Header Reklam

Yeni Sistem, AC Sistemlerdeki Atık Isıyı Elektriğe Dönüştürüyor

05 Nisan 2021
Yeni Sistem, AC Sistemlerdeki Atık Isıyı Elektriğe Dönüştürüyor

İklim değişikliğinin sorumlularından biri sayılan klimalar özellikle yaz aylarında ihtiyaç duyulan serinliği sağlarken tükettiği enerji ile sera gazı emisyonlarına neden olur.

Üniversite tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Hong Kong Şehir Üniversitesi'nden Profesör Michael Leung Kwok-hi, enerji açısından verimli soğuk havayı sağlamak amacıyla AC sistemlerinden gelen atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Bu yeni bir kavram olmasa da, bu konuda yaygın olarak kullanılan teknoloji yalnızca 392 °F (200 °C) veya daha yüksek sıcaklıklarda ısı ile çalışabilir, bu da onları AC için işe yaramaz hale getirir, çünkü klima sistemleri için çok daha düşük sıcaklıklar söz konusudur.

Termobilim ve nanoteknolojinin buluştuğu yer
Prof. Leung tarafından termobilim ve nanoteknolojinin entegrasyonunu içeren, termal nano teknolojiler (TNT) adı verilen yeni AC sistemi, AC'nin atık ısısından termal enerjiyi yakalamayı ve elektriğe dönüştürmeyi hedefliyor. Daha sonra bu elektrik, ünite tarafından veya diğer elektriksel amaçlarla kullanılabilir. Böylelikle hem yüksek enerji verimliliği elde edilir hem de temiz hava sağlanır.

TNT sistemi, ultra düşük sıcaklıkta entegre organik Rankine çevrimi, doğrudan termal şarj hücresi, atık ısı geri kazanımlı adsorpsiyon soğutma sistemi, nano yapılı bifilik ısı eşanjörü ve ileri-geri arkaya doğru yatık kanatlı dikey eksenli rüzgâr türbininden oluşur.

Modelleme ve deneyler yoluyla, yeni TNT sisteminin bir AC sisteminin performans katsayısını artırabildiği ve enerji kullanımını yüzde 20'ye kadar azaltabildiği görüldü.

Profesör Leung, "Enerji verimliliğindeki artışa ek olarak, faydalar arasında azaltılmış sera gazı emisyonları ve istenmeyen atık ısının azaltılması var" dedi. "Bu projede beklenen devrim niteliğindeki teknolojik atılım, yalnızca sürdürülebilirliğin artmasına katkıda bulunma potansiyeline sahip değil, aynı zamanda dünya çapında birçok yeni iş fırsatı yaratma potansiyeline de sahip."