelcilik ve anti-kapitalizm üzerine yayınlar yaptı ve kullanımına şiddetle karşı çıktığı nükleer enerjinin riskleri üzerine çalışmalara katkıda bulundu.